41 Haftalık Gebelik

03.08.2017
1.277
Gebelikte 41. hafta anne ve bebeğin gelişimi haftahaftahamilelik.net

41. Haftalık Gebelik

Bir bebeğin varlığı ve o bebeğin, anne karnında olması büyük bir mucizedir. Bu mucize 9 aylık süre boyunca devam eden pek çok farklı süreci de meydana getirir. Bu süreçler anne adayı için çok farklı süreçlerdir. Özellikle bebek ilk bebekse bu süreç çok daha heyecanlı bir süreç halini alır. Kimi gebelerin gebelik süreci çok sancılı geçer. Kimi gebeler ise gebelik süreçlerinin nasıl geçtiğini anlamaz. Ancak her nasıl olursa olsun, tüm gebelerin, gebelikleri boyunca yaşayacakları hakkında bilgi sahibi olmaları önemli bir ihtiyaçtır. Böylece, anne adayları, bebeklerinin gelişimi hakkında fikir sahibi olarak gebeliklerini sürdürürler. Bunun yanı sıra da kendi bedenlerinde yaşayacakları değişim hakkında bilgi sahibi olmaları çok daha tedbirli olma imkanını meydana getirir. Gebelik ciddi bir değişimi söz konusu hale getirir. Bu değişim hem fiziksel olarak pek çok farklı durumu ortaya çıkarır. Hem de ruhsal anlamda önemli bir değişim sağlar. Vücutta meydana gelen bu köklü değişimin neticesi ya da sebebi olarak hormonlar devreye girer. Bu durum ruhsal anlamda kırılganlığı ön plana çıkarır. Yoğun duygular içinde olan gebeler bu süreç içerisinde yardım alabilirler. 41 haftalık gebelik süreci psikolojik anlamda gebeleri zorlayan bir süreçtir. Bu konu hakkında önemli bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

41 Haftalık Gebelik Süresinde Annelerin Durumu

41 haftalık gebelik sürecinde bulunan annelerin, ruhsal açıdan çok farklı davrandıkları gözlenir. Bu onların içinde bulunduğu duruma bakılırsa çok normal bir durumdur. Bir anne adayı gebe hali ile 41. haftayı görmüş ise, doğum konusunda geç kalınmış demektir. Bu durum elbette teknik açıdan yapılan bir çözümlemedir. Çünkü geç doğan bebek diye bir durum aslında yoktur. Doğumun geç olması diye bir şey de yoktur. Hatta gelişimsel olarak bakıldığında, bebeğin anne karnında kalması çok daha iyi sonuçları meydana getirmektedir. Çünkü anne karnında iken aldığı antikor onun için, doğum sonrası süreçte koruyucu olacaktır. Antikorlar, bağışıklık sisteminin temelini meydana getiren unsurlardır. Bebek antikorları ne kadar çok alırsa o kadar güçlü bir bünyeye sahip olacaktır. Ancak bebeğin anne karnında kalabileceği maksimum süre 42 haftadır. Bu süreden sonra, son derece olumsuz süreçler ortaya çıkabilmektedir. Ancak 41. hafta halen doğmamış olan bebek için endişelenmek yersizdir. Bunun çocuğun gelişimine olumlu katkı sağladığını düşünmeye odaklanmak gerekir. Bu süreçte daha çok dış etkenler anne adayları üzerinde etkili olur. 41 haftalık gebelik sürecinde en çok zorlanan faktör de budur. Doğum ne zaman, bir haber var mı sorularının altında ruhsal olarak ezilen anneler daha dayanıksız ve mutsuz olmaktadır. Bu durumun engellenmesi amacı ile, anne adaylarının bu süreci bazı meşguliyetler edinerek geçirmeleri gerektiği savunulmaktadır. Anne adayları unutmamalıdır ki, doğum mutlaka gelecektir. Buna da çok az zaman kalmıştır.

41 Haftalık Gebelik Süresinde Bebeklerin Durumu

41 haftalık gebelik süresinde annelerin içinde bulunduğu durum kadar, bebeklerin gelişimi de büyük önem arz etmektedir. Bebekler tıpkı anneleri gibi doğuma kendilerini hazırlamaktadırlar. Yaklaşık 3 haftadır anne karnında baş aşağı pozisyon alan bebeklerin, bu haftada hareketleri iyice azalır. Bebek doğmak istemediği için doğum gerçekleşmez. Doğmak istememekten kasıt, doğum için gereken iletiler henüz bebeğin beyninden çıkış yapmamıştır. Bu sebeple doğum gerçekleşmez. Şunun bilinmesi gerekir ki, doğumun meydana gelmesi için annenin değil, bebeğin buna hazır olması gerekmektedir. Bu anlamda bebeğin vücut saati neyi gerektiriyor ise o olur. Doğumların geneli 10. ayın ortasında gerçekleşmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.