29 Haftalık Gebelik

Gebelikte 29 hafta, cenin aslında 27. haftadadır. Anne adayı son adet tarihinden itibaren saydığı için 29 haftalıktır. Ancak, cenin bu tarihten 2 hafta sonra oluşmaya başladığı için 27 haftalık olarak kabul edilir.

 29 Haftalık Gebelik Annedeki Değişimler

29 haftalık gebelik
29 gebelik haftası

29 haftalık gebelik süresince anne adayı 8,5 ile 11,5 arası kilo alabilir. Bu haftadan itibaren anne adayının saçları gürleşmeye ve canlanmaya başlar. Gebelik dönemi boyunca saç dökülmesi neredeyse hiç olmadığı için gürleşir. Doğumdan sonra ise saçlar yine dökülmeye başlayacak ve bir süre sonra tekrar normale dönecektir. Doğuma hazırlık için rahimde yalancı sancılar oluşur. Ancak bu yalancı sancılarla, gerçek sancıların arasında fark vardır. Yalancı sancılar düzensiz olurken, gerçek sancılar belli bir düzende ve artarak devam eder. Gülerken, hapşırırken ve öksürürken idrar kaçırma yaşanır ki bunun sebebi de büyüyen rahimin idrar torbası üzerine baskı yapmasıdır. Bu haftada bacak krampları artar. Bunun sebebi genellikle tam olarak bilinmese de bazı uzmanlar artan vücut indeksinin bacaklara ekstra yük yüklemesinden olduğunu, bazı uzmanlar ise vücuttaki kalsiyum ve potasyumun eksikliğinden kaynaklandığını ifade ederler.

 Gebelikte 29. Hafta Bebekte Değişimler

Hamilelikte 29 hafta

Bebekler gebelikte 29. hafta yaklaşık 37-43 cm boya kadara ulaşabilir ve kilosu da 1,250 gram ile 1,350 gr’dır. Ancak bu ölçüler tabii ki her bebeğe göre değişim gösterebilir. Bu ölçüler 29. gebelik haftası için olması gereken ortalama ölçülerdir. 29. haftadan sonra doğuma kadar olan sürede bebeğin derisinin altına biriken yağlardan dolayı tombullaşmaya başlayacak kilosu hemen hemen iki katına çıkacaktır. Bunun sonucu olarak rahim içerisinde bebeğe rahat hareket edebileceği alan kalmayacaktır. Bebeğin beyni artık vücut ısısını düzenlemeye başlamıştır.

29 Haftalık Gebelik Önerileri

29 haftalık gebelik döneminde uyku problemleri iyice artar. Sırtüstü ve yüzükoyun yatmak imkânsızdır. Bu yüzden yan tarafa doğru yatmak en uygun pozisyondur. Her iki tarafa da yatılabilir, ancak sol taraf yatmak kan dolaşımının daha düzenli olması açısından en uygun pozisyondur. Sol tarafa yatıp, dizleri büküp arasına bir yastık koyarak yatmak en ideal ve rahat yatış pozisyonudur. Bacaklara giren krampları önlemek için gün içerisinde ve yatmadan önce ayaklar esnetilerek rahatlama sağlanmalıdır.

Anne adayı için hamilelik süresince su tüketmek çok önemlidir. Vücutta yeterince su kalmadığı zaman susama hissi doğar. Bu vücudun susuz kaldığının bir etkisidir. Ancak anne adayı vücudunu susuz bırakmamalı ve susamasa da su içmelidir. Hamileliğin bu haftasında acıkma daha fazla olmaya başlar. Bu yüzden sık ama azar azar yemek yenmelidir. Ana öğünlerin dışında bir de ara öğünlerde yiyecek tüketilmelidir. Bu, bebeğin sürekli besin almasını sağlar. Ara öğünlerde kuru meyveler (kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik) ve kuru yemişler (badem, fındık, ceviz) tüketerek açlık hissi bastırılabilir. Süt ve süt ürünlerinin yoğurt ve peynir gibi ara öğünlerde tüketilmesi de sağlıklıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.