• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Doğum İzni Ve Süt İzni

Doğum izni süt izni
  • 1 Star
    Loading...

 Doğum İzni Süt İzni

2018 yılında kadın çalışanlar için son derece önemli olan doğum izni uygulamalarında değişikliğe gidildi. Son uygulama kapsamında 3 yaşından küçük olmak kaydıyla çocuk evlat edinen yeni anneler de doğum izni kullanabilecekler. Bu düzenlemeye ek olarak çocuğu okul çağına gelmemiş olan anneler dönem içinde kısmi çalışma hakkında da yararlanabilecek.

 

Gebe işçiler diğer çalışanların hakları diğer çalışanlara göre biraz farklıdır. Kadın işçiler hamilelik süreçlerinde günde en fazla 7,5 saat çalıştırılabilirler. Bunun yanı sıra gece nöbetlerinde çalışmaları da yasaklanmıştır.

Doğum izni gebelik izni

Doğum İzni

Doğum izni her kadının en temel hakkı olup her işletmenin bu şarta uyması zorunludur. Annelerin çoğul doğum yani ikiz veya üçüz bebek sahibi olmaları halinde kanuni hakları 2 hafta uzatılmaktadır. Kadın memura doğumdan önce 8 hafta ve doğum yapmasından sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süreyle analık izni verilir. Sağlık durumunu doktoru tarafından belgeleyen kadınlara doğumdan önce 3 haftaya kadar izin verilip kalan 5 haftalık süreç doğum sonrasına aktarılabilir, Çoğul gebeliklerde bu süreye +2 hafta eklenir. Erken doğum durumunda yani 32. haftadan önce gerçekleşen doğumlarda kullanılamayan doğum öncesi 8 haftalık izin süreci doğum sonrasına eklenecektir.

Uygulama bu şartı taşıyan annelerin doğumdan sonra daha uzun süre bebekleriyle bir arada kalmalarına imkan tanır. 2018 yılında uygulamaya konulan değişiklikler kapsamında babaların da doğum izni kullanmaları mümkün hale getirilmiştir. Gebeliğinde herhangi bir sorun yaşamayan anne adayları doğumdan önceki haklarını doğumdan sonra kullanma şansına sahiptir. Doğum sırasında babalara verilen izin süresi ise 5 gündür.

 

Doğum Yapan Anneler Kısmi Çalışma Şartlarından Yararlanabilecek

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından gündeme alınan ve uygulamada farklılıklara gidilen “Annelik izni” yönetmeliği yürürlükten geçerek Resmi Gazete’de yayınlandı. Yapılan son çalışmaya göre anne adaylarının doğumdan önceki 8 haftalık izin programı ve doğumdan sonraki 8 haftalık analık izni korunarak geliştirildi. Bu hak henüz 3 yaşını doldurmamış çocukları evlat edinen anneleri de tanındı. Annenin doğum esnasında ya da doğumdan hemen sonra hayatını kaybetmesi halinde izinden direk olarak babalar da yararlanabilecek.

 

Çalışma Şartları Doğum İzninden Sonra da Ayarlanabilecek!

 

Annelik izin süresinin dolmasına karşılık çalışmak istemeyen veya çalışma şartlarını hafifletmek isteyen kadınlara;

 

2018 doğum izni* İlk doğumda 60 gün,

* İkinci doğumda 120 gün ve

* Üçüncü doğumda 180 gün olmak üzere haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin kullanma hakkı tanınacak.

 

Bu hak evlatlık edinen babalar için de geçerli olacak. Kasın işçiler bu süre zarfında talep etmeleri halinde doğum izninin bitmesini takip eden dönem içinde 6 ay ücretsiz izin de kullanabilecek.

Annelik iznini, annenin doğumda ya da doğum sonrasında ölümü durumunda baba kullanabilir.

 

Yönetmelik Yeni Haklarla Kadınlara Nefes Aldırıyor

 

Yönetmelikte yapılan bir diğer yenilik ise; 5 yıla yayılan kısmi süreli kısaca yarım gün çalışma hakkının annelere verilmiş olması. Anne olan çalışanlar çocukları tam zamanlı zorunlu eğitim çağına gelen kadar istedikleri zaman “Kısmi süreli” çalışma haklarını kullanmayı talep edebilecek. Bu haktan yararlanmak isteyen çalışan, eşinin de çalıştığını belgelemek zorunda. Kısmi süreli çalışma izni; özel sağlık kuruluşlarında, vardiyalı çalışan yan sanayi işletmelerinde ve çalışma süresi bir yıldan az olan mevsimlik işçilerde işverenin iznine tabii tutulacak.

 

Süt İzni Nedir?

 

Doğum yapmış çalışan kadınların bebeklerini emzirebilmek için zaman ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaç göz önüne alınarak verilen süt izni hakkı; ilk 6 ay için günde 3 saat ve ikinci 6 ay için günde 1,5 saatten hesaplanır. Anneye tanınan bu hakkın kullanılmaması halinde farklı bir şekilde değerlendirilmesi veya babaya devredilmesi söz konusu değildir.

 

Alınan İzinler Sosyal Hakların Kaybolmasına Neden Olur mu?

 

Devletin doğum yapan annelere verdiği yasal izin sürecinde çalışanların sosyal haklarında herhangi bir kısıtlama görülmez. Yapılan çalışmalar annelerin iş hayatında daha rahat etmeleri ve çocuklarını yetiştirirken maddi ve manevi kayıplar yaşamaması üzerinde düzenlenmektedir. Bu süreç içinde baba adaylarının doğum izni alabilmesi için eşlerinin doğum zamanının geldiğine dair yetkili sağlık kurumlarından aldıkları belgeleri iş yerlerine teslim etmesi gerekmektedir. Çoğul doğum yapmış annelere tanınan haklar artarken babalara tanınan 5 günlük doğum izin süresinde herhangi bir değişiklik olmaz. Doğum izni hesabı yapan anne ve babaların izin günlerini hesaplarken resmi tatilleri süreye dahil etmemesi gerekir.