Çin Takvimi

02.05.2020
487
Çin Takvimi
Çin takvimine göre bebeğin cinsiyeti

Bebek sahibi olacak olan çiftler arasında en çok konuşulan konulardan biri cinsiyettir. Haklı olarak bebeğin kimliğine dair öğrenilecek ilk şey cinsiyeti öğrenmek için halk arasında yaygınlaşmış bazı uygulamalar vardır. Bunlardan biri de aynı zamanda çocuk bekleyen çiftlerin arama motorlarında en çok aradığı konu başlıklarından olan Çin takvimidir. Çin takvimi Çinlilerin yüz yıllar boyunca geçmişte kullandıkları, anne karnındaki bebeğin cinsiyetini öğrenmek için başvurdukları bir yöntemdir. Temel olarak beş element ve on iki hayvanlı olan Çin takviminin geçmişinin yedi yüz yıl kadar olduğu söyleniyor. Doğurganlık yaşını on sekiz ile kırk beş yaş arasında tutan takvimin esasına göre günümüz yorumlarının geçerliliği tartışılırdır.

Çin Takvimine Göre Cinsiyet Nasıl Hesaplanır?

Çin takvimindeki ayların günümüz miladi takvimindeki aylardan farklı olduğunu önce bu ayları çevirmek gerektiğini söylemekte fayda var. Fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, koyun, maymun, horoz, köpek ve yaban domuzu olarak sıralanan bu aylara göre ilk olarak annenin yaşı hesaplanır. Daha sonra cinsel ilişkiye girilen tarih ya da annenin son regl olduğu tarih baz alınır. Genel olarak bakıldığında on sekiz yaş ile otuz yaş arasında hamile kalan kadınların daha çok erkek bebek doğurduğu görülmüştür. Yirmi bir yaşında hamile kalanlarda ise daha kız bebek doğurulduğu görülmüştür. Fakat bu cinsiyet belirleme şekli gösteriyor ki istisnalar her zaman annenin regl olduğu tarihe göre değişkenlik gösterebilir.

Çin Takvimi Ne Kadar Güvenilir?

Çin takvimi hiçbir bilimsel gerçeğe dayanmamaktadır. Kısaca bir batıl inançtır. Ancak geçmişten günümüze kadarki dönemde yapılan denemelere bakıldığında yüzde yetmiş ile yüzde doksan aralığında doğruluk payı bulunmaktadır. Fakat zaten ihtimallerin normal koşullarda yüzde elliye elli olması bu durumun yüksek yüzdeler içermesini normalleştiriyor. Annelik yaşının on sekiz ile kırk beş yaş arasında tutulması ve esas Çin takviminin Pekin’ de bir üniversitede tutulması kafaları karıştırmaktadır. Miladi takvimden Çin takvimine uyarlanan tarihler de tartışma götürmektedir. Çünkü gerçek Çin takviminin nasıl olduğu ve nasıl hesaplandığı hala bir sırdır. Bunu basit bir eğlence aracı olarak görmekte sakınca yok, fakat bebek bekleyen çiftlerin bütün gelecek yatırımlarını da sadece bu takvime göre yapması yanlış olur.

Çin Takvimi

[CinTakvimiHesapla]

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.