6 Haftalık Gebelik

Gebelikte 6. hafta anne ve bebeğin gelişimi
6 haftalık hamilelik

6 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 6.haftası ilk trimester döneminin 2. ayı içerisinde geçer. Yani 6 haftalık gebelik döneminde bebekler henüz 4. haftadadır. Hamilelik dönemi boyunca anne, bebeğinden 2 hafta önde gitmektedir. Bebeğin özellikle bedeninin dış bölgesindeki uzuvlarının gelişimi artık başlangıç seviyesindedir. Bununla birlikte bebek gelişimi adına birçok değişim de bu haftalardan itibaren yaşanır. Peki, gebelikte 6. hafta içerisinde neler olmaktadır?

 Gebelikte 6. Hafta Annedeki Değişim

 Gebeliğin 6. haftasında anne adayları ilk olarak birkaç kilo aldığını fark edebilir. Aşırı mide bulantıları erken başladığında ya da anne adayları iyi şekilde beslenemediğinde kilo verme de söz konusu olabilir. İlk kez anne olanlar için 6. gebelik haftası içerisindeyken karın şişliği henüz çok belli olmayacaktır. Yalnızca kıyafetlerde biraz da sıkma hissi olabilir. Özellikle bacak ve göğüs kısmından kilo alındığı fark edilebilir. Gebelik süresi boyunca anne adaylarının salgıladığı hormonların 2 özelliği bulunur. Bebeğin gelişimi ve anne organlarının işleyişi üzerinde etkilidir. Bu haftalarda meydana gelen şikayetlenmelerin çoğu, bu hormon yüzündendir.

 Mide bulantıları, midede yanma hissi, kabızlık, yorgunluk, hazımsızlık ve sık sık idrara çıkma, gün içinde sürekli akıntı olması gibi şikayetler gebelikte 6.hafta belirtileri içerisinde sayılabilir. Gebeliği hem düzenleme hem de uyarma anlamında hormonlar etki eder. 6 haftalık gebelik dönemi ve sonrasında artık hormonlar en yoğun şekilde kendisini hissettirmeye başlar. Anne adayları buna hazırlıklı olmalıdır. Bazı anne adayları bu haftalar ile birlikte daha fazla uyku ihtiyacı hissedebilir. Özellikle aşırı mide bulantısı sonucu yiyememe durumu yüzünden halsizlik kendisini yoğun bir şekilde hissettirir.

6 haftalık gebelik Bebeğiniz gebelik haftası içerisinde bebeğin durumunda da değişimler olmaktadır. Boy ölçümü için başın en tepesinden popo kısmına kadar olan uzunluk alınır. Çünkü henüz yeni oluşan bacakları bükülü şekilde duracağı için tam uzunluk ölçüsü almak zordur. Alınan ölçü ortalama 2 ile 4 mm arasında değişir. 6 haftalık gebelik ile birlikte büyümede hızlanma başlar. Bebeğin büyüklüğü artık üç katına kadar çıkacaktır. Bebek gelişiminde meydana gelenler;

 Çene kemikleri ve yanakların gelişimi başlar.

 Kulak kanalları oluşumu başlar.

 Yüz hatlarının gelişimi henüz başlangıç aşamasındadır.

 Göz olarak gelişimine devam etmek üzere siyah noktalar oluşur.

 Burun kısmının ilk oluşumları da 6. gebelik haftası içerisinde görülür.

 Beyin artık oluşmuş bir şekilde gelişimine devam eder.

 Kalbi dakikada 80 defa atmaktadır.

6 haftalık gebelik ve Sonrası Yapılması Gerekenler

 Gebelikte 6. hafta ile birlikte anne adayları beslenmesine çok daha fazla önem vermelidir. Özellikle vitamin, mineral ve magnezyum alımı desteklenmelidir. Bu maddeler yalnızca bebeğin gelişimine değil, anne adaylarının ağrılarına da iyi gelir. Her istediğini yeme devrinin bu haftalarda bitmesi gerekmektedir. Kabızlık sorununu çözmek adına lifli ve proteinli gıdalar tercih edilmelidir. Düzenli ve tempolu yürüyüşler ile egzersiz yapılmalıdır. Ancak ağır sporlardan kesinlikle kaçınılması gerekir. Duygusal anlamda ani iniş ve çıkışlar bu haftada da kendisini gösterebilir. Bunda anne adaylarının fiziksel değişime olan tepkileri oldukça etkili olacaktır. Bol bol dinlenme, doğru ve düzgün beslenme ile günler daha rahat bir şekilde geçirilmelidir.

Hamilelikte 6. Hafta

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.