27 Haftalık Gebelik

Hamilelik, üçer aylık üç bölüme ayrılır. Bu bölümlerin her birine trimester denir. Gebelikte 27 hafta sonunda 2. trimester dönemi bitiyor ve 3. ve son döneme giriliyor. Bu dönem diğer dönemlere göre biraz daha zorlu geçecek bir dönem.

 27 Haftalık Gebelik Annedeki Değişimler

27 haftalık gebelik gebelikte 27. hafta
27 haftalık gebelik bebek ve annenin gebelik serüveni

Anne adayının göğüsleri büyümeğe başlar ve karın bölgesinde çatlaklar oluşmaya başlar. Ayrıca uyku problemi yaşanır. 27 haftalık gebelik için alınabilecek normal kilo yarım kilo kadardır. Bu haftaya kadar alınan kilolar genellikle bebeğin büyümesinden, plasenta sıvısının artmasından kaynaklanmaktadır. Bu haftada progesteron hormonu harekete geçerek annenin ciğer kapasitesi artar. Ciğerdeki bu genişleme ile kandaki oksijen oranı artar ve karbondioksitin kandan atılması hızlanır. Ancak bu durum annede nefes darlığı oluşmasına sebep olur. Yapılacak nefes egzersizleri ile bu durum biraz olsun rahatlatılabilir. Rahimin genişlemesi, bağırsaklar üzerine baskıyı arttırır ve anne adayının kabızlık çekmesi devam eder. İnce, beyaz ve kokusuz bir akıntı gelebilir. Bu gayet doğaldır ve endişe edilecek herhangi bir şey yoktur.

 27. Gebelik Haftası Bebeğin Gelişimi

27 Haftalık Gebelik
27 haftalık gebelik bebek gelişimi.

27 haftalık gebelik sürecinde bebeğin boyu 40 cm civarı olup, kilosu da 1 kiloya yakın veya biraz üzerindedir. Bu haftada bebeğin tat alma duyusu gelişmiştir ve annenin yediklerinin tadını almakla kalmayıp bu tatlara tepki bile vermektedirler. Bağışıklık sistemi ve ciğerleri tam olarak gelişmemiştir. Bebeklerin fazla hareket etmesi ya da az hareket etmesi onların sağlıklı veya sağlıksız olduklarını göstermez. Bebekler bu aylarda düzenli hareket ederler. Onlarda bazen hareketli olurlar. Bazen de uyuyarak veya dinlenerek vakit geçirirler. Eğer bebekte normal hareketlerinin dışında bir durgunluk varsa doktora başvurmak gerekir. Bebeklerin en hareketli oluğu dönem 27 ile 32. haftalar arasıdır.

 27. Hafta Gebelik Öneriler

Hamilelikte A,B ve E vitaminlerinin çok önemi vardır. Ancak bu vitaminleri alırken bir doktora danışılmalıdır. Çünkü bu vitaminlerin faydası olduğu kadar, fazla alınmalarında da zararları olabilir.

A vitamini, Üretkenlik için gerekli bir vitamindir. Ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bu vitamin embriyo içinde önemlidir. Genellikle, yeşil yapraklı sebzelerde, süt, tereyağ, yumurta gibi hayvansal gıdalarda, kayısı, şeftali, havuç, patates, karalahana, brokoli gibi sebze ve meyvelerde bulunur. Bu vitaminin eksikliği bağışıklık sisteminin çökmesine neden olduğu için, özellikle hamilelik döneminde bu vitaminden alınmalıdır.

B vitamini, özellikle folik asit (B9) vitamini ve B12 vitamini hamilelik döneminde, bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Doktor tavsiyesi ile alınan B12 vitamini sayesinde anemi hastalığı önlenebilir. B vitamini süt, yumurta gibi hayvansal gıdalar ile patates, kabak, muz ve avokado gibi besin kaynaklarında bulunur.

E vitamini, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlar. Ayrıca kasların oluşumunu da sağlar. E vitamin açısından zengin besinlerin başında kırmızı et gelir. Diğer gıdalar ise, zeytinyağı, kuru meyveler, ıspanak ve buğday tohumu gibi gıdalardır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.