32 Haftalık Gebelik

Hamile kalmak ve doğum, tüm canlı âleminin en önemli doğa olaylarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle gebelik insanlarda çok daha yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Kısaca gebelik, bebeğin anne rahmine düşüp, doğmasına kadar uzanan bir süreç olarak açıklanabilir. En az doğum kadar zor olan bu süreç, bir o kadar da tedbir ve takibi beraberinde getirir. Bu mucizevi doğum olayına yaklaşılan her adım anne adayını da bir o kadar da zorlar. Özellikle üçüncü trimester dediğimiz son 3 aylık süreç yani 28. ve 40. haftalar en zorlu süreçtir çünkü anne adayı bu süreçte hiç olmadığı kadar tedirgin ve savunmasız olur fakat aynı zamanda bebeğine kavuşacağı gerçeği de bir yandan onun düşünceleri ve duygularını dizginlemesini sağlar. Gebeliğin 32. haftası ile de artık adeta sadece doğumu beklediğin o son 8 haftalık süreci başlatan hafta olur. Bir yandan hazırlıklar yapılırken bir yandan da anne adayı her şeyi özenle yapar, her şeye dikkat eder. Çünkü artık gerçekten bir bebek sahibi olduğunun da farkına varır.

Gebelikte 32. Hafta Bebekteki Değişim

32 haftalık bebek gelişimi
32 Haftalık Gebelik Bebekteki Değişimler

Gebelikte 32. hafta bebek gelişimine devam etmektedir. Bebeğin boyu 42-50 cm aralığına ulaşacak. Kilosu ise yaklaşık 1 kilo 700 gr ve 1 kilo 800 gr arasında değişecektir. Artık bir erken doğum olayında dahi bebek hayata tutunacak seviyeye gelmiş bulunmaktadır. Bebek her geçen hafta kendine yeni yetenekler kazandırmaya da devam ediyor ayrıca. Yaşaması için yutmak, nefes almak gibi belli temel hareketleri de bu dönemde öğrenip bunları uygulamaya başlıyor. El ve tırnakları çıkmış durumda ve ayrıca saça sahip. Doğacağı zamandaki haline yaklaşmaya gün gün devam ediyor. Aynı zamanda bebek tekmeleri ve diğer hareketleri bebek rahim içi sıkışacak seviyeye geldiği kadar büyüdüğü için anne adayına daha zayıf gelmeye başlar. Yani bu durumda endişelenecek bir şey olmamaktadır.

 

Hamilelikte 32. Hafta Annedeki Değişim

32 Haftalık Hamilelik
32 Haftalık Gebelik

Anne adayı 32 haftadır süren gebelik süreci ile birlikte yaklaşık 11 kilo almış olur. Anne adayının bebeğinin doğumuna kalan 8 haftalık süreçte de 2 ila 4 kilo daha alması beklenir. Yani bir anne adayı gebelik süreci boyunca 11 ila 15 kilo almış olur. Eğer bu miktar daha da fazla ise doktor ile görüşülmesi gerekmektedir. Ayrıca doktor ziyaretleri bu süreçte aylık bir seferden özel bir durum olmadığı sürece iki haftada bire düşer. Anne adayı bunların dışında 32 haftalık gebelik döneminde fiziksel ve psikolojik bir sürü farklı düşünce ve davranış gösterebilir. Bunlar şunlardır:

 • -Güçlü ve düzenli fetüs hareketleri
 • -Doğum için sabırsızlık
 • -Artan kabızlık
 • -Mide kaynaması, hazımsızlık, gaz ve şişkinlik
 • -Burun tıkanıklığı ve kanaması
 • -Bacak krampları
 • -Sırt ağrısı
 • -Bacaklarda varisli damarlar
 • -Karında kaşıntı
 • -Çatlaklar
 • -Göbek deliğinin dışarı doğru çıkması
 • -Uyuma güçlüğü
 • -Rahmin büyümesi
 • -Rahmin ciğerleri sıkıştırmasından kaynaklanan nefes darlığı
 • -Braxton Hicks kasılmalarında artış (vücudun kasılma alıştırmaları)
 • -Doğum korkusu
 • -Artan dalgınlık
 • -Artan vajinal akıntı

BRAXTON HICKS Kasılmaları Nedir?

32 haftalık gebelik kasılmalarının en önemli kasılmalarından olan Braxton Hick kasılmaları vücudun doğuma hazırlanmasına sağlayan kasılmalardır. Vücut kasları bu kasılmalar ile gevşeterek doğum hazırlar. Anne adayı bu kasılmaları rahminin toplanıp sertleşir gibi olduğunu hissederek anlayabilir. Bu kasılmalar rahmin üst kısmında başlar ve aşağı doğru gerilerek devam eder ve hissedilir. Bu kasılmalar 15 ila 30 saniye sürer ve doğuma yaklaştıkça süresi artar. Doğum yaklaştıkça şiddetlenir ve 2 dakikalık kasılmalar şekline dönebilir. Bu kasılmalar doğum sancısına benzeyip anne adayını telaşlandırabilir. Böyle bir durumda anne adayı kasılma sırasında sık sık pozisyon değiştirmelidir. Çünkü bu kasılmalar pozisyon değiştirince azalır veya durur. Yani anne adayı kasılmalar başladığında yatıyorsa, oturmaya çalışmalı veya oturuyor ise yürümeye çalışmalıdır.

Gebeliğin 32. Haftası Yaşanabilecek Sıkıntılar

Hem anne adayı hem bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması için kan basıncı, bu 32 haftalık süreçte yüzde 40 ile 50 oranında artış gösterir. Rahmin diyaframa yaptığı baskı ile de anne adayı karnında bir sıkışma hissetmeye başlar. Bunların sonucu nefes zorluğu ve mide reflüsü olabilir. Bunları olabildiğince azaltmak için porsiyonlar azaltılmalı ve destekli yastık kullanılmalıdır. Anne adayı gebeliğin ilerlemesi ile sırt ağrıları yaşayabilir. Bu ağrılara dikkat edilmelidir çünkü bu ağrılar ayrıca erken doğum işaretlerinden biri olabilir. Eğer bu ağrılar erken doğumdan kaynaklı değil ise rahim büyümesi ve hormonal değişikler bu ağrılara neden olabilir. Rahim büyümesi ile anne adayının ağırlık merkezi buna bağlı olarak değişir ve karın kaslarının da zayıflaması ile anne adayının yamuk durmasına sebep olur. Bu durum da yürürken ya da uzun süre otururken anne adayının canını yakabilir. Anne adayı bu zamanlarda yapması gereken işleri daha uzun süreçlere yayarak ve dinlenerek yapmalıdır.

32 Haftalık Gebelik Önerileri

Anne adayı 32. haftadan başlayan süreç ile birlikte artık vücudu ve bebeğinin verdiği sinyallere elinden geldiğince dikkat etmelidir. Dinlenmek, su içmek gibi temel ihtiyaçlarını görmezden gelmemeli ve bu ihtiyaçlarını direkt karşılamalıdır. Anne adayı bütün gebelik sürecinde dikkat ettiği gibi bu haftada da beslenmesine dikkat etmeye devam etmelidir. Ayrıca 32. haftalık gebelik süresince alması gereken vitaminleri ve mineralleri doğru şekilde almalıdır. Gebeliğin 32. Haftası ülkemizde yasal izin süresinin başladığı haftadır. Anne adayı 32. haftada doğum öncesi 8 haftalık bir izne ayrılma hakkına sahiptir. Fakat anne adayı eğer isterse, sağlık durumu ve iş yükü de çalışmasına el veriyorsa anne adayı doktorundan 5 hafta daha çalışabileceğine dair sağlık raporu alıp, bu 5 haftayı doğum sonrasındaki izinlerine ekleyip 13 haftaya çıkarabilir ve böylece bebeğiyle 5 hafta gibi uzun bir süre geçirebilir.

Anne adayı 32. haftada yoga gibi aktiviteler ile doğuma hazırlığa başlamalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.