28 Haftalık Gebelik

2. trimesterin bitişi ve 3. ve son trimesterin başlangıcı olan döneme girildi. 28. Gebelik haftası, ay olarak hesaplandığında 7. Aya girilmiş bulunuyor. Bu da son 3 ayın kaldığını gösteriyor. Ancak, doktorlar genellikle gebelikte ay değil hafta hesabı yaparlar. Buna göre de doğuma, eğer bu haftayı saymazsak 12 hafta kaldı.

28 Haftalık Gebelik Annedeki Değişimler

28 gebelik haftası anne ve bebeğin gelişimi
28 haftalık gebelik

Eğer normal kilo ile hamileliğe başlanmışsa, gebelikte 28. hafta anne yarım kilo ile 750 gram arası kilo alır. Bu haftaya kadar anne adayı hamileliği boyunca 7,5 ila 11 kg civarında kilo alır. Bu haftada rahimin iyice büyümesi ile kasıklara baskı yapar ve kasık ağrısı, bel ağrısı, nefes darlığı, kabızlık ve buna bağlı basur şikâyetleri de artar. Plasentanın rahim duvarından ayrılarak, doğum kanalının ağzını kapatması sonucu kanamalar görülür. Genelde ağrısız olan bu kanamalara, ağrı da eşlik ederse acilen doktora başvurmak gerekir. Bebek bu haftada anne adayının mesanesine baskı yaparak sık idrara çıkma hissine neden olabilir. 28 haftalık gebelik anne adayına yapılan kan testlerinde, anne adayı Rh negatif çıkmışsa, bebeğin pozitif olması ihtimaline karşı anneye anti-D iğnesi yapılır.

 28 Haftalık Gebelik Bebekteki Değişimler

28 Haftalık Gebelik
28 Haftalık Hamilelik Bebekteki Değişim.

28 haftalık gebelik bebek 35-40 cm civarında ve 1100 ile 1300 gram arasında olacaktır. Hamilelikte 28. hafta süresine kadar bebeğin beyninin yüzeyi düzdü. 28. hafta ile birlikte beyinde çukurlar ve oluklar oluşmaya başlar ve beyin dokusu da artmaya başlar. Bu haftada bebeklerin derisinin altında yağ birikmeye başlar ve bebekler daha kilolu gözükmeye başlar. Kaş ve kirpiklerin oluşmaya başladığı bu haftada bebekler göz kırpmaya başlarlar. Bunun yanında, öksürmek, hıçkırmak, nefes almak, emmek gibi başkaca hareketleri de yaparlar. Uykusu düzenli olmaya başlar ve her seferinde yarım saat kadar uyur. Anne adayı bebeğinin hareketlerini genellikle oturduğu veya uzandığı zaman daha çok hisseder. Bu haftadan itibaren bebeğin başının aşağıda olma ihtimali vardır. Ancak, bunu elle kontrol etmek imkânsızdır. Bunu doktorun muayenesinde ultrason cihazıyla görmek mümkündür.

28 Haftalık Gebelik Önerileri

28 Gebelik haftası nasıl bir beslenme programı izleneceğine en doğru kararı doktor verebilir. Doktora danışmadan, kulaktan dolma bilgilerle beslenmek yarardan çok zarar getirir. Çünkü yiyeceklerin içerisinde bulunan vitaminlerin eksikliği ne kadar zararlı ise fazlası da bir o kadar zararlıdır. Genellikle koyu yeşil ve sarı renkli sebze ve meyvelerden günlük olarak 1 porsiyon tüketmek faydalıdır. C vitamini içeren meyve ve sebzelerden 2 porsiyon, süt ve süt ürünlerinden günde 4 porsiyon, kuru fasulye, kuru yemişler ve çekirdek günde 2 porsiyon, kırmızı ve beyaz et, balık ve yumurta günde 2 porsiyon tüketilebilir. Annenin idrar kesesinin üzerinde yatan bebek, sık idrara çıkma hissi uyandırır. Bunu engellemek için, önce dik duruş pozisyonuna geçilir ve daha sonra yan yatış pozisyonuna geçerek bebeğin pozisyonunu değiştirmesi sağlanır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.