• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Dış Gebelik

 Dış Gebelik Nedir?
  • 1 Star
    Loading...

Dış gebelik, hamilelikte karşılaşılan ve bazen hayati tehlike bile yaratabilecek kadar önemli olan sorunlardan biridir. Bazı araştırmaların sonucuna göre bu sorunun görülme oranı, ortalama olarak her bin kadın arasından 15 ‘inde görülmesi şeklindedir. Peki dış gebelik nedir, nasıl olur, nasıl anlaşılır? İşte dış gebelik hakkkında merak edilen her şey…

 

 Dış Gebelik Nedir?

 

Bilindiği gibi bir gebeliğin oluşması için yumurta hücresi ve spermin döllenerek rahim içinde büyümeye başlaması gerekir. Dış gebelik ise normal şartlarda rahmin içinde olması gereken embriyonun rahim dışında başka bir bölgede bulunması demektir. Rahim içi embriyonun varlığını devam ettirebileceği tek ortamdır; yani rahim dışındaki bir embriyonun normal bir şekilde gelişmesi imkansızdır.

 

 Dış Gebelik Nasıl Oluşur?

 Dış Gebelik Nedir?

Dış Gebelik Nedir?

Gebelik süreci başlarken, sperm ile yumurta hücresi karşılaşarak tüp içinde döllenir. Bu işlemin ardından ortalama bir hafta süren bir hareketle rahme ulaşan döllenmiş yumurta, buradaki yaşamına başlar. Artık onun gelişimini sürdüreceği ve büyüyerek dünyaya gelmek için bekleyeceği yer burasıdır. İşte bazı durumlarda komplikasyonlar gelişir ve döllenen yumurta rahme doğru olan yolculuğuna çıkamaz: Bu nedenle rahme ulaşmak yerine döllenmiş bir halde olduğu yerde kalır ve burada büyümeye çabalar. Böylece dış gebelik meydana gelmiş olur.

 

 Dış Gebelik Ne Zaman Anlaşılır?

 

Dış gebelik, gebeliğin başından beri var olan bir sorun olduğundan her zaman anlaşılabilir. Zaten çoğu zaman gebeliğin başında düşük şeklinde kendini gösterir ya da ağrı, kanama gibi belirtiler sonucunda ortaya çıkar. Gebelik başladığında, anne adayının reglinin ilk kez gecikmesinin ardından bir hafta içinde ultrason görüntülerinde yumurtanın rahimde görülebiliyor olması gereklidir. Bu bir hafta boyunca ortaya çıkmamış ve belirtiler meydana gelmemişse de ultrason görüntüleriyle ortaya çıkacaktır.

 

 

 Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir, Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

 

Dış gebelikte erken teşhis çok önemlidir. Bu sorun kendini birçok farklı belirtiyle kendini gösterebileceği gibi bazı durumlarda geç de fark edilebilir. İşte o belirtiler:

Ani ve Şiddetli Karın Ağrıları:

 

Dış gebelik belirtileri arasında en çok karşılaşılanı ani ve şiddetli karın ağrılarıdır. Birçok hamile kadın karnına aniden sağlanan şiddetli ağrı şikayetleriyle uzmanlara başvurur. Bunun nedeni, yumurta hücresinin doğal ortamı yerine vücutta olmaması gereken farklı bir bölgede olmasına vücudun tepki vermesidir.

 

Ağrıya Eşlik Eden Kanamalar:

 

Dış gebelikte karın ağrılarına çoğu zaman kanama da eşlik edebilir. Çünkü rahme ulaşamamış olan yumurta hücresi, bulunduğu yerde büyümeye çalışırken tüpe zarar verebilir ve hatta patlamasına neden olabilir. Bununla birlikte kanama meydana gelir. Hatta fark edilmeyen kanamalar iç kanamaya dönüşerek anne adayının hayatını tehlikeye atabilir. Bazı durumlarda anne adayı hamile olduğunu bilmiyorsa, bu tarz kanamaları regl kanaması ya da farklı sorunlar şeklinde nitelendirebilir. Bu nedenle ağrı ve kanamalar söz konusu olduğunda zaman kaybetmeden bir uzmandan yardım almak çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki dış gebelik kaynaklı kanamalar, diğer kanamalara göre daha sıvı ve çok daha koyu renkte meydana gelir.

 

Tuvalete Çıkarken Ağrı Yaşanması:

 

Hamilelik döneminde kadınlar daha sık idrara çıkarlar ya da kabızlık ile ishal sorunlarını yaşayabilirler. Dış gebelik yaşandığında ise bu durumların görülmesinin yanı sıra tuvalet yaparken farklı olarak ağrı hissedilebilir.

 

Ani Bayılmalar:

 

Hamilelik döneminde baş dönmesi, mide bulantısı, bayılma gibi sorunlar nadir de olsa görülebilir. Bu tür sorunların hepsini dış gebelikle ilişkilendirmek doğru olmasa da, aşırı halsizlik ve ani bayılmaların nedeni dış gebelik olabilir. Bunlara kusma ve ishal olma gibi bazı belirtiler de eşlik ediyorsa dış gebelikten şüphelenilerek bir uzmana danışılması gerekir.

 

Yumurtanın Rahim İçinde Görülmemesi:

Yumurtanın rahim içinde görülmemesi, gebeliğin farkında olan anne adaylarının karşılaşabileceği belirtilerden biridir. Bu durum bazen gebeliğin süresine bağlı olarak farklılıklar gösterse ve onu görebilmek için erken olmasından kaynaklanıyor olsa da, bunu kan testi sayesinde anlamak mümkün. Öyle ki kan testinde gebelik değerleri 1000’in üzerindeyse döllenmiş olan yumurtanın rahimde görülebiliyor olması normal olandır.

 

 Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Olur?

 

Dış gebelik, ne yazık ki bebeğin büyüyüp hayata gelmesine olanak vermediğinden gebeliğin sonlandırılması zorunludur. Bu nedenle dış gebelik fark edildiğinde ilaç yardımıyla ya da daha sonraki aşamalarda ameliyat yöntemiyle gebeliğe son verilir.