26 Haftalık Gebelik

Gebeliğin başlamasından itibaren 40 hafta tamamlanacağı düşünülerek hesaplama yapılan gebelikte 26 haftalık gebelik ile birlikte altı ay dolmak üzeredir ve anne adayı ile bebekte doğuma hazırlayan değişiklikler görülmeye başlamaktadır.

 Gebelikte 26. Hafta Annedeki Değişiklikler

26 haftalık gebelik
26 haftalık gebelik

Gebelikte 26. hafta gebeliğin başından itibaren düşünüldüğünde 7 ile 10 kilo arasında almış olmak normal kabul ediliyor. Hamilelik için ideal kilo herkes için farklı değerlendirilmesi gereken bir konudur ve doktor tarafından takip edilmelidir. Bebek büyüyüp kilo aldıkça plasenta ve rahim büyüyecek anne adayının kilosu artacaktır. Bu durumda pelviste baskı sorunu ortaya çıkabilir. Sırt ve baş ağrıları, bacak krampları ve varis gibi problemler bu haftalarda anne adayını rahatsız edebilir. Kramplar ve sık tuvalet ihtiyacı nedeniyle gece uykusu sık sık bölünmeye başlar.

 

Gebelikte 26. Hafta Bebekteki Değişiklikler

Gebelikte 26. hafta gebeliğin başından itibaren düşünüldüğünde 7 ile 10 kilo arasında almış olmak normal kabul ediliyor.

26 haftalık gebelik süresince yaklaşık 1 kilogram ağırlığa ve 23 cm civarında uzunluğa ulaşmış durumda.

Göz rengi henüz oluşmamakla birlikte artık gözlerini açabiliyor ve görmeye başladı. Parlak ışıkta hareket ederek tepki gösterebilir. İşitme duyusu da gelişmeye başladı ve yüksek sesler de hareket ederek tepki vermesine yol açabilir. Verdiği tepkiler bebeğin beyninin gelişmekte olduğunu gösterdiği için önemli. Uyku düzeni oluşmaya başladığından bazı saatlerde daha aktifken bazen hareketsiz olduğu gözlemlenebilir.

 26 Hamilelik Haftası Önerileri

  • Gebelikte 26. hafta anne adayında çeşitli ağrılar ile el ve ayaklarda şişkinlik ortaya çıkabilmektedir. Sol tarafa yatarak dinlenmek, ağrı ve şişkinlik sorunlarını engellemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca bu şekilde yatmak bebeği de rahat ettirecektir. Rahat ve daha uzun süreli bir uyku için yatmadan önce tüketilen sıvı miktarının azaltılması yararlı olacaktır.
  • Her döneminde olduğu gibi gebeliğin bu haftasında da dengeli ve sağlıklı beslenmeye devam edilmelidir.
  • Hamilelik döneminde, yüksek oranda Omega3 içeren hamsi, somon ve uskumru gibi balıklar beslenme programına mutlaka dâhil edilmelidir. Balıktan zengin bir beslenme hem annenin sağlıklı bir gebelik geçirmesini, gebeliğe bağlı yüksek tansiyon ve erken doğum sorunları ile karşılaşmamasını hem de doğacak bebeğin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
  • Balık tüketemeyenler için ceviz, buğday, chia ve keten tohumu ile soya fasulyesi gibi Omega-3 kaynaklarından yararlanılabilir.
  • Doğum yaklaştığı için 26 haftalık gebelik sürecinden itibaren doğum hakkında bilgi edinmeye başlamakta yarar bulunuyor. Bu dönemde olumsuz doğum hikâyelerini dinlemekten kaçınılmalı.
  • Doğum ücreti, ulaşım kolaylığı, yeni doğan yoğum bakım ünitesinin varlığı, varsa özel sigortanın geçerli olup olmaması gibi hususlar göz önünde bulundurularak doğumun yapılacağı hastaneye karar verilmeli.
  • Bir doğum koçu veya psikologdan doğuma hazırlık için doğum şekli, ağrıyı kesmede kullanılabilecek teknikler, temel bebek bakımı gibi konularda yardım alınabilir. Bu programlara eşlerin birlikte katılması doğum sonrası süreçte taze anne babayı rahatlatacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.