39 Haftalık Gebelik

Gebelikte 39. hafta artık doğumun her an olabileceği ve sizinde anneliğe adım atmanızın yakın olduğu günlerdir. Dokuz aylık bekleyişin ardından, artık mucizesini kucağına alacak olmak, her anne adayını heyecanlandırır ve sabırsız olmasına sebep olabilir. Bu dönemde mümkün olduğunca huzurlu ve rahat olabilmek için kitap okumak ve kısa yürüyüşler yapmak size yardımcı olabilir. Bebeğiniz ise artık tüm gelişimini tamamlamış ve doğuma hazır hale gelmiştir. Son dönemlerinde olabildiğince çok yağ depolamaktadır. Depolanan bu yağlar, doğum sonrası vücut sıcaklığının dengede tutulması için çok önemli bir rol oynayacaktır. 39 haftalık gebelik süresince yaklaşık 48 cm olan bebeğinizin ağırlığı da, 3 kg ya da 3.5 kg olabilir. Doğum zamanına kadar bu ölçüler hemen hemen hiç değişmese de, beyin gelişimi hızla devam etmektedir.

39. gebelik haftası bebeğin gelişimi.

39 haftalık gebelik anne adaylarının sık sık dinlenmek isteyecekleri bir süreçtir. Bu dönemde artan kilolar ve iyice büyüyen karnınız sizi biraz zorlayabilir. Artık haftalık doktor kontrollerinizde büyük önem taşımaktadır. Her an olabilecek doğumun ne kadar yakın olduğu, rahim boyunun açıklığı gözlemlenerek tahminen belirlenebilir. Yapılan tespitler göre %78 oranında 15 gün içerisinde doğum gerçekleşmiş olacağından, doğuma tam anlamı ile hazırlıklı olmak önemlidir.

Gebeliğinizin son günlerinde su ihtiyacınız normalden fazla olacağından, yediğiniz ve içtiğiniz gıdaların miktarı da doğru ayarlanmalıdır. Olabildiğince bol sıvı tüketmek ve su açısından zengin meyveler yemek, çok yararlı olacaktır. Lifli gıdaların tüketimi de ağırlıkta olmalıdır, özellikle son haftalarda yaşanabilecek kabızlıkların engellenmesi için bu oldukça sağlıklı bir yöntemdir. Doğuma yaklaştığınız bu son günlerde bolca sıvı almanız, size doğum anında ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacaktır.

Gebelikte 39. hafta anne ve bebeğin gelişimi. Hafta hafta hamilelik
39 Haftalık Gebelik

Bebeğinizin doğum zamanını beklediğiniz bu günlerde, onun hareketliğini de gözlemlemeniz önemlidir. Normal hareketleri dışında bir azalma ya da artma hissettiğinizde, bunu doktorunuzla paylaşmanız doğru olacaktır. Gebelikte 39. hafta, hamilelik suyunun gelmesinin sık sık yaşandığı bir dönemdir. Bu durumla karşılaşmanız halinde ise panik yapmadan doğum yapacağınız yere gidilmelidir. Genellikle doğum sancısının da eşlik ettiği bu durum, hiç sancılanmadan da yaşanabilmektedir. Her iki durumda da, suyun gelmesi doğumun başladığı anlamına gelir. Suyun gelme anı genellikle yoğun ve hacimli olsa da, sızıntı şeklinde gelebilen amniyon sıvısı da doğumun başladığının göstergesi olabilir.

Gebelikte 39. hafta, tüm hazırlıklarınızın bitmiş olduğu ve doğumu beklediğiniz dönemdir artık. Ancak eksiklerinizi gözden geçirmenizde fayda vardır. Örneğin emzirme sutyeni, doğum sonrası kanamaları için bolca pet ve hastanede uzun kalma riskine karşın hem kendiniz hem de bebeğiniz için yedek eşyalar gözden kaçmış olabilir. Tüm bunları da gözden geçirdikten sonra, gönül rahatlığı ile minik mucizenizi bekleyebilirsiniz. Onun yüzünü ilk gördüğünüzde ve kucağınıza aldığınızda, tüm bu zorlu sürecin ne kadar önemsiz olduğunu da anlayacaksınız. Aslında gebeliğinizin her safhasının tadını, doya doya çıkarmanızı öneririz. Çünkü böyle bir mucizeyi içinizde büyütmek, doğanın kadınlara bahşettiği en yüce özelliktir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.