31 Haftalık Gebelik

31. gebelik haftası anne adayları çok sık rüya görmeye başlarlar. Kısa bir uykuya dalsa bile anne adayı hemen rüya görür. Bunun sebebi muhtemelen gebeliğin anne beyninde yaptığı değişimlerdir.

 31 Haftalık Gebelik Annedeki Değişimler

31 haftalık hamilelik. Bebebğinizin gelişimi ve annedeki değişim.

Gebelikte 31. hafta kadar toplam kilo alımı 9,5 ile 12 kg arasında olabilir. Bunun üzerinde kilo alımı doğum esnasında anne adayını zorlayabilir. Bu yüzden kilo alımı konusunda anne adayının dikkatli olması gerekir. Anne adayı vücudun su tutup ödem oluşmaması için yan yatmaya özen göstermelidir. Ellerde ayaklarda şişmeler nasıl oluyorsa, genizde de şişmeler olur ve bu da burun tıkanıklıklarına sebep olur. Ellerde oluşabilecek ödeme bağlı şişliklerde sorun yaşamamak için yüzük ve saat gibi takıları bu aydan itibaren takmamak daha doğru olur. gebelikte 31. hafta ayaklar iyice şişmeye başlar ve bir ayakkabıyı ayağından çıkarıp tekrar giymek zorlaşır. Bu yüzden sıkı çoraplar, dar ayakkabılar yerine daha rahat ayakkabılar ve çoraplar giyilebilir. Vücudun, bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için ürettiği fazladan kan ve vücut sıvısının bir kısmı dokulara sızarak birikme yapar. Bir süre sonra bu sıvılar bacaklara ve ayaklara doğru gider ve ödem oluşur.

 Hamilelikte 31. Hafta Bebekteki Değişimler

Gebelikte 31. hafta bebeğin kilosu yaklaşık 1600 gram ve boyu da yaklaşık 40-45 cm civarındadır. Erkek bebeklerin bir önceki ay testisleri skortuma inmişti. Kız çocukların da bu ay klitorisi belirginleşmeye başlar. Bu haftada ciğerler iyice gelişmiştir ancak tam oluşmamıştır. 31 haftalık gebelik sürecinde bebek doğsa en az 6 hafta küvezde kalıp solunum cihazıyla yaşayabilir. Bebeğin beyni artık beş duyuyu hissetmeye başlar. Gün içerisinde daha fazla uyumaya başlar. Bu haftadan itibaren hareketlerde azalma görülebilir. Buda çok doğaldır çünkü bebeğin hareket edecek alnı iyice kısıtlanmıştır.

 31. Hafta Gebelik Önerileri

Hamileliğin 31. haftası göğüslerden sızıntı gelebilir. Bu sızıntının kıyafetlere zarar vermemesi için sütyen içine günlük pedlerden takılabilir. Göğüslerin büyümesi ile eski sütyenlere sığmayacağından bir beden büyük sütyen alınabilir. gebeliğin 31. haftası anne adayı depresyona girebilir. Bu durumda hemen bir uzmandan yardım almak gerekir. Çünkü depresyon tedavi edilebilir bir sorundur.

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken konulardan biri de çiğ yumurta ve kümes hayvanlarında bulunan salmonella adı verilen bir bakteridir. Bu bakteri yüksek sıcaklıklarda ölür ve bir zararı kalmaz. Ancak az pişmiş yumurta yemek bu bakterinin vücuda girmesine ve zehirleme yapmasına sebep olabilir. Kümes hayvanlarını da iyi pişirmek gerekir. Ayrıca çiğ tavuk ve yumurta ile yapılan ürünler hazırlandıktan sonra bu ürünlere temas eden eşyaları sıcak su ile çok iyi yıkamak gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.