• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Doğum Çantasında Neler Olmalıdır?

Doğum çantası liste
  • 1 Star
    Loading...

Doğum Çantasında Neler Olmalıdır?

 

Bir anne adayı için dokuz aylık bir serüvenin sonu doğumdur. Doğuma gitmeden önce birtakım hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Doğum için hastaneye giderken mutlaka bir doğum çantası alınmalıdır.

Bu çantayı gerekli olan eşyalar ile donatmak ve hazırlarken hastanede lazım olabilecek eşyalara yer vermek gerekir. Doğumdan önce doğumu hangi hastanede yapacağınıza karar vermelisiniz. Çünkü bazı hastanelerde anne ve bebek için gerekli olan birtakım eşyalar sağlanabilmektedir. Eğer hastanenin hangilerini karşıladığını bilirseniz, yanınızda gereksiz eşya taşımamış olursunuz.

 

Doğum Çantasında  Anne İçin Bulunması  Gerekenler

Doğum çantası hazırlığı

 

Hazırlamış olduğunuz doğum çantası içerisinde anne için gerekli olan bazı eşyalar mutlaka bulunmalıdır. Anne adayının rahatlığı için bu eşyaların bulunması lazımdır. Öncelikle gerekli olan, anne adayının hamilelik ve doğum takip kartı ile bütün doktor kontrollerinin bulunduğu dosyayı yanınıza almaktır. En son olarak anne adayının yaptırmış olduğu kan ve idrar tahlilleri, sağlık karnesi ve sigorta kartı çantanın içerisinde olmalıdır. Yakınlarınızın telefon numaraları ve bir miktar para da gerekli olabilecektir.

 

Giysi olarak 3 tane önden açılabilen gecelik, 1 tane sabahlık, 1-2 tane atlet, pamuklu ve tek kullanımlık iç çamaşırları, 3-4 tane önden kopçalı emzirme sütyeni ve pedleri, annenin ayağını sıcak tutacak çoraplar ve eve dönecekken rahat edebileceği kıyafetler bulundurulmalıdır. Deodorant, tarak, diş macunu, diş fırçası, 1 paket hijyenik kadın pedi, sabun, ıslak temizleme mendilleri, meme ucu için krem ve göğüs kalkanı, gerekli durumlar için göğüs pompası ve saç toplayan bir bant gibi kişisel eşyalar da çantaya koyulmalıdır.

 

 Bebek İçin Bulunması Gerekenler

 

Hazırlayacağınız doğum çantasına bebek için; 2 adet mevsimine göre body, 2 çorap, 2 tulum, 2 pijama altı, 2 şapka ve eldiven, 2 takım kıyafet, 1 paket bebek bezi, 2 tane önlük, 2 tane yelek, 2 ağız mendili, battaniye, bebek yatağı için çarşaf ve havlu koyabilirsiniz.

 

 En Çok Gerekli Olan Eşyalar

 

Doğum çantasına mutlaka koymanız gereken eşyalar arasında; gecelik, sabahlık, çorap, terlik, kişisel bakım malzemeleri, kirli çamaşır torbası ve bebek için gerekli olan eşyalar bulunmaktadır. Eksiksiz bir doğum çantasının anne adayının ve bebeğinin hastanede rahat etmesine yardımcı olacağını unutmayınız.