• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Depresyon Nedir?

  • 1 Star
    Loading...

Depresyon Nedir?

 

İnsanların hayatlarının etkileyen faktörlerin sonucunda üzülmeleri ve bu üzüntülerini hayatlarını etkileyecek kadar uzun süreli yaşamaları ruh sağlıklarında bozulmalara yol açtığı görülmektedir. Tedavisi yapılmadığı durumlarda ciddi ruh sağlığı bozukluğu olarak gözlemlenen bu hastalık süreci depresyon olarak nitelendirilmektedir.

Depresyon Belirtisi Nelerdir?

 

Birey günlük hayatta karşılaştığı mutsuzluk, üzüntü veya yalnızlık hislerini belirli zamanlarda yaşadığı için bunun gelip geçici ya da depresyona girip girmediği konusunda tespit yapmasında zorluk yaşayabilmektedir. Bu konuya netlik getirebilmek için bireyin olaylara yaklaşımı ve bu yaklaşımda farklı olağandan farklı davranışlar sergilemesi durumunda bunu bir doktor gözetiminde tedavi olması bireyin bu belirtileri kolayca aşabilmesine yardımcı olabilmektedir. Aksi takdirde uzun süreli tedavi sonucunda tedavi edilemeyen hastalıklar kişiyi hayatında vazgeçme gibi düşüncelere de sürükleyebilmektedir.

 

Depresyonu Yenmek İçin Neler Yapılmalı?

 

Depresyonu yenmek kolay ve zor gözükür fakat imkansız olmadığı görülmektedir. Depresyonun kalıcı olması durumunda bile birey onu kontrol edebilmektedir. Öncelikle depresyondan kurtulmak veya onu yenmek için basit ve kolay adımlar atarak başlamak gerekmektedir. Depresyonu yenmenin önemli ilk adımlarından birisi destekleyici bireyleri yada aile ilişkilerini güçlendirmek olarak gözükmektedir.

 

Bireyin sıkıntılarını aile bireyleri veya yakın arkadaşlarıyla paylaşması onu bu depresyon adı verilen düşünceden uzaklaştırmaktadır. Bireyin bu durumda hoşlanmasa da sosyal çevresini ve sosyal faaliyetlere katılması onu bu düşüncelerden uzaklaştırdığı görülebilmektedir. Depresyonda bireyin kendi dünyasına kendi kabuğuna çekilmesi onun bu durumdan kurtulma zamanını geciktirmektedir.

 

Bireyin kabuğuna çekilmek yerine sıkıntı veya düşüncelerini bireylerle paylaşması onu bu düşünceden zaman içerisinde soyutlamasına ve depresyon etkisinin azalmasına neden açacaktır. Depresyonu yenmek için önemli olan bireyin küçük adımları basitçe hayatında gerçekleştirmesiyle başlamaktadır. Birey bu düşünceyi hayatında atabilmesi için attığı adımlar ve insanlarla paylaşımıyla depresyonu paylaşarak hayatındaki etkisini en aza indirebilmektedir.