30 Haftalık Gebelik

Gebelikte 30. hafta itibariyle kasılmalar artar bu kasılmalar doğuma hazırlık kasılmalarıdır.  30. Gebelik haftası bebeğin hareketleri artık daha sık takip edilmelidir. Bebeğin saatte 10 kere hareket etmesi beklenir. Eğer daha az hareket ediyorsa doktora danışmakta fayda vardır. Bebek annenin aç, yorgun, stresli olduğu durumlardan etkilenir. Bu yüzden anne adayı da kendisine dikkat etmelidir.

30 Haftalık Gebelik Annedeki Değişimler

Gebelikte 30. hafta
30 haftalık gebelik

30. gebelik haftası anne adayı yarım kilo alır. Rahim büyümeye devam eder ve artık kaburgaların altına sığmayacakmış gibi olur. Ancak daha doğuma kadar büyümeye devam edecektir. Bu haftada yorgunluk ve uykusuzluk problemleri artar. Hatta anne adayının karnındaki ağırlık vücut dengesini bozduğundan bazı sakarlıklar yaşanabilir. Büyüyen bebek idrar kesesine baskı yaptığından dolayı idrara çıkma hissi bu haftada daha da artarak devam eder. Rahimdeki büyüme sonucu varisler oluşur ve bu varisler anneyi rahatsız eder. Ancak doğumdan sonra bu varisler kaybolur.

 30 Haftalık Gebelik Bebekteki Değişimler

30 Haftalık Gebelik

Bebek yaklaşık olarak 38 cm boyunda ve 1400 gr ağırlığına ulaşmış durumdadır. Beyni artık normal bir insan beyni gibi girintili çıkıntılı bir yüzeye sahip oluyor. Beyin artık gelişmeye başladı ve vücudun ısı ayarını yapmaya başladı. Isı ayarını yaptığı için, vücut ısısını yükseltip vücutta bulunan yumuşak tüylü kısmından kurtulmaya başlayacaktır. Bebeğin ayak tırnakları oluşmaya başlamıştır. Ayrıca bebeğin saç şeklide bu haftada belirginleşmeye başlayacaktır. Erkek bebeklerde testisler bu hafta skortuma iner. Bu haftada bebek nefes alma alıştırmaları yapmaya başlayacak ve bu da hıçkırıklara sebep olacaktır. Bu hıçkırıkları anne adayı rahatlıkla hissedebilir. Doğum yaklaştıkça bebeğin hareketlerini kontrol etmekte fayda vardır. Bebeğin bir sabahtan bir akşam olmak üzere hareketleri kontrol altına alınmalıdır. Bir saat içerisinde 10 hareket yapmazsa, önce biraz atıştırıp, yürüyüş yapıp daha sonra tekrar uzanarak hareketler kontrol edilebilir. Hala 1 saat içerisinde 10 hareket sayılamazsa doktora başvurmakta fayda vardır.

 30 Haftalık Gebelik Önerileri

30 haftalık gebelik süresince bebeğin beyninin gelişmeye başladığı hafta olduğu için, beyin için faydalı olan omega-3 yağlarından almak gerekir. Bu yağlar bebeğin beyin gelişimi için çok önemlidir. Omega-3, somon balığı, sardalye balığı, roka, köy tavuğu, köy yumurtası gibi besinlerde bolca bulunur. Anne adayı bu tarz besinleri tüketerek bebeğinin beyin gelişimine katkıda bulunabilir. Anne adayının hamilelik döneminde doktor kontrolünde bitki çayları içmesi önerilir. Her bitki çayı anne adayı ve bebek için faydalı değildir. Doktora danışmak kaydıyla, ısırgan otu, nane, papatya, karahindiba, zencefil gibi bitki çayları içilebilir. Papatya çayı, sindirim sistemine faydası vardır ayrıca rahat uyku uyumayı sağlar. Zencefil, burun tıkanıklığı ve mide bulantısına iyi gelir. Karahindiba, ödemlere iyi gelir ve mideyi rahatlatır. Nane, mideyi rahatlatır ve gaz ağrılarına iyi gelir. Isırgan otu, kalsiyum, demir açısından zengin olduğu için faydalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.