8 Haftalık Gebelik

Gebelikte 8. Hafta Annedeki Değişim

8 Haftalık Hamilelik
8 Haftalık Gebelik

8 haftalık gebelik ile birlikte anneler bellerinde ve kıyafetlerinde çok az ölçüde bir değişiklik hissederler. Bunun sebebi rahimdeki genişlemeye rağmen fark edilecek seviyeye ulaşmamasıdır. Doktor pelvik muayene yaptığında rahimdeki genişlemeyi fark edecektir. Normalde yumruk büyüklüğünde olan rahim bir greyfurt büyüklüğüne ulaşacaktır. Rahimdeki büyüme sık sık idrara çıkma isteği yaratır. Karın altlarında ve yanlarında kramplar, ağrılar hissedilebilir, bu durum gayet normaldir. Plasentadaki büyüme de devam ettiği için bazen bu büyüme ufak kanamalara sebep olur. Ağrı ve krampları takip eden kanamalar olursa doktora görünmekte fayda vardır. Her hamile kadının yapısı birbirinden farklı olduğu için belirtiler farklılaşabilir. Yorgun ve bitkin hissetme, kabızlık, mide bulantısı, salyada fazlalık, hazımsızlık, gaz, baş ağrısı, idrara çok sık çıkma, vajinal akıntı, göğüslerde hassasiyet gibi belirtiler farklı zamanlarda ve farklı şiddetlerde olabildiği gibi 8. haftada daha da sıklaşabilir.

8 Haftalık Gebelik Sonrası Bebeğiniz

8 haftalık hamilelik hafta hafta hamilelik. Gebelikte 8. hafta neler yaşanıyor?

Bebek gebelikte 8. hafta bitiminde artık bir buçuk ile iki cm arasındadır. Bir böğürtlen büyüklüğünde olmasına rağmen aslında çok yol kat etmiştir. Bu evrede dudaklar, burun, göz kapakları, bacaklar, ve sırt şekillenmeye başlar. Artık bebeğin el ve ayak parmakları perdeli bir şekilde oluşmaya başlayacak demektir. Kollar uzayacak ve belirginleşecektir. El ve ayak bilekleri, dirsekleri net olarak görülecektir. Kalp fonksiyonu ve dolaşımı daha da gelişmiş olacaktır. Kalp dakikada yüz elli vuruş yapabilir düzeydedir. Akciğerler de oluşmaya başlamıştır. Lenf damarları oluşmaya ve dış genital organları gelişmeye başlamıştır. Bebek kuyruğunu yavaşça kaybetmeye de başlar. Artık embriyo değil fetüs adını alabilir. Kulakları meydana gelmiş, uğultu gibi sesleri duymaya başlamıştır. Bebekte hareketlenmeler kıpırdanmalar vardır fakat bunu anne duyamaz.

8 Hafta ve Sonrası Yapılması Gerekenler

Hamilelikte 8. hafta annedeki değişiklikler. Gebeliğin 8. haftası

Bu hafta ilk trimesterin bittiği haftadır. Düşüklerin yüzde sekseni bu ilk trimesterde gerçekleşiyor. Ciddi bir risk süreci atlatılmış olmasına rağmen yine de düşüğe karşı dikkatli olunmalıdır. Vajinal kanama, sık ve yoğun kramplar, parça düşürme, sırtın ufak bir bölümünden başlayarak karnın alt kısmına kadar ilerlemesi gibi belirtilerle karşılaştığında anne adayı doktora başvurmalıdır. Çeşitli komplikasyonlara karşı nasıl davranmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Kendi vücudunuzu tanımalısınız. Bu dönemde hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için genel kontrollerinize gitmelisiniz. Genel kontrollerde rutin labaratuvar testleri yapılır bu yüzden kontrollere devamlı gidilmesi gerekir. Hamilelikte en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında beslenme düzeni geliyor. Her gün folik asit, magnezyum, demir, çinko, B6 ve E vitamini alınmalıdır. Süt ürünleri, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, deniz ürünleri, yoğurt, taze meyve ve sebzeler bol bol tüketilmelidir. Kedi besleniyorsa özellikle dışkısına temas edilmekten kaçılmalıdır. Çünkü bu 8. Gebelik haftası ve sonra

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.