Beta HCG Yüksekliği Ne Anlama Gelmektedir?

Beta HCG Yüksekliği Ne Anlama Gelmektedir?

Beta HCG Hormonunun İşlevleri Nelerdir?

Beta HCG Hormonu gebeliğin oluşup oluşmadığını belirleyen bir hormondur. Hamilelik esnasında plasenta tarafından üretilir, kan testi ile yüksekliği ve düşüklüğü saptanır.

Beta HCG Hormonu Nedir?

Beta HCG Hormonu(Human Chorionic Gonadotropin) kadın vücudunda hamileliğin varlığını tespit eden hormondur. Hastadan alınan kan numunesi ile HCG hormonun seviyesine bakılır. Hamile olmayan bir kadında HCG hormonunun referans aralığı 0-10 mlU/ml değerleri arasında seyreder. Kadın vücudunda yer alan yumurtalık erkekteki sperm hücresi ile döllenmesi sırasında plasentada var olan hücreler beslenerek bir HCG seviyesi oluşturur. Plasenta, yumurta döllenip rahim duvarına nüfuz ettikten sonra yumurtanın olgunlaştıran kesecektir. Beta HCG hormonun seviyesi ilk etapta döllenmeden sonra 11 gün süre zarfında oluşur. Progesteron hormonu bu hormon aracılığıyla 24 ile 72 saat aralığında 2 kat artarak yükselmeye devam eder. Progesteron yumurtalıkların salgıladığı bir hormondur. Yumurtlama gerçekleştikten sonra progesteron hormonu döllenmiş bir yumurtayı korumayı sağlar ve rahim çeperini kalınlaştırmaya yardımcı olur.

Beta HCG Yüksekliği Ne Anlama Gelmektedir?

Beta HCG seviyesi genellikle gebelik sırasında yükselir ancak gebeliğin olmadığı durumlarda da artış gösterebilmektedir. Beta HCG Hormonun yükselmesinin sebepleri şunlardır;

 • -Dış Gebelik
 • -Çoğul Gebelik
 • -Gastrit
 • -Boş Gebelik
 • -Bazı pankreas kanseri türleri
 • -Düşükler
 • -Mide kanseri
 • -Yumurtalık ve testis kanseri
 • -Doğumsal anomaliler
 • -Molar gebelik
 • -Karaciğer ve trofoblastik tümörler

Progesteron içeren avokado, domates, ıspanak, ceviz, dereotu gibi bitki ve yiyecekleri aşırı tüketmek kanda Beta HCG hormonunun yükselmesine neden olabilir.

Beta HCG oluşumu

Beta HCG Düşüklüğü Ne Anlama Gelmektedir?

Hamile olan bir kadının normal şartlar altında Beta HCG değeri ilk 6 günden itibaren artış gösterir ve ilerleyen günlerde artarak devam eder. Bunun aksi olduğu durumda kanda bu hormonun düşüklüğü saptanırsa dış gebelik ya da düşük yapma bulgularına işaret eder. Beta HCG hormonu hamilelikte istikrarlı artış göstermeyip düşmeye devam ederse düşük riski oluştuğu kanısına varılarak tedbirler alınır ya da dış gebelik gözlemlenirse hastaya bulunduğu duruma göre müdahale edilir.

Gebelik Haftasına Göre İdeal Beta HCG Değerleri

Hamilelik süresinde kişinin SAT (Son Adet Tarihi) baz alınarak hesaplanan gebelik haftaları ve her haftaya göre kişinin kanında ölçülen ideal Beta HCG Değerleri;

Gebelik Haftası  Referans Aralığı (mlU)

3.Hafta 5-50

4.Hafta 5-426

5.Hafta 20-7,300

6.Hafta 1.080-56,500

7.-12.Hafta 7,650-288,000

13.-16.Hafta 13,300-254,000

17.-24.Hafta 4,060-165,400

25.-40.Hafta 3,640-117,000

Tüp Bebekte Beta HCG Ölçümü

Tüp bebek tedavisinde yapılan son aşamada embriyo rahim içine transfer edilir. Bu işlem gerçekleştikten bir müddet sonra gebelik testi yapılır ve tedavinin durumu belirlenir. Tüp bebekte kanda Beta HCG ölçümü transferden 12 sonra yapılır.12 gün sonunda elde edilen verilere göre hamilelik değerine bakılır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.