35 Haftalık Gebelik

35 haftalık gebelik artık gebeliğin son ayına girdiğiniz ve yakında bebeğinizi kucağınıza alacağınız anlamına gelmektedir. Bu dönemde gerekli hazırlıkların tamamlanması ve bebeğinizin tüm ihtiyaçlarının hazır olması önerilmektedir. Anne adayı için doğuma yaklaşıldıkça stres artacağından, kendini sakinleştirecek uğraşlar bulması ve olabildiğince pozitif kalmaya özen göstermesi tavsiye edilir.

Gebeliğin 35. haftası neler yaşanıyor?

 

35 Haftalık Gebelik Bebekteki Değişim

Bebeğin tüm yaşamsal organlarının ve sistemlerinin gelişimini tamamlamış olduğu 35 haftalık gebelik, bebeğin doğum pozisyonu almış olduğu önemli süreçlerden biridir. Bu dönemdeki en önemli değişimler ise şöyledir.

35. haftalık gebelik bebeğiniz yaklaşık kilosu 2400-2550 gram ve boyu da 45-46 cm…

35. Hafta ile bebeğin akciğerlerinde sürfaktan üretilir ve üretilen bu madde akciğer keseciklerinin açılarak, nefes alabilecek hale gelmesini sağlar.

Bu dönemde bebeğin beyin hücreleri çok hızlı bir şekilde çoğalmakta ve kafatası da doğru oranda genişlemektedir. Ancak doğum esnasında bebeğin doğum kanalından sıkıntısız bir şekilde geçebilmesi için kafatası kemiği sertleşmemiş durumdadır.

Gebelikte 35. hafta artık bebeğimizin böbreklerinin, karaciğerinin ve diğer tüm yaşamsal organ ve sistemlerinin gelişimini tamamladığı dönemdir.

Bebek bu süreçte hızla kilo alacak ve doğum anına kadar gelişimine devam edecektir.

35. Gebelik haftasından sonra doğuma kadar azalacak olan amniyotik sıvı, bu evrede olacağı maksimum seviyededir ve bebek hareket zorluğu yaşamaktadır.

Bebeğin doğumdan sonra yapacak olduğu mekonyum adındaki ilk dışkısı 35. Haftada üretilmeye başlamıştır.

Bu dönemde yapılacak olan doktor kontrolleri büyük önem arz etmektedir. Yapılacak muayenede özellikle bebeğin kafatası çevre ölçümü alınmalı ve doğum pozisyonuna gelip gelmediği incelenmelidir. Özellikle baş çevresi ölçümü hidrosefali ve mikrosefali tespiti açısından büyük önem taşımaktadır. İstenilen pozisyona gelmeyen bebekler için doğum öncesinde verilecek doktor kararı, normal doğum ile sezaryen arasındaki seçim için önemlidir.

35 Haftalık Gebelik Annedeki Değişim

Gebeliğin bu döneminde anne adayının hissettiği en belirgin duygu heyecandır. Ancak bu safhada oldukça çok fiziksel ve kimyasal değişimler de yaşanmaktadır. 35 haftalık gebelik içerisindeki değişimleri maddeler halinde açıklamak gerekirse

– Aslında gebelik süresince üretilmiş olan relaksin hormonu üretimi, doğuma hazırlık için artmıştır. Bunu anne adayı fark etmese de rahim bağ dokusu gevşeyerek doğuma hazırlanmaktadır. Bu evrede hafif kasılmalar yaşanması doğal bir süreçtir. 

– Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyulabilir. Rahim büyüdükçe idrar torbasına baskı yaptığı için bu durum yaşanmaktadır.

– Bebek kilo aldığı için anne adayı zorlanabilir ve zaman zaman yorgunluk halsizlik hissi yaşayabilir.

– Bu dönemde Mide yanması, hazımsızlık ve gaz problemleri daha belirgin yaşanabilir.

35 Haftalık Gebelik baş ağrısı, baş dönmesi ve baygınlık hissinin yaşanabildiği bir dönemdir. Ancak kısa süreli yaşanan bu durumun uzaması halinde mutlaka doktor kontrolü yaptırılması önerilir.

– Burunda ve kulaklarda tıkanıklık hatta burun kanaması görülebilir.

– 35. Haftalık gebelikten itibaren göğüslerdeki süt sızıntısı da, yaşanabilecek durumlar arasındadır.

– Diş etlerinde hassasiyet, sırt ağrısı, uyumada zorluk çekme ve genellikle gece yaşanan bacaklarda kramp, gebeliğin bu safhasında en çok yaşanan değişimler arasındadır.

Gebeliğin 35. Haftası itibari ile anne adaylarının rahme giden kan aşışının dengelenmesi için belirli aralıklarla dinlenmesi ve ayaklarını yüksek bir yerde tutması önemlidir. Ayrıca bu dönemde yoğun yorgunluk hissi demir eksikliği habercisi olabilir. Dinlendiğiniz halde hala yorgunluk hissi yaşıyorsanız, bu konu üzerine eğilmek faydalı olacaktır.

35. Haftalık Gebelik Önerileri

Anne adayları hamilelikte 35. haftalık gebelik itibari ile düzenli ve daha sık doktor kontrolüne gitmelidirler. Bu dönemde bebeğin doğum şeklini alıp almadığı yapılacak doğumun şekli açısından büyük önem taşımaktadır. Genellikle baş aşağı pozisyonunda olan bebeklerin normal doğum ile Dünya’ya gelmeleri beklenmektedir ancak bebek doğum şeklini almamış ise bu bir sezaryen ihtimalini gündeme getirebilir. Bunun dışında 35. Hafta için anne adaylarına yapılacak önerileri maddeler halinde belirtmek daha faydalı olacaktır.

– Artık bu aşamada doğum planınızı yapmakta fayda vardır. Doğum nerede olacak, yanınızda kimin bulunmasını istiyorsunuz ve nelere ihtiyacınız var bunların belirlenmesi gereklidir.

35. Hafta itibari ile her an doğum olabilme olasılığına karşın, çantanızı hazırlayarak bebek ve kendiniz için gerekli tüm malzemenin bulunduğundan emin olunuz.

Gebeliğin 35. haftası yatağınıza koruyucu bir pet almanız, doğum suyunuzun ani gelme riskine karşın yararlı olacaktır.

– Ağırlaşan göğüsleriniz için hamile sutyeni kullanmanız, kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

– Doğuma hazırlık hakkında bilgiler veren bir kitap ya da makaleler okuyun.

– Bebek bakımı ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğrenmiş olduğunuzdan emin olun.

– Eğer çalışıyorsanız doğum izni için gerekli işlemler yapılmalıdır. Gerekli görüldüğü takdirde, gebelikte 35. hafta itibari ile doğum iznine çıkılabilir.

Artık doğuma sayılı günler kala, baba adayları içinde bazı önerilerde bulunmak doğru olacaktır. Örneğin anne adayının daha çabuk yorulduğu bu dönemde, baba adaylarının eşlerine daha fazla yardımcı olmaları ve biraz olsun onların yükünü azaltmaları, anne adaylarının psikolojisi için olumlu bir yaklaşımdır. Ayrıca doğum yapılacak hastaneye gidiş için en açık ve kestirme yolların belirlenmesi ve trafik yoğunluğu olan saatlerin bilinmesi bu dönemde yapılacak hazırlıklar arasında olmalıdır. Gebelikte 35. hafta itibari ile eğer bebeğinizin ismini hala belirlememişseniz, artık belirlemenin zamanı gelmiştir. Anne ve baba adayları için en önemli anlardan biri olan bu kararı vermek, artık bebeğinizi kucağınıza almaya hazır olduğunuzun göstergesi olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.