• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelik Çatlağı Nedir?

Gebelik Çatlağı Neden Oluşur?
  • 1 Star
    Loading...

GEBELİK ÇATLAĞI

 

Gebelik çatlağı nedir?

 

Gebelikte anne karnının büyümesi ile derinin gerginleşmesi sonucu oluşan doku yarılmalarına gebelik çatlağı denilmektedir. Gebelik çatlağı ilk oluşumunda kırmızı ve mor renkte bir oluşum gösterir. Sonrasında izlerin belirginleşmesi ile beyaz renge döner ve doğumdan sonra da beyaz renkte annenin vücudunda kalır.

 

Gebelik çatlağı nasıl oluşur?

 

Gebelik sırasında östrojen hormonunun artması ile dokuda bazı değişiklikler meydana gelmektedir. bu durum da bazı ciltlerde çatlak oluşumuna meyil oluşturmaktadır. Karnın büyümesi ile cilt gerilmekte ve deri altı hasarlar da meydana gelmektedir. Bu iki sebeple de gebelik çatlağı meydana gelmektedir. Gebeliğin son aylarınca anne karnında ciddi oranda büyüme ve gerilme meydana gelmektedir. Özellikle karın bölgesi, basenler ve kalçalarda çatlak oluşumu sık görülmektedir. Karın bölgesindeki kaşıntı bunun bir habercisidir. Eğer karın bölgesinde çatlak oluşumu başlamış ise, kaşıntı ile meydana gelmektedir.

 

Gebelik Çatlağı Neden Oluşur?

 

Gebelikte çatlak oluşumunda ailesel yatkınlık önemlidir. Annede veya kız kardeşte gebelik çatlağı varsa kişinin kendisinde de genetik miras olarak gebelik çatlağı kaçınılmaz olacaktır. Gebelikte aşırı kilo alımı çatlak oluşmasında bir başka nedendir. Çoğul gebelikler hacim arttığı için karında çatlaklara da neden olmaktadır.

 

Gebelik çatlağı oluşumunu engellemek veya azaltmak için neler yapılabilir?

 

Çatlak oluşumunu engellemek amacıyla doktorların önerdiği çatlak kremlerini kaşıntı oluşmasına mahal vermeden karın büyümeye başladığı andan itibaren düzenli olarak kullanmak gerekmektedir. Çatlak kremleri her gün günde 4 – 5 kere sürülmek kaydıyla uygulama yapılırsa hem çatlağı engeller hem de oluşmuş olan çatlağın azaltılmasında yardımcı olur.

 

İkinci üç aylık dönem denilen 3. Aydan sonra karın bölgesi, göğüs ve basenlere çatlak oluşumunu engellemek için uygulamalar başlanmalıdır. Tatlı badem yağı ve kakao yağını birer ölçü olacak şekilde karıştırıp onar dakikalık masaj ile çatlak oluşması muhtemel bölgelere sürüldüğü takdirde çatlaklar engellenmiş olacaktır. Bu uygulama bebeğe zarar vermemesi açısından haftada bir kere uygulanmalıdır. Fazla uygulama yapımı annenin cildinde hassaslığa ve alerjiye neden olabileceği için dikkatli kullanılması gerekmektedir. Badem yağının kıllanma yan etkisi göz önünde bulundurulduğu takdirde sadece kakao yağı formu da kullanılmaktadır.

 

Dermokozmetik ürünlerin kullanılmasında da hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Temel olarak ürünlerin iyileştirici etkisi bulunmaktadır.