Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür?

Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür?

Doğum sonrası adet görme dönemi kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Anne adayının ruhsal durumuna ve fiziksel durumuna göre doğumdan 40 gün sonra da adet görülebilir, üç ay – beş ay gibi süre zarfından sonra mens dönemi denilen regl ( adet ) görülebilmektedir.

Doğum sonrası adet görmeme süresi ne kadar uzayabilir?

Eğer anne emziriyorsa bir yıla kadar adet görmeme normal olarak kabul edilmektedir. Vücudun değişimi ile beraber bir yıldan sonra adet görememe durumu yaşanıyorsa vakit kaybetmeden doktor ile görüşülmesi gerekmektedir.

Doğum sonrası adet düzenli midir?

doğumdan sonra

Doğum sonrasında yaşanan adet dönemi düzenli değildir. Bir yıl içerisinde düzene oturmaya başlar. Anne adet gördükten sonra 2 ay görmeyebilir ya da adet süresi 6 gün yerine minimum bir gün maksimum 20 güne kadar çıkabilir. Böyle düzensizliklerin oluşması normal ve akışına uygun durumlardır. Annenin endişelenmesine gerek yoktur. Bu düzensizlikler bir yılı geçtiği takdirde doktor kontrolünde ilaçlar ile tedavi altına kolaylıkla alınabilir.

Doğumdan sonra düzensiz adet görmek ikinci bir hamileliğe engel midir?

Doğum kontrol yöntemlerinin doğumdan sonra iyi belirlenmesi gerekmektedir. Adet göremeyen anne doğumdan sonraki adet düzensizlikleri sebebiyle ikinci bir hamileliği kolaylıkla yaşayabilmektedir. Doğumdan sonra düzensiz adet görmek ikinci bir hamileliğe engel değildir.

Anne sütü ikinci gebeliği korur mu?

Halk arasında doğum yapan annenin sütünün ikinci gebeliği koruduğuna dair bir inanç vardır ve anne emzirdiği süre zarfında ilişki sırasında korunmak istemez. Bu yanlış bir inanıştır. Doğumdan sonra emzirmek ikinci bir hamilelikten korunma sebebi değildir. Kişinin kendine uygun doğum kontrol yöntemini bebek doğup annenin kırkı çıktıktan sonra aksatmadan düzenli olarak uygulaması gerekmektedir. Doğumdan sonra adet görmemeye veya emziren annelerin sütüne güvenip doğum kontrol yöntemlerinden uzak kalmaması gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.