Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Nüfusun hızla yaşlanmakta olduğu ülkemizde devlet çalışan anneleri doğum yapmaya teşvik etmek için yardımlar vermektedir. Ancak yardımı alabilmek için bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Devlet doğum yapan annelere bu yardımı karşılıksız olarak vermektedir. Ancak bu yardımdan fayda sağlamak için doğum yaptığı dönemde SGK’lı olması gerekmektedir. Geçici iş göremezlik ödeneğinin annenin hakkı olabilmesi için doğumdan önce en az 90 günlük primi yatırılmış olmalıdır.

Doğum yardımı 3 çocuğa kadar alınabilmektedir. Destek ödemesi 3 çocuk için 14 000 TL’yi bulabilmektedir. Destek ödemeleri süt parası, doğum yardımı parası, rapor parası şeklinde veriliyor.

2019 Doğum Yardımı
2020 Doğum Yardımı

Doğum yapan anneye emzirme yardımı adı altında 122TL verilmektedir; bu para halk arasında süt yardımı olarak da bilinmektedir. Anneye verilen toplam destek miktarının toplamı her bir çocuk için 4 500 TL’yi buluyor. Ödemeler direkt annenin hesabına yapılıyor; ancak anne doğum sırasında veya doğumdan sonra hayatını kaybetmişse doğum ödemesi direkt babanın hesabına yapılır. Anne ve baba, ikisi de sağ değilse doğum yardımı bir yakınının hesabına yapılmaktadır. Annelerin doğum yardımı alabilmesi için, başvuru yapması gerekir. Doğum yardımı ile ilgili bilgi almak isteyen anneler 144 ve 183 nolu telefonları arayarak bilgi alabilmektedirler. Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne yapılmalıdır. İlçelerde ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılır. Başvuru yaparken annenin yeni doğan bebeğin nüfus cüzdanını da yanında bulundurması gerekir. Ayrıca Bakanlığın sitesinden yeni doğan çocuğun TC numarasıyla başvuruda bulunulabiliyor. Kadının doğum için 16 haftalık izin hakkı bulunmaktadır. Bunun 8 haftası doğumdan önce, 8 haftası doğumdan sonrası içindir. Çoğul gebeliklerde doğumdan önceki izin süresi 8 haftadan 10 haftaya çıkmaktadır. Doğumdan önce doktor ‘çalışabilir’ raporu verirse kadın doğuma 3 haftaya kadar çalışabilir. Doğum önce hakkı olan 8 haftalık izin süresinin 5 haftasını kullanmadığı için beş haftalık izin süresi doğum sonrası izin süresine eklenir. Ancak doğumdan önceki ve sonraki izin süreleri, doktor raporuyla arttırılabilecektir. Doğum iznine karşılık gelen paralar PTT veya Ziraat Bankası’ndan çekilebilir. Burada önemli konu

15 mayıs 2015 tarihinden önce doğan bebekler için anne doğum yardımı alamayacaktır. Doğum yardımından fayda sağlamak isteyen anne için başvuru tarihi yok. Doğum yardımı için yapılan başvuru 2 ay gibi kısa bir süre içinde sonuçlanır. Yardım başvurusu ile ilgili bilgi annenin cep telefonuna gelir. PTT veya Ziraat Bankası’na kimlik kartı ile yapacağı başvuruyla anne parasını alabilecektir. Doğum paranızın adınıza yatıp yatmadığını internetten de TC’ niz ile kontrol edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.