Doğum Sonrası Göbek Eritmek

Doğum Sonrası Göbek Eritmek

Doğum ertesi göbek bölgesinde yaşanan fazlalıklar, kadınlar için oldukça can sıkıcıdır. Hamilelik döneminde yaşanan büyük değişimin etkilerinin geçmesi ve iyileşme dönemi için biraz zamana ihtiyacınız vardır. Hamilelik boyunca, karın kasları orijinal boylarının ortalama yüzde ellisi kadar uzar. Doğum sonrası, karın kaslarının rehabilite olması ortalama 12 haftayı bulur.

Doğumdan sonra geçen ilk 3 ay annenin bedeninin ve zihnin toparlanma sürecidir. Doğum sonrasında, karnınızın dümdüz olduğunu hayal edebilirsiniz. Ancak bunun için hamileliğiniz boyunca süre gelen bir egzersiz programı ve doktor kontrolü gerektirir ki ne yazık ki bu pek ağır bir durum olmaktadır. Doğum sonrası göbek toparlanması için ilk 3 ay kendinize fiziksel ve duygusal anlamda izin vermelisiniz.

Diyet yapmak uygun mudur?

Hamilelik boyunca çok fazla kilo alındıysa, bu fazla kiloların bir kısmını vermeniz karnınızın da azalmasına neden olur. Doktor kontrolünde düşük kalorili bir diyet, dengeli ve sağlıklı beslenme, kararında yürüyüşler kilo vermenize yardımcı olabilir. Haftada 500 gr daha fazla kilo vermeniz, halsizlik, bayılma hissi ve ruh halinizde değişimlere sebep olabilir. Kesinlikle sıkı diyetler yapmayın ve çevrenizde söylenenlere kulak asmayın. Hızlı kilo kaybetmeniz emzirmenizi olumsuz etkileyebileceği gibi bebeğinizin sağlık durumunda olumsuz yönde etkileyebilir. Bebeğinizin yeteri kadar süt emdiğinden emin olmalısınız.

Göbeğin eski haline dönmesi ne kadar sürer?

Bu sorunun en önemli şıkkı sabırdır. 9 aylık süreçte oluşan göbeğin bir anda gidebilmesi için, 9 ay boyunca egzersizleri ihmal etmemiş olmanız gerekmektedir. Bir kadın için hamilelik göbeğini eritmek, aylar sürebilir ve hatta bazı bünyelerde hiçbir zaman tamamen gitmez. Normal zamanında doğum yapan kişilerin karnının düzelmesi ortalama 6 ile 9 ay sürmektedir.

Evde Egzersiz Yapılmalı Mı?

  • Evde egzersiz yapmaktan kesinlikle çekinmemelisiniz. Ancak Karın kaslarınızı çalıştırmaktan ilk 3 ay sakınmalısınız. Zira Karın kaslarınızın en sarkmış ve alışmış olduğu bu dönemde, sıkıştırmaya kalkarsanız göbek yani karın kasları kendini kilitleyecektir. Doğum sonrası göbek eritmenin en temel egzersizleri, yüzme, koşu veya bisiklet sürme gibi sporlardır. Evden çıkmadan yapabileceğiniz egzersizler şu şekildedir;
  • Sırt üstü uzanıp dizlerinizi kırın, topuklarınızı kalçanıza doğru yaklaştırın ancak zorlamayın, ellerinizi her iki yana doğru açın. Kalçanızı aşağı yukarı doğru kaldırıp indirin. Nefes verirken kalçanızı kaldırmalı, alırken tekrar yere indirmelisiniz. 7dakika kadar bu egzersizi her gün yapabilirsiniz. Bu egzersiz sırt ağrınıza iyi gelecektir.
  • Bir sandalye veya koltuğa oturun ve ayaklarınızı kalça genişliğinde açın. Ellerinizi dizlerinizin üstüne koyun veya kavrayın. Ayaklarınızı havaya kaldırın ve ellerinizle dizlerinize baskı yapın. Ortalama 30 saniye bu pozisyonda kalın. Kalçalarınızın ve ayak kaslarınızın toparlanmasını sağlayacak bu egzersizi günde 4-5 defa uygulayabilirsiniz. Her 30 saniyede bir, mutlaka 30 saniye mola vermeyi ihmal etmeyin.
  • Bol Bol yürüyüş yapın ve su tüketin.

Doğum Sonrası Göbek Eritmek İçin Ne zaman Spora Başlanmalı?

Evde yapacağınız ufak egzersizlerin haricinde 3 aydan sonra, Zumba, Pilates, Aerobik gibi sporlara eğitmen eşliğinde başlamalısınız. 2günde bir yapacağınız egzersiz ve aktivitelerin yanında dengeli, sağlıklı ve yeterli beslenmeniz önemli rol oynayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.