Doğum İzni

25.02.2019
305
Doğum İzni

Memuriyette çalışan bayanların doğum öncesinde ve doğum sonrasında bazı hakları bulunmaktadır. Doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık bir doğum izni devlet tarafından tanınmaktadır.

Babaların yasal doğum izinleri ne kadardır?

Özel sektörde 3 gün babalık izni, devlet memurlarında ise 10 gün babalık izni kullanılmaktadır.

Babaların doğumdan sonra izin hakkı var mıdır?

Memurlarda ekstra olarak 24 ay ücretsiz izin kullanma hakkı vardır. Eğer bu izni anne kullanmadıysa baba 24 ay ücretsiz izne çıkabilmektedir.

Doğum izninde maaş ve sigorta işlemleri nasıl gerçekleşmektedir?

Doğum izni süreleri

Doğum izni hakları ücretlidir. Yani kişi doğumdan 2 ay önce doktor raporu ile izne çıkar ve bebek doğduktan 2. Ayın sonunda da iznini bitirir. Bu dört aylık süre zarfında işe gitmemesine rağmen ücreti ve sigortası devlet tarafından tam olarak yatırılmaktadır.

Kişinin hamile olduğunu ve doğumun ne zaman gerçekleşeceğine dair doktor raporunu alıp iş yerine 7. Aydan sonra vermesi gerekmektedir. İş yerleri de bu belgeyi SGK’ ya göndermektedir.

Doğumdan önceki 8 haftalık izin doğumdan sonra kullanılabilir mi?

Her anne doğumdan önce kullanacağı izni sonraya bırakmak ve son ana kadar çalışmak istemektedir. Bu iznin kendine doğumdan sonra daha çok lazım olacağını düşünmektedir. Fakat yasalar gereği son ana kadar çalışmak mümkün değildir. Devlet anneye seçim hakkı tanımaktadır. Doğumdan önceki 8 haftalık olan doğum izninin beş haftasını anne isterse doğumdan sonraya bırakabilmektedir. Doğumdan son üç hafta doktor raporu ve yasalar çerçevesince şekillendirilmiş olup izne ayrılma zorunluluğu bulunmaktadır.

İkiz bebek bekleyen annelerin doğum izni süreleri ne kadardır?

16 haftalık izin hakkı süresi tekil doğumlar için geçerlidir. İkiz bebek bekleyen annelere 16 haftaya ek olarak doğumdan önce olmak şartıyla iki hafta daha ücretli izin hakkı sağlanmaktadır.

Ücretsiz izin nedir ve hangi koşullarda yapılmaktadır?

Ücretsiz izin, anne adayının doğumdan sonra işe dönmeyerek maaşının çalışmadığı süre zarfında ödenmeme durumudur. Doğum yaptıktan sonra anne adayı kendini çalışmaya yeterli görmediği takdirde 6 ay ücretsiz izin alma hakkına sahiptir. Bu 6 aylık süre zarfında hiçbir şekilde ücret ve maaş ödemesi yapılamamaktadır. Bu izin annenin tercihine bağlı bir izindir ve zorunlu değildir.

İş düzenlenmesi nedir ve hangi koşullarda yapılmaktadır?

Hamile olunduğu öğrenildiği andan itibaren iş durumu çalışmaya elverişli değilse ve kişi çalışacak yeterliliğe sahip değilse, anne adayının işvereninden iş durumunda düzenlenme yapılmasını istemesi yasal bir hak olarak tanımlanmaktadır. İş düzenlenmesi, iş durumunu hamile bayanın durumuna göre ayarlamak demektir. Örneğin seyahat ederek çalışılan bir ortamda masa başı bir iş pozisyonu var ise, hamile bayan bu iş pozisyonunu talep ettiği takdirde işveren bunu kabul etmek zorundadır. İşlerin aynı statüde ve maaşların da aynı işi kapsadığı bir ortam durumu ise, öncelik hamile olan bayanındır. Gebelikte çalışma süreleri kısaltılabilir mi?

Çalışma vardiyaları ve çalışma saati süreleri hamile olunan süreçte işveren tarafından düzenlenmek ve kısaltılmak zorundadır. Bu en doğal yasal hak olarak hamile bayana verişmiştir.

Gebelik kontrolleri zamanında izin kullanılabilir mi?

Gebelik kontrollerinde izin kullanılabilir. Bu izin yıllık izinden sayılmaz. İşverenin doktor kontrolü için kendi inisiyatifinden kaynaklı izin verme zorunluluğu bulunmaktadır.

İşveren gerekli hakları tanımadığı takdirde ne yapılması gerekmektedir?

İlgili kurum devlet kurumu ise ve işveren ile sıkıntı yaşanıyor ise, bir üst kuruma dilekçe yazılarak sorun kolaylıkla çözülebilmektedir. Fakat ilgili kurum özel sektör ise; işveren gerekli izin ve iş düzenlemesi yolunda kolaylık sağlamadığı takdirde yapılması gereken ilk durum bunun yasal bir hak olduğunu kendisine sözlü olarak hatırlatmaktır. Eğer işveren bu konuda ısrarcı ise, resmi olarak ihtarname çekilmelidir. Bu durum noter aracılığı ile yapılmaktadır. Noterden ilgili makama ihtarname çekilirek bu düzenlemelerin yapılması istenir. İşveren bu konuda direniyorsa, kişi işten ayrılmak zorunda kalabilir. İşten bu sebeple ayrıldığında bu durumu tanıklar ya da başka deliller ile netleştirerek ispatlamanız durumunda mahkemede tazminat alma hakkına sahip olursunuz.

Süt izni nedir?

Emziren anneler süt izni zamanlarını işveren ile belirleyip o süre zarfında izin kullanabilmektedir. Bu duruma süt izni denilir ve annenin emzirdiği süre boyunca bu izni kullanma hakkı bulunmaktadır.

Süt izni süresi ne zamandır?

Çalışan ve emziren anneler iş yerinden bir buçuk saat erken çıkabilir ya da iş yerine bir buçuk saat geç gidebilme hakkına sahiptir. Süt izni gün içerisinde bu bir buçuk saatlik süreyi kapsamaktadır. Süre maksimum bir yıldır.

Süt izninde devlet memuru ya da özel sektör çalışanlarına ait bir ayrım var mıdır?

Devlet memuru ya da özel sektör çalışanı fark etmeksizin her emziren annenin bir yıl boyunca günde bir buçuk saat izni olmak zorundadır.

Süt izni toplu olarak kullanılabilir mi?

Süt izni toplu olarak kullanılamaz. Bu yasal bir uygulama değildir. Yasalar bu izni bebeğin günlük beslenmesi amacı ile koyduğu için bu izin sadece verildiği gün kullanılabilmektedir. Sonraya aktarılamaz ve toplu bir şekilde biriktirip kullanılamaz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.