9 Haftalık Gebelik

 Hala birinci trimesteri sonlanmadı, daha bebekte ve annede birtakım değişiklikler meydana gelecek. Bu değişiklikleri kadın doğum uzmanlarının verdikleri bilgiler doğrultusunda alt başlıklar halinde inceleyelim.

 9 Haftalık Gebelik Annedeki Değişim

9 haftalık hamilelik
9 Haftalık Gebelik

9 haftalık gebelik sürecinde hamilelik sendromları sınırlarınızı epey zorlayacaktır. Hal böyle olunca hamileliğinizi tam olarak hissedersiniz. Gebelikte 9. hafta içerisinde annenin, sabahları mide bulantıları artış gösterir. Ayrıca, birçok kadında ruhsal değişimlerin yaşanması oldukça normaldir. Bu yüzden kadın kendini anne olmaya son derece hazır ya da paniklemiş bir durumda hissedebilir. Burada uyulması gereken kural, sakinleştirici yöntemlere başvurarak annenin kendini rahat, huzurlu ve sakin hissetmesi sağlanmalıdır.

 Kadının kendini yorgun hissetmesi gayet normal bir durumdur. Bütün gün yataktan çıkmak istememeniz olağan bir şey telaşlanmanıza gerek yok. Yorgunluk özellikle ilk trimesteri döneminde sıklıkla görülür. Bunun sebebi vücudun kendini anneliğe hazır hale getirmeye çalışmasıdır.

 Vücut kan biriktirmeye başlaması sebebiyle tuvalete gitme ihtiyacı sık sık ortaya çıkar ve buna bağlı olarak baş dönmelerinde artış görülebilir. Kan birikmesini genişleyen damarlarınızdan fark edebilirsiniz. Vücudunuzun bu tepkiyi vermesinin elbette bir sebebi var. Şöyle ki, biriken kan ayağa kalktığınızda ya da bir yere uzandığınızda bebeğinizi korur. Gebelikte 9. haftada kanamalar görülme olasılığı vardır. Böyle bir durumla karşılaşırsanız doktora görünmelisiniz.

9 Haftalık Gebelik Bebeğiniz

9 Haftalık Hamilelik

 Vücudunuzun yeni parçası 9. haftaya gelindiğinde yaklaşık olarak 2.5 cm’ye ulaşmış bulunuyor. Temel vücut parçaları oluşuyor ve gün geçtikçe detaylı bir gelişme gösteriyor. 9 haftalık gebelik bebeğinizde meydana gelen diğer oluşumlar: Kalp kapakçıkları şekil almaya başlar. Aynı zamanda dört odacığa bölünmeye de başlar. Bebeğinizin diğer organları da artık bu haftada çalışmaya başlayacaktır. Sıkı durun! Bebeğiniz hareket etmeye başladı. Ancak sizin bunu hissedebilmenize daha 1-2 ay var. Üreme organları, safra kesesi ve pankreas şekilleniyor. Eşi benzeri olmayan parmak izi oluşumu da yine bu haftadadır.

9. Hafta ve Sonrası Yapılması Gerekenler

-Günde en az 2-3 litre su tüketilmesinin yanı sıra yarım saat yürüyüş yapılması gerekiyor.

Gebelikte 9. Hafta şayet, varis sorunu ile karşılaşırsanız, uzun süre ayakta kalmamanız tavsiye edilir.

Kabızlık ve basur gibi can sıkıcı rahatsızlıklar olmaması için önceden tedbir alın. Bunun için lif oranı yüksek gıdalar ile beslenin. Baharatlı ve acılı gıdaları kesinlikle tüketmeyin.

-Yine bir başka konu giyim tarzınızı hamileliğe uygun hale getirmelisiniz. Kumaşı 0 pamuk ya da penye olan bol ve rahat giysiler tercih edilmelidir. O çok sevdiğiniz topuklu ayakkabıyı da bir müddet giymemelisiniz.

-Alkol, uyuşturucu ve sigara gibi hamile olmadığınız halinizle bile size zarar verebilecek maddelerden kaçının.

-Son olarak; sosis, sucuk, salam, pastırma ve çiğköfte gibi çiğ et içerdiğini bildiğiniz gıdalardan uzak durun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.