7 Haftalık Gebelik

7 haftalık hamilelik bebeğin ve annenin değişimi
7. Gebelik Haftası

GEBELİKTE 7. HAFTA

Gebelikte 7. hafta erken hamilelik belirtilerinin yaşandığı bir dönemdir. Bu haftalarda bebeğinizin yüz şekli ortaya çıkmaya başlar. Özellikle 7 haftalık gebelik aşamasında fiziki olarak annede herhangi bir fark söz konusu olmaz. Ancak, mide bulantıları, kusma ve baş dönmesi gibi bir takım problemler yaşanabilmektedir. 7. haftada yapılan ultrason kontrolünde bebeğin genel hatları ortaya çıktığı gözlemlenir. Yüz şekli ve kalça kısımları ultrason görüntüsünde görülebilmektedir. Bu haftadan itibaren gelişim daha da hızlanmaktadır.

Gebelikte 7. Hafta Annedeki Değişim

Hamilelikte 7. hafta rahmin idrar kesesine baskı yapmaya başlar. Kan basıncının arttığı bu dönemde bazı sağlık sorunları geçici olarak yaşanabilmektedir. Bu anlamda gebelikte 7. hafta dışarıdan fark edilmeyen fakat anne adayını etkileyen değişimler yaşanır. Bu dönemde sık idrara çıkma olayı biraz canınızı sıkabilir. Bazı vitamin ve ilaçlar bu dönemde alınmaya başlanır. Düzenli ve sağlıklı beslenmenin önemli olduğu haftalardır.

Gebeliğin ilk haftalarında iştahsızlık çoğu anne adayında ortaya çıkar. Özellikle mide bulantıları ve kusmalar iştahsızlık yaratır. Mide bulantıları ve kusma şikayetleri ilk 14 hafta sonrasında kısmen ortadan kalkar. Bu dönemde rahim genişliği iki katına kadar çıkacaktır. Anne adayında gebelik öncesine göre yüzde 10 daha fazla kan olur. İlk 12 hafta boyunca folik asit alınması ve bebeğin gelişimine yardımcı olunması şarttır. Düzenli doktor kontrolleri ve bazı testler de bu dönemde mutlaka yapılmalıdır.

7 Haftalık Gebelik Bebeğiniz

7 haftalık gebelik sürecinde bebek anne karnında belirlemeye başlamıştır. Esasında bebek 7. Haftada yalnızca 10-12 mm civarındadır. Bir kuru fasulye kadar büyüklüğe sahiptir diyebiliriz. Bu anlamda 7. gebelik haftası bebeğin fiziki olarak ilk oluşumudur denilebilir. Bu haftadan itibaren bebek anne karnında şekil almaya başlar. Bebeğin kalça yapısı ve yüz kısmı ultrason görüntülerinde görülecektir. Beyin gelişimi ve vücudun diğer organlarının gelişimi de bu haftalarda oluşmaya başlayacaktır. Görünümde bir embriyo gibi görünse de, genel anlamda fiziki oluşumu ortaya çıkmaya başlayacaktır. 

Hafta Ve Sonrası Yapılması Gerekenler

7 hafta ve sonrası doğum sürecine kadar hassas bir dönem anne adaylarını beklemektedir. Bebeğin gelişimi için düzenli ve sağlıklı beslenme şarttır. Özellikle ilk süreçte folik asit mutlaka alınmalıdır. Anne adayları için ilk 12 hafta fiziki bakımdan rahattır. Spor ya da sosyal aktiviteleri etkileyecek bir farklılık söz konusu olmaz. Gebeliğin bu dönemlerinde cinsel yaşamınıza devam edebilirsiniz. Cinsel birliktelikler bu dönemde hem anne adayı, hem de bebek için faydalıdır. Ani ve dengesiz hareketlerden uzak durmak, düzenli uyumak, ağır kaldırmamak ve her anlamda dikkatli olmak bu haftalarda annelerin görevleri arasında yer almaktadır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.