• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Dış Gebelik

 Dış Gebelik Nedir?
  • 1 Star
    Loading...

Dış Gebelik Nasıl Oluyor?

 

Gebe olduğundan şüphelenerek ya da birtakım sağlık sorunları yaşayarak jinekoloğa başvuran kadınlar, dış gebelik yaşadıklarını öğrendiklerinde dış gebelik nasıl oluyor sorusuyla karşı karşıya kalırlar. Bunun nedeni ise bu gebeliğin çok fazla karşılaşılan türde olmamasıdır. Çünkü dış gebeliğin görülme oranı çok düşük olup yaklaşık %2 oranındadır.

 

Dış gebeliğe neden olan birçok etken bulunmakta; bunlar içerisinde en fazla pelvik enfeksiyon dış gebeliğe yol açmaktadır. Daha önceden geçirilmiş dış gebelik geçmişi varsa, gebe kalmak için yardımcı ilaç kullanılmışsa, rahim içine yerleştirilmiş spiral varsa, cerrahi müdahale ya da tüp tedavisi sonucu gebe kalınmışsa, tüplerde enfeksiyonel hastalık gelişmişse, anne sigara içiyorsa veya yaşı ilerlemişse bu gibi faktörler dış gebelik oluşmasına neden olur.

 

Özellikle tüplerin iltihaplanması durumunda dış gebelik olasılığı fazlasıyla artmaktadır. Pelvik inflamatuar hastalıkta tüpler iltihaplanmakta; bu iltihaplanma dış gebelik riskini 4 kata çıkarmaktadır. Makalemizde dış gebelik nasıl oluyor sorusunun cevabı ayrıntılı olarak verilmiştir:

 

 

 

Dış Gebelik Nedir?

 

Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın, çoğunlukla tüplerde, nadiren de rahim ağzı, yumurtalıklar veya karın boşluğunda yerleşmesi durumudur. Gebelik kesesi, yerleştiği bu yerde beslenmesine ve büyümesine devam eder. Ancak bu durum kese büyüdükçe bulunduğu yere zarar vermesine, eğer zamanında müdahale edilmezse iç kanamaya hatta ölüme neden olabilmektedir.

 

Eğer anne adayı ömründe bir kez bu türde hamilelik yaşamışsa, yeniden yaşama olasılığı 7-13 kat fazladır. Bunu takip eden gebelikte yaşama ihtimali ise -25 arasında artmaktadır. Yine aynı şekilde üreme sorunları olan kişilerin kullandığı ilaçlar ve bunlara uygulanan yardımcı teknikler, dış gebelik riskini yükseltmektedir.

 

Progesteron içerikli rahim içi gebelik önleyici araç kullananlarda da bu olasılık yüksektir. Gebe kalmamak için tüplerini bağlatan kadınlar gebe kalırsa bu gebeliklerin ortalama %40’ı dış gebelik olmaktadır. Ancak tüpler bağlanırken klips ya da ring takılmışsa bu duruma pek rastlanmaz.

 

Sigara içilmesiyle dış gebelik arasında direkt bağlantı kurulamamış olsa da, sigara içen kadınlarda yumurtlamanın gecikmesi, bağışıklık sisteminin hasar görmesi gibi nedenlerle dolaylı yoldan bağlantısı olduğu düşünülmektedir.

 

Yapılan araştırmalara göre sigara içenlerin dış gebelik geçirme olasılığının içmeyenlere göre 2-4 kat daha fazla olduğu gözlenmektedir. Bu gebelik türü yaşla da alakalı olup 35-44 yaş arası hamile kadınlarda gençlere oranla 3-4 kat daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni ise yaşın artmasıyla birlikte tüplerin aktivitesinin azalması ve embriyo transferinin yavaşlamasıdır.

 

 

 

Dış Gebeliğin Belirtileri Var mı?

 

Dış gebeliğin belirtileri başka sorunlardan ya da normal gebelikten de kaynaklanabilecek belirtiler olsa da, tehlikeli olduğu için bu ihtimalden şüphelenmek gerekir. Bu belirtiler ise şunlardır: Vajina kanaması, kramp tarzında ağrılar, yorgunluk, halsizlik, omuz ağrısı, memelerde dolgunluk, adet gecikmesi, bulantı, baş dönmesi.

 

Zamanında tespit edilip gebelik kitlesi alınmazsa ölüme bile yol açabilecek bir durum olduğu için dış gebelik nasıl oluyor sorusunun cevabının henüz başa gelmeden bilinmesi önemlidir. Korunsun korunmasın cinsel hayatı devam eden kadınların gebelikten şüphelenmeleri halinde ilk kontrolleri için acele etmeleri hayat kurtarıcı olacaktır.