• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelik Dönemi Aşıları

Gebelik dönemi aşıları
  • 1 Star
    Loading...

GEBELİK DÖNEMİ AŞILARI

 

Aşı konusu ülkemizde çok hassas konular arasına girmektedir. Çocuk aşıları ve büyüklere aşılar tartışılırken ve çinko içermesi sebebiyle yaptırmayan bir grup kesim bulunurken, gebelik süresinde de aşı uygulamasından aileler tedirgin olmaktadır. Çünkü anne, karnındaki bebeğe aşının içerisinde bulunan virüslerin zarar vereceğini düşünmektedir. Fakat bazı aşılar hem anneyi hem de bebeği anne karnındayken hastalıklardan koruması açısından önemlidir. Bebeği sadece anne karnındayken korumakla kalmaz, doğduktan sonra da yeni doğan döneminde bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Gebelik süresince canlı virüs aşıları uygulanmamaktadır. Kızamık, kızamıkçık, suçiçeği aşılarının içerisinde canlı virüs bulunduğu için bu aşıların gebelere uygulanması yasaklanmıştır.

Hamilelik aşıları

Gebelik dönemi aşıları zorunlu aşılar ve zorunlu olmayan aşılar olarak ikiye ayrılmaktadır. Zorunlu aşı kategorisinde tetanoz aşısı girmektedir. Bu aşı hamilelik zamanında iki doz olacak şekilde zamana yayılarak yapılan bir uygulamadır. İlk doz 14. hafta ile 16. hafta arasında yapılmaktadır. İkinci doz ise 16. Hafta ile 18. Hafta arasında yapılmaktadır. Tetanoz aşısı aile hekimleri tarafından Aile Sağlık merkezlerinde takip edilen ve program kapsamında bulunan bir aşı çeşididir. Bu aşı doğum sırasında ameliyathanede bütün araçların metal olmasından kaynaklı, annenin ve bebeğin zarar görmemesi adına yapılmış önemli bir uygulamadır.

 

Gebelik öneminde bazı aşı uygulamaları doktorlar tarafından önerilmektedir. Yapılması zorunlu değildir. Bu aşılar grip aşısı, difteri aşısı, boğmaca aşılarıdır. Bu aşıların programlarını Sağlık Bakanlığı kontrol etmektedir. Gebeliğin 16. Haftasından itibaren eğer istenilirse bu aşılar yapılabilir. Ayrıca grip aşıları da istenilen ayda, annenin talebi üzerine yapılabilen aşı uygulamalarına girmektedir. Ailenin hastalık geçmişi göz önünde bulundurularak yapılan aşılar da bulunmaktadır. Bu aşılar gerekli durumlarda yapılmaktadır. Hepatit A ve hepatit B aşıları gerekli durumlarda uygulanan aşılardır. Hepatit aşılarının uygulanmasına karar verildiği takdirde hamileliğin 3. ve 4. aylarında yaptırmak gereklidir. 3. ay yaptıramayan anne adaylarının zamanı geçirmeden muhakkak dördüncü ayda bu aşıları eğer doktor izin vermişse yaptırması gerekmektedir. Aile geçmişinde hepatit hastalığı bulunanların ve sağlık personellerinin bulaşma riskinden dolayı bu gruba önerilmektedir.