33 Haftalık Gebelik

Gebelikte 33. hafta anne adaylarının heyecanlarının katlanarak devam ettiği haftalardandır. İlk defa anne olacak bayanlar bu dönemlerinde hem kendileri, hem de bebekleri için endişe duyarlar. Bu endişelerini minimum düzeye indirmenin en kolay yolu, içinde bulundukları hamilelik haftasında bebekleri ve kendilerindeki değişimler hakkında bilinçlenmelerini sağlamaktır. Bizde bu yazımızda 33 haftalık hamilelikte bebek ve annedeki değişiklikler ile dikkat edilmesi gerekenleri ele aldık. Sizde gebeliğiniz ile ilgili endişe duyuyorsanız, gelin birlikte değişimleri ve önemli noktaları inceleyelim…

Gebelikte 33. Hafta Bebekteki Değişimler

33 Haftalık Hamilelik
33 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 33. haftası bebekler anne karnında büyümeye hızla devam eder. Bedensel ve zekasal gelişimleri devam eden bebekler her hafta yaklaşık 225 gram alarak büyümelerini devam ettirir. Anne karnındaki 33 haftalık bebek gelişimi;

Gebelikte 32. hafta bebek gelişimine devam etmektedir. Bebeğin boyu 42-50 cm aralığına ulaşacak. Kilosu ise yaklaşık 1 kilo 700 gr ve 1 kilo 800 gr
 • 33 haftalık gebelik anne karnındaki bebeklerin sinir sistemi tamamen gelişmiştir. Kemikleri güçlenmeye ve sertleşmeye başlamıştır.
 • Anne karnında bebeğin dış etkenlerden korunmasında önemli yeri olan amniyo sıvısı, bu haftalarda maksimum düzeye ulaşmıştır. Bu da bebeğin daha zor hareket etmesi anlamına gelir. Anne adaylarının hissettiği tekmeler ve sık sık dönmeler bu nedenledir.
 • Bebeklerin ciğerleri neredeyse tamamen gelişmiştir. Bu haftalarda doğsa bile bebeğin yaşama şansı yüksektir.
 • Bebeğin gözleri tamamen gelişmiştir. Ultrason sırasında uyanık ise bebeğinizi gözleri açık yakalayabilirsiniz.
 • Bebeğin cilt yapısında da gelişmeler söz konusudur. Cilt yapısı oturmaya başlayan bebeklerin ten rengi kırmızıdan pembeye dönmeye başlar. Bu değişimi de ultrasonda fark etmek mümkündür.
 • 33 haftalık bebekler anne karnında bir ananas büyüklüğündedir. Yaklaşık 43 cm boyunda olan bebekler 2000 gram ağırlığa sahiptir. Bu değerler yaklaşık değerler olup bebeğin genetik yapısı ve gelişim hızına göre değişiklik gösterebilir.

33. Haftalık Gebelik Annedeki Değişimler

33 haftalık hamileliklerde daha çok mide yanması ve mide ekşimesi sorunlarına rastlanır.

Hamileliğin 33. haftası  bebeklerin anne karnındaki büyümeleri gibi annelerde de bazı değişimler söz konusudur. Artık doğuma az süresi kalan anne adayları hem bedenen hem ruhen kendilerindeki değişiklikleri fark ederler. Bu değişikliklerden bazıları şunlardır…

 • Tıpkı bebeklerde olduğu gibi anneler de bu son haftalarda daha hızlı kilo almaya devam edecektir. Gebeliğin başlangıcından bu haftaya kadar yaklaşık 9.9 ila 12.6 kilo arasında kilo alınmıştır.
 • Alınan kilolar ve bebeğin de karında ağırlaşması, annelerin rahat hareket etmesini engeller. Özellikle eğilip kalkarken zorlanan anne adaylarının yavaş ve destekli hareket etmelerini tavsiye ederiz.
 • Bu haftalarda el, ayak, bilek ve parmaklarda uyuşma olabilir. Doğal bir belirtidir.
 • İlk haftalarda olduğu gibi son haftalarda da anne adayları mide sorunları yaşayabilir. 33 haftalık hamileliklerde daha çok mide yanması ve mide ekşimesi sorunlarına rastlanır.
 • Rahat uyumak ve uykuya dalmada güçlük çekilir. Normal bir durumdur ancak genel sağlığı etkileyecek kadar uykusuzluğa neden olduğunda doktora danışılması, destek alınması gerekebilir.
 • Gebeliğin son aylarına girildiği için sahte doğum sancıları yani braxton hicks sancıları başlayabilir. Düzensiz ve pozisyon değiştirildiğinde hafifleyen bu sancılar, gerçek sancılardan çok zor ayırt edilir. Anne adayları sancılara karşı dikkatli olmalıdır.
 • Nefes alıp vermede güçlük yaşanabilir. Büyüyen karnın mideye baskı yapması ile birlikte genelde ortaya çıkan bu durumdan pozisyon değiştirerek ve derin derin nefes almaya çalışarak kurtulmak mümkün.
 •  Bazı anne adaylarının yüz, alın, burun, yanak bölgelerinde lekelenmeler, şişlikler meydana gelebilir. Anne adaylarını endişelendiren bu durum doğumdan sonra geçecektir.
 • Gebelik sırasında büyüyen, genişleyen rahim idrar torbasına baskı yapar. Bu haftalarda anne adayları gülerken, öksürürken ya da hapşırırken daha yüksek baskı olacağı için idrar kaçırma sorunu yaşanabilir.

33 Haftalık Gebelik Önerileri

Gebeliğin son haftalarında anne adaylarının hem kendileri, hem bebekleri için dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Öneri niteliğinde olan bu noktaları maddeler halinde sizler için hazırladık. 33. haftalık gebelik süresince anne adaylarının dikkat etmesi gerekenler şu şekildedir…

 • Hamileliğin son haftalarındaki mide yanması ve sıkışmasının önlenmesi için 3 ana öğün yerine 2 ana öğün yenilebilir. Bu midenin rahatlamasını sağlayacaktır. Az ama sık sık beslenmek anneler kadar bebeklerin de sağlığı için olumlu bir etki yaratacaktır.
 • Hem hormonal, hem bedensel değişimler anne adaylarında ödem ve şişliklere neden olur. Özellikle bacak ve ayak bölgesindeki şişlikler için dinlenme esnasında bacakların yukarı kaldırılması önerilebilir.
 • Uzun süre oturmak ya da fazla ayakta kalmamak önemlidir. Şişliklerin oluşmaması ya da oluşan şişliklerin ağrı yapmaması için harekete çok dikkat edilmeli.
 • Gebeliğin son haftalarında yapılan düşük tempolu yürüyüşler annenin rahatlamasını sağlayacağı gibi doğumun da daha rahat olmasını sağlayacaktır.
 • Bebeğin beyin gelişimi ve görme duyusunun gelişimi için omega-3 yağ asidi içeren besinlerin daha fazla tüketilmesi gerekir.
 • Kullanılan giyim ürünleri ve iç çamaşırlarına dikkat edilmeli. Örneğin bacaklarda şişlik oluşmaması için sıkı lastikli çoraplar kullanılmamalı. Benzer şekilde kullanılan külotların da hamilelere özel göbek bölgesini sıkmayan iç giyim ürünlerinden seçilmesi gerekir.
 • Artık son haftalarda sayınıldığı için annenin hem kendisi hem bebeği için hastane doğum çantası hazırlaması gerekir. Ayrı ayrı ya da aynı çantada hem bebek, hem kendi ihtiyaçlarını toplayan anneler bu çantaları görebilecekleri ve acil bir durumda herkesin ulaşabileceği bir yere koymalıdır.
 • Erkek doğum riskine karşı sancılar ve ağrılar daha iyi gözlemlenmeli. Halk dilinde yalancı sancı olarak isimlendirilen ağrılar ile gerçek sancı arasındaki farklar hakkında anne adayları yeterli bilgiye sahip olmalı, gerçek sancı halinde hemen doktora başvurulmalıdır.
 • Vajinal mantar ya da diğer kadınsal enfeksiyonlara karşı pamuklu külotlar kullanılmalı. İç çamaşırları temizlendikten sonra kızgın ütü ile ütülendikten sonra giyilmelidir.
 • Bel ve sırt ağrılarına karşı bol bol dinlenmeli, uzun süre eğilmemeli ya da uzun süre dik şekilde durulmamalıdır.
 • Bu son haftalarda anne karnında bebek hareketleri iyi gözlemlenmeli. Anne adayları bebeklerinin uzun süre hareket etmediğini hissettiğinde sırt üstü uzanıp bebek hareketlerini gözlemlemeli. Yine uzun süre hareket etmezse tatlı bir şeyler tüketerek hareket etmesi sağlanmalıdır.
 • Anormal kanamalar ve akıntılara karşı anne adaylarının dikkatli olması, bu konularda çekinmeden doktoruna danışması gerekir.
 • Sağlıklı bir doğum için her anne adayının son aylarında yukarıdaki maddelere dikkat etmesi, doktorunun sözünden çıkmaması gerekir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.