25 Haftalık Gebelik

Hamilelik hesaplamalarında anne adayının gebelik haftası ile bebeğin oluşumu arasında 2 haftalık fark vardır. Yani anne 25 haftalık hamile ise bebek daha 23 haftalıktır. Annenin son adet tarihi gebelik başlangıcı sayılırken, cenin anne gebe kaldıktan 2 hafta sonra oluşmaya başlar.

25 Haftalık Gebelik Annedeki Değişimler

25. gebelik haftası
25 haftalık gebelik

           Gebeliğin 25. haftası anne adayında ki değişimler devam etmektedir. 25. gebelik haftası rahim biraz daha büyür ve bir futbol topu büyüklüğüne ulaşır. Anne adayının kilo alması eğer bu ayda sadece 2 kilo aldıysa normaldir. Kilo almada düzensizlik olmadığı sürece, eğer istikrarlı bir şekilde devam ediyorsa bir sorun teşkil etmez. Bu haftada karındaki deri gerilmeye başladığı için kaşıntı oluşabilir. Ayrıca vücuttaki kalsiyumu bebek çektiği için annenin vücudunda kalsiyum eksikliğine bağlı olarak diş kanamaları ve diş ağrıları görülebilir. 25 haftalık gebelik döneminde yaşanacak bu şikâyetler aslında çok normaldir. Bununla ilgili doktora danışıp rahatlatıcı kremler alınabilir. Bu haftalarda anne adayının stresten uzak durması gereklidir. Yapılan araştırmalarda hamilelikte yaşanan stresin, erken doğum, yüksek tansiyon ve düşük gibi sorunlara yol açtığı bilinmektedir. Hamilelikte 25. hafta bebeğin saçları çıkmaya başlar ve bu aynı zamanda anne adayını da etkiler ve saçlarının daha canlı olmasını sağlar. Bu tamamen gebelik hormonlarıyla alakalı bir durumdur.

 25 Haftalık Gebelik Bebekteki Değişimler

25 haftalık gebelik bebeğin boyu ve kilosu

Gebelikte 25. hafta bebeğin boyu yaklaşık 22 cm ve kilosu da 700-750 gram civarında olur. Artık kılcal damarlar oluşmaya ve kanla dolmaya başlar. Ciğerlerde hava kesecikleri oluşmaya başlar ve burun delikleri açılır. Bebeğin ses tellerinin çalışmaya başlamasıyla ilk hıçkırıkları başlar ve anne adayı bunu hisseder. Bu haftada ve bundan sonraki 3 hafta boyunca bebek anne karnında hemen her türlü hareketi yapar ve bu sırada tekmeler atarak annesine de orada olduğunu hissettirir. Bu haftalarda bebeğin anne karnındaki hareketleri düzensizdir ve bu da çok normaldir. Bebeğin hareketleri 28. ve 32. Haftadan sonra düzenli bir hal almaya başlar.

Gebelikte 25. hafta ultrason görüntüleri
Gebeliğin 25. haftası bebekteki değişimler

 25 Haftalık Gebelik Önerileri

Hamilelik, anne adayının vitamin ve mineral ihtiyacını arttırır. Bu vitamin ve mineralleri genellikle yiyeceklerden almak gerekir. Ancak günümüzde organik tarımın azlığı, kimyasal tarımın daha yaygın olması, meyve ve sebzelerde bulunması gereken vitaminlerin olması gerekenden daha az olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden doğum öncesinde vitamin takviyesine ihtiyaç vardır. Doktorlar, anne adayının durumuna göre takviye önerirler. Çok genç anne olanlar, sigara ve alkol alan kadınlar, daha önce çoğul gebelik yaşamış olanlar, kronik rahatsızlığı olanlar gibi farklı sebeplerden dolayı vitamin ve mineral takviyesine ihtiyaç duyanlar için doktor tavsiyesi önemlidir.

Bebeğin rahimde gelişmesi, anne adayının beline baskı yaparak ağrıların oluşmasını sağlar. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey ılık su ile duş yapmak ve buz ile kompres uygulamaktır. Bu dönemde daha yumuşak, pamuklu kıyafetler giyilmesi gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.