• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Bebeğiniz İçin Sağlıklı Besleniyor Musunuz ?

Hamilelikte Beslenme Önerileri
  • 1 Star
    Loading...

Bebeğiniz İçin Sağlıklı Besleniyor Musunuz

 

Bu makalemizde hamile emziren veya sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler için sağlıklı beslenme yollarını derledik. Özellikle hamile veya emziren anne iseniz sağlığınıza beslenmenize ve uyku düzeninize ekstra dikkat etmeniz gerekmektedir. Gelelim önerilerimize.

 

 1) ÖĞÜN ATLAMAYIN

Öğün atlamak hiç de iyi bir yol değil. Bazıları zayıflamak için öğün atlarlar. Bu hiç bir zaman doğru değildir. Öğün atladığımızda diğer bir öğüne daha aç hale geliriz. Bu da daha fazla yemek yememize sebep olur. Fazla yemek ise zararlıdır. Şişkinlik yaparak bizi daha sağlıksız bir yaşama iter.

 

 2) ÖĞÜNLERİNİZDE ÇEŞİT BOLLUĞU OLSUN

 Öğünlerinizde her çeşit vitamin proteine yer verin (Et, süt, sebze-meyve, tahıl). Ne kadar bol çeşit sizi o kadar sağlıklı yapar. Her gıdadan besininizi almış olursunuz.

 

 3) MEYVE-SEBZE BOL TÜKETİN

Meyve ve sebzeler sizi daha sağlıklı yaparken kilo kontrolüne de yardımcı olurlar. Çünkü meyveler bol sulu az kalorilidir. Bunları düzenli olarak tüketmek hem size hem de bebeğinize yarar sağlayacaktır. Aynı zamanda hastalıklardan da koruyucu bir rol üstlenecekler. Tek dikkat etmemiz gereken meyve sebzeleri mevsiminde tüketmeniz.

 

 4) YAĞI AZALTIN

Yağı fazla kullanmak sizi obeziteye sürükler. Yağ miktarı daha az besinler tüketin. Ve doymuş yağları asla kullanmayın. Zeytinyağı daha sağlıklı olabilir. Ancak siz yine de aşırıya kaçmayın

 

 5) BOL SU TÜKETİN

Suyu bol tüketmek vücudunuzun su ihtiyacını karşılarken cildinizi de besler. Hastalıklara daha dirençli bir hal kazanırsınız. Günlük 2-2.5 litre su içmeye özen gösterin

 

6) SON OLARAK EGZERSİZ YAPMAYI UNUTMAYIN

Egzersiz yapmak vücudunuzu toksinlerden atmanıza yardımcı olur. Vücudunuza daha fazla oksijen gitmesine sebep olursunuz. Aynı zamanda aldığınız oksijen egzersizle beraber tüm hücrelerinize eşit miktarda yayılır.