Doğum Yardımı & Emzirme Parası

2020 doğum yardımı limlere ve Nasıl Yapılır? 2020 kreş parası yardımı emzirme parası ne kadar?

Doğum Yardımı & Emzirme Parası

Doğum İzni Nedir?

 4857 sayılı iş kanunun 74. maddesine göre; kadın işçilerin doğumdan önce ve sonra olacak şekilde 8’er hafta toplamda 16 hafta çalıştırılmamaları esastır. Bu izin kanunu doğum izni olarak adlandırılmaktadır. Sağlık durumu uygun olduğu takdirde ve kadın işçinin, işinin türü ve ne kadar ağır iş olduğuna göre doktor kontrol ve onayı sonrası kadın işçi, işine bir müddet daha devam edebilir. Bunun yanı sıra hamile kadınlar, yine çalışma koşullarına paralel bir şekilde doktor izni ve işyeri şartları sonucu esnek çalışma ya da homeoffice çalışma programına tabii olabilir. Yasal izin doğumdan önceki 3 haftaya kadardır. Daha sonra hamilelik sırasında çalışılan 5 hafta doğum sonrası 8 haftanın üzerine eklenir.

Doğum Yardımı Kimlere ve Nasıl Yapılır?

 2020 doğum yardımı Türk vatandaşlarına ve Mavi Kart sahiplerine verilir. 15.05.2015 tarihinden sonra doğan çocuklar bu kapsamda değerlendirilir. Doğum gerçekleştikten sonra, doğum yardımı dilekçesi ve gerekli evraklar eksiksiz olarak düzenlenir ve başvurular; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine yapılır ve evrak teslimi buraya yapılır. Yurt dışında bulunan vatandaşlar ise bu konu için bağlı bulundukları konsolos ve elçiliklerle ile iletişime geçebilirler.

 İşçiler için durum bu şekildeyken, memurlar için ise şu şekildedir;

 Tıpkı hamile işçilerde olduğu gibi memur kadınlarda da 8’er hafta izin vardır. Prosedürler birebir aynıdır. Fakat memurlarda şöyle farklı bir durum vardır ki; kadın memur, işyerinde çalışmamış olsa bile maaşını almaya devam eder. Bu izin süresinde belki, yüz yüze çalışıyor olmanın sonucunda elde edilen kazançlarda yapılan bazı ödemelerde kesinti olabilir. Fakat ekstralar hariç, hamilelik izni boyunca maaşı düzenli ödenir. Bu nedenle kadın memurlara, doğum izni süresince geçici iş görmezlik ödeneği ödenmez.

Kreş Yardımı Nedir ve Kimlere Nasıl Yapılır?

 Maddi yetersizlikler sonucunda zorunlu olarak çalışma hayatına devam etmekte olan ve bu sebeple çocuklarını kreşe göndermek isteyen anne ve babalar için kreş parası başvurusu yapılabilir. Bu hususla muhatap alınacak ilgili kurum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır. Daha sonra kreş yardımı için başvuru yapacak olan kişiler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlediği koşulları ve istediği evrakları tamamlaması gerekir. Kreş yardım parası için öncelik, maddi sıkıntı yaşayan ve çalışmak zorunda olan anne babalar içindir. Ayrıca eşi vefat etmiş ya da boşanmış ve geçim sıkıntısından dolayı çalışmak zorunda olan babalara da verilir. Kreş yardımı şartları şunlardır;

 • Başvuruyu yapan anne ya da babanın Türk vatandaşı olması zorunludur.
 • Anne başvurularında, aldıkları maaşların asgari ücret ya da altında olması,
 • Eşinden ayrılmış ya da eşinin vefat etmiş olması,
 • Babaların yapacağı başvurularda ise aldıkları maaşı asgari ücret ya da aile geçinmesine yetmeyecek kadar az para kazanıyor olmak.
 • Maddi durumu kötü ya da evi kirada olmak.
 • Anne ve babanın her ikisinin de vefat etmiş olması durumunda, çocuğa bakan kişinin maddi durumunu iyi olmaması
 • Anne ve baba, her ikisi de çalışıyorsa ve aylık gelir durumu 5 bin Türk Lirasının üzerindeyse kreş yardım başvurusu değerlendirmeye alınmaz.
 • Yine anne ve babanın çalışması durumunda evde çocuğa bakacak başka kimsenin olmaması.
 •  Tüm şartların var olması durumunda kreş parası yardımı almak mümkün hale gelmektedir.

 Kreş yardım başvurusunu öncelikle çalışmakta olduğunuz iş yerinde işverene yapılmalıdır. Bu mümkün değilse, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı birim ve merkezlere başvuru yapmak gereklidir. Başvuru için gerekli olan evraklar şu şekildedir.

 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Kreş parası için başvuru formu
 • İşyeri onaylı maaş bordrosu
 • İkametgah belgesi
 • Ev kira ise, kira kontratı
 • Nüfus kayıt örneği

Başvurular 1 ay içerisinde sonuçlanır ve sonuçlar tarafınıza bildirilir. Bunun yanı sıra işlemlerinizi bakanlığın internet sitesinden de takip edebilirsiniz.

Emzirme Ödeneği Nedir ve Kimlere Verilir?

  Emzirme ödeneği, halk arasında süt parası olarak da bilinir. Doğum yapmış olan sigortalı kadına veya sigortalı erkeğin sigortasız eşine verilir. Yani iki taraftan en az birinin sigortalı olması şarttır. Süt parası 4a ve 4b sınıfı sigortalılara ödenir. Kamu görevlisi çalışanlara ise süt parasını çalıştıkları kurum öder. Devlet ayrıca böyle bir para ödemez.

Emzirme Ödeneğinin Şartları Nelerdir?

 • Doğumun canlı gerçekleşmiş olması
 • 4A sigorta sınıfına tabii olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 günlük kısa vadeli sigorta kolları primini bildirmiş olması gerekmektedir.
 • 4B sigorta sınıfına tabii olanlar için ise, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 günlük kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borcunu ödemiş olması gerekmektedir.

 Bu şartları sağlayan kişiler süt parası almaya hak kazanmıştır. Emzirme ödeneği 2008 yılında başlamıştır ve 2019 itibariyle bu para aylık 180 liradır. Tüm sosyal hizmetler destek programında olduğu gibi emzirme ödeneğinde de maddi koşullara bakıldığında ihtiyaç sahibi olmanız ve sigorta sahibi olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde emzirme ödeneği imkanından faydalanmanız mümkün değildir ve yapılan başvurularınız iptal edilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.