37 Haftalık Gebelik

37 Haftalık Gebelik Bebekteki Değişim

 Gebeliğin son haftalarına doğru hem bebek hem de annede değişiklikler görülecektir. Bebek gelişimi bu hafta içerisinde de devam ederken, çok büyük ve köklü değişiklikler yerine küçük çaplı bir gelişimden söz etmek mümkündür. Anneler açısından bebeğin değişimi adına artık sürpriz yaşatacak gelişmeler olmayacaktır. Ancak kendilerinde meydana gelecek farklılıklar kendisini bu hafta da yoğun şekilde hissettirir. Bebek artık kendisini dışarıdaki yaşama iyice hazırlarken, annelerin fiziksel duruma da doğum için hazır hale gelmeye devam edecektir.

 37 haftalık gebelik ile birlikte, bebekler ortalama 3 kg. ağırlığa ulaşmış olacaktır. Boy olarak da ortalama 47 cm‘i göreceği söylenebilir. 30. haftadan beri devam etmekte olan gelişime göre; her hafta yaklaşık 200 gram alarak devam edecektir.

Gebelikte 37. hafta sonrası artık bebekler sistemleri itibariyle doğuma hazırdır. Ancak akciğer gelişimleri hala devam etmektedir. Henüz bu hafta da bebekler tam olarak anne karnında nefes alamaz. Ancak bu özelliğini geliştirecek bazı refleksleri denemeye başlayabilir. Akciğerler ile birlikte hala gelişimini devam ettiren bölümlerden birisi de kemikler ile kıkırdaklardır. Bebekler kemiklerini sertleştirmek için kendisini hazırlamaya 37. haftada da devam etmektedir.

 Bebekler gelişimini bu dönemde tamamlamış görünse bile, doğumları erken doğum kategorisine girecektir. Ayrıca birçok bebeğin 37. haftada artık çok fazla saçı çıkacaktır. Ancak saçı hala az olan bebekler olabilir ve bu durum da normaldir.

 Gebelikte 37. Hafta Annedeki Değişim

Gebelikte 37. hafta
37 Haftalık Gebelik
  • 37. hafta itibariyle anne vücudu doğuma hazırlanmaya devam edecektir. Bu hafta içerisinde Braxton-hicks kasılmalarının süresinde ve sıklığında artışlar olabilir. Asıl doğum sancısı olmasa da, yalancı kasılmalar adı ile bilinen Braxton-hicks kasılmaları, doğum zamanına dek devam eder ve vücudun kendisini doğuma hazırladığının en büyük belirtileri olarak bilinir. Gebeliğin 6. haftasından itibaren başladığı da görülebilen bu kasılmalar, ilk zamanlar çok hissedilmese bile 37. hafta ve sonrasında daha sık duyulur. Doğum öncesindeki kasılmalardan farklı olmakla birlikte, genelde 30 ile 60 saniye aralığında sürer.
  •  Bebek kütlesinin artması devam ettiği için, bu hafta ile birlikte leğen kemiği üzerindeki baskı hissi de artacak ve kendisini hissettirecektir. Bebeğin yer alması için daha fazla yer açmaya yarayan ve bebeğin içerisinde yüzmekte olduğu amniyonik sıvıda da azalmalar olacaktır.
  •  37 haftalık gebelik içerisinde, gebe kadınlarda vajinal akıntıların artması da son derece normaldir. Ancak yine bu hafta ve sonrasında, akıntı ile birlikte kan geldiği fark edilirse, büyük bir ihtimalle doğuma yalnızca birkaç gün kaldığına dair sinyaller olarak algılanabilir.
  • haftada göğüs hassasiyetinde artışlar ve mide yanmaları da kendisini sık sık hissettirebilir. Farklı sebeplerden dolayı bacak krampları görülecektir. 

37 Haftalık Gebelik Önerileri

  •  Doğum sancılarından farklı olarak ara ara devam eden kasılmalar için hareketlilik gerekir. Eğer sürekli oturuluyorsa arada ayakta olmak, sürekli ayakta olunuyorsa da oturmak fayda sağlar.
  •  Bacaklara gelen baskı sonucu varislerin oluştuğu görülebilir. Bunun için yatış pozisyonunu daha çok sol tarafta tutmak önerilir. Aynı zamanda hem uyurken hem de uzanırken ayakların altına yastık koymak, kan akışının değişmesini ve hareketlenmesini sağlar. Gebelerin bu hafta da yoğun şekilde bacaklarına masaj yapması önerilir. Doğumun daha rahat gerçekleşmesi açısından kasların rahatlatılması iyi gelecektir.
  •  Aynı zamanda 37 haftalık gebelik itibariyle düzenli ve yeterli şekilde su içmeye devam edilmeli, beslenmeye ise ilk günkü gibi dikkat edilmelidir. Bacak ağrılarının geçmemesi ve krampların sıklaşması durumunda ise, magnezyum açısından zengin besinlerin tüketilmesi arttırılabilir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.