38 Haftalık Gebelik

9 ay önce başlayan gebelik maceranızın sonlarına yaklaşıyorsunuz. Bebeğinizle kavuşmanıza çok az bir süre kaldı. Artık 38. haftadasınız ve minik misafiriniz her an sürpriz yapabilir. Peki gebeliğin 38. Haftasında bebeğiniz ve siz ne durumdasınız? Bu dönemde ne gibi hazırlıklar yapmalı ve ne tür önlemler almalısınız? İşte bu soruların cevapları;

38 Haftalık Gebelik Bebekteki Değişim 

Gebelikte 38. hafta bebeğin gelişimi

38 haftalık gebelik, daha önceki dönemlere oranla küçük ama önemli değişimler gözlenir.

Bebeğinizin tüm organları, dış dünyaya uyum sağlayacak şekilde gelişimini tamamlamış durumdadır.

Bebeğinizin büyüme oranı önceki dönemlere göre biraz yavaşlamış olabilir. Ancak az da olsa kilo almış ve neredeyse doğum ağırlığı olan 3000-3200 grama ulaşmıştır.

Gebelikte 38. hafta bebeğinizin boyu 48-50 cm. uzunluğa erişmiştir.

Gebeliğin 38. haftasında bebekte görülen en önemli değişiklik, vücudunu kaplayan lanugo tüylerinin dökülmesidir.

Lanugo gibi bir başka koruyucu madde olan verniks de, bu dönemde bebeğinizin vücudundan ayrılır.

Bebeğin emme ve yutma güdüsü 38. Haftada tam olarak gelişmiştir. Bu nedenle rahim içinde bulunan amniyo sıvısını yutuyor olabilir. Ancak bu sizi telaşlandırmasın. Çünkü bağırsaklarında biriken bu sıvılar, dünyaya geldikten sonraki mukonyum adı verilen ilk dışkıyla beraber dışarı atılacak.

38 Haftalık Gebelik Annede Görülen Değişimler

kolostrum gebeliğin 38. Haftasında göğüslerde birikmeye başlar

Anne adaylarının gebelik süresi boyunca en çok zorlandıkları dönem 38. Haftadır diyebiliriz. Heyecan, korku ve endişenin bir arada olduğu bu dönemde annede şu değişimler görülür:

38 haftalık gebelik bebeğiniz neredeyse doğum ağırlığına ulaşırken siz de son kilolarınızı aldınız. Gebeliğinizin son dönemlerine yakın zamanlarda, almış olduğunuz kilolar en fazla 13 kilogram civarında olmalı.

Bebeğiniz oldukça büyüdüğü için artık rahim içi ona dar geliyor. Bu dar alanda hareket etmesi sizi oldukça rahatsız edebilir. Bu hareketler karnınızda kasılmalara neden olur ve bazen uykunuzdan bile uyandırabilir. Ayrıca bebeğinizin rahim içindeki hareketleri, artık dışarıdan da belirgin bir şekilde görülmeye başlar.

Bebeğinizin artık yeterince büyümüş olması ve karnınızın tamamını kaplaması, sizin hareketlerinizi önemli ölçüde kısıtlar. Oturduğunuz yerden kalkmakta ve nefes almakta güçlük çekebilirsiniz. Uyurken sağ veya sola dönmek, size büyük bir eziyet gibi gelebilir. Hem yatış pozisyonundaki rahatsızlık hem de karın içindeki kasılmalar düzensizliğine yol açabilir.

Gebeliğin 38 haftasında bebek yavaş yavaş doğum yoluna doğru inmeye başlar. Bu durum nefes almanızı biraz olsun rahatlatabilir ama pelvise aşırı bir baskı oluşturur. Buna bağlı olarak da çok sık idrara çıkma ihtiyacı duyarsınız.

38 haftalık gebelik sürecinde en önemli değişim, göğüslerde yavaş yavaş sütün oluşmaya başlamasıdır. Göğüslerden gelen ilk süte kolostrum adı verilir. İnce, sarımsı bir sıvı olan kolostrum gebeliğin 38. Haftasında göğüslerde birikmeye başlar. Buna bağlı olarak bu dönemde göğüslerde hafif sızıntılar oluşabilir.

Daha önceki dönemlerde görülen sırt ağrıları 38. Haftada da devam edebilir. Buna ayrıca bacak ve karın kasılmaları da eklenebilir. Ayrıca bu hafta yalancı doğum sancıları olarak bilinen Braxton hicks kasılmalarını da zaman zaman yaşayabilirsiniz.

El ve ayak bilekleriyle yüz bölgesinde şişkinlikler oluşabilir.

Bu dönemde vajinal akıntıda artış görünebilir. Ayrıca 38. Hafta gebelikte aşırı kaşıntıyla seyreden vajinal mantar oluşması da mümkündür.

38 Haftalık Gebelik İçin Öneriler:

Gebelik süreci tıbbi olarak 40 hafta olarak tanımlansa da, doğumların yüzde 80 e yakını 38. hafta içinde gerçekleşir. Bu nedenle her an hazırlıklı olunması gereken bir dönemdir.

38. Hafta içinde ara ara yalancı sancılar oluşabilir. Yalancı sancıları gerçek doğum sancısından ayıran en önemli özellik, düzensiz ve seyrek olmasıdır. Normal doğum sancısı başlangıçta on dakikada bir gelir. Birkaç saat içinde sancı aralığı beş dakikaya düşer. Yalancı sancı ise, bir saat içinde en fazla 4-5 defa tekrarlar. Bir nevi rahmin doğuma hazırlık aşaması olarak düşünülebilir. Bu tür sancılar / kasılmalar oluştuğunda, pozisyon değiştirerek ve derin nefes egzersizleri yaparak rahatlayabilirsiniz.

Bu dönemde el ve ayak şişliklerinin oluşması normal karşılanır. Ancak bunun yanında gözlerde de aşırı şişlik varsa ve buna ek olarak bulanık görme, şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi sorunlar da söz konusu ise bu durum gebelik zehirlenmesi olarak da bilinene preeklampsiyi akla getirebilir. Vakit kaybetmeden doktorunuza durumu bildirmelisiniz.

Gebelikte 38.Hafta, bebeğin dünyaya gelmeye tam olarak hazır olduğu bir dönemdir. Bu süre içerisinde, vajinal akıntının, kanlı sümüksü bir görünümde olması, nişan denilen doğumun başlama işareti olabilir. Ayrıca suyun erken gelmesi de bu dönemde söz konusu olabilir. Bu durum, bebeğin aşırı baskı yapması sonucu amniyon zarının erken patlaması sonucu oluşur. Doğumun erken başlamasına neden olur. Her iki durumda da hemen doktorunuzla irtibata geçmelisiniz.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.