• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Doğum Sonrası Alınan Fazla Kilolardan Kurtulma

Doğumdan sonra kilo verme
  • 1 Star
    Loading...

Doğum Sonrası Alınan Fazla Kilolardan Kurtulma

 

Hamilelik döneminde 5 ile 8 arasındaki kilo alımı normaldir. Ancak birçok kadın bu dönemde 11, hatta bazen 15 nin üzerinde kilo almaktadır. Hamilelik döneminde ve sonrasında anne, daha çok bebeğin kilo alacağı şeyler ile beslenmelidir. Ancak istemeden de olsa aldığınız kilolardan doğum sonrasında bir an önce kurtulmak istiyorsanız. Fazla kilolarınızdan kurtulmanız için bazı öneriler;

 Doğum Sonrası Alınan Kilolardan Kurtulma

 

1-Hamilelik döneminde doktorunuzun önerdiği şekilde beslenme alışkanlığı edinin. Size ve bebeğinize katkısı olmayan hamur işi, şekerli ve yağlı ürünlerden uzak durunuz.

2- Aceleci Olmayın: Yeni doğum yaptığınız için biraz fazlalığınız olması normal. Kilo verme konusunda çok aceleci davranarak stresinizi arttırmayın.

3- Vücudunuzun Toparlanmasını Bekleyin: Doğumdan sonra ilk 2 ay vücudunuzun kendisine gelmesi için beklemelisiniz. Belli bir süre hiç çaba göstermeden bebekle ilgilendiğiniz ve emzirdiğiniz için kilo vereceksinizdir. Fazla yemek yemek veya fazla içecek içmek sütünüzü arttırmaz, kilonuzu arttırır. Doktorunuzun önerdiği ölçülerde ve doğum öncesi ve sonrası aldığınız kilolara uygun bir diyet uygulamalısınız.

4- Diyetisyene Gidin: Doğumdan 2-3 ay sonra diyetisyene giderek; nasıl kilo vermeniz gerektiğini öğrenip hem zayıflamanızı sağlayacak hemde anne sütünü arttıracak bir diyet listesi isteyin.

5- Gerçekçi Olun: Televizyon ve magazinlerde ünlülerin hamilelik kilosunu çok erken verdiğine şahit olmanız sizi aldatmasın. Ayrıca her insanın vücut yapısı farklıdır. Kimisi aldığı tüm kiloları kısa sürede verirken kimisinde ise yıllarca bu kilolardan kurtulmak için çalışabilir.

6- Stresten Uzak Durun: Doğum sonrasında stresinizi kontrol edememeniz sizi fazla yemeye itecektir. Bu da fazla kilo almanıza sebep olacaktır.

7- Uykunuzu iyi alın: İyi alınan uyku güne zinde başlamaya zemin hazırlayacağı gibi stresi azaltacak ve dengeli beslenip, spor yapmak için kendinizde güç bulacaksınız. Bebeğinizin gece ağlamaları nedeniyle kesintisiz uyumanız imkansız gibi bir şeydir. Ancak özellikle bebeğinizin uyuduğu saatlerde uyuyarak uykunuzu alabilirsiniz.

8- Düzenli Olarak Yürüyün: Her gün en az 30 dakika yürümek hem kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak hem de kilo vermenizde size yardımcı olacaktır. Bu rakamı alıştıktan sonra daha yükseğe çıkarabilirsiniz.