24 Haftalık Gebelik

            Gebeliğin 24. Haftası annedeki değişimlerin arttığı bir haftadır. Kalçalar, kollar, baldırlar ve karın daha fazla dolgunlaşır. Gebelikte 24. hafta anne adayı daha fazla duygusallaşmaya başlar. İzlenilen bir film, hatta karşılaşılan olaylar karşısında bile anne adayının gözyaşlarını tutamadığı görülür.Ağlak Anne Sendromu )

Anne adayları, sokakta gördükleri başka hamile kadınları kendileriyle karşılaştırabilir. Hatta onların hamileliklerinin kaçıncı ayında ya da haftasında olduğu ve doğacak çocuklarının ilk olup olmadığını düşünebilir.

 24 Haftalık Gebelik Annedeki Değişim

Hamilelikte 24. hafta anne  ve bebeğin gelişimi haftahaftahamilelik.net
Gebelikte 24. hafta

Anne adayı 6 ile 7,5 kg arasında kilo almış olmalıdır. Bu haftada anne adayının göğüs, kalça ve baldırlarında oluşan çatlakları, duştan sonra E vitamini içeren kremlerle masaj yapmak gerekir. Ancak bu çatlakları geçiren bir krem yok. Göğüs uçlarında, meme uçlarını besleyen yağı salgılayan küçük kabarcıklar oluşur. Göğüslerden sarımtırak ve sulu bir sıvının geldiği de görülebilir. Buna ağız sütü adı verilir. Tükürük bezleri daha fazla çalışmaya başlar ve fazla tükürük üretir. Bu haftada gözlerde kuruluk ve burun tıkanıklıkları gibi şikayetler olabilir. Göz kuruluğundan kurtulmak için, damlalar kullanılabilir ve güneşe çıkarken güneş gözlüğü takmak gerekir. Ayrıca bu haftada hemen her an ne adayı, bebeği ile ilgili her şeyi merak etmeye başlar.

Hamilelikte 24. Hafta Bebekteki Değişim

 Gebeliğin 24. Haftası annedeki değişimlerin arttığı bir haftadır. Kalçalar, kollar, baldırlar ve karın daha fazla dolgunlaşır

Gebelikte 24. hafta  bebeğinizin boyu yaklaşık 21 cm, kilosu ise yaklaşık 550 gram kadardır. Bebeklerin kemikleri üzerinde oluşan kas dokusu büyümeye ve gelişmeye başlar. Bu haftada bebeğin ayak izi ve parmak izi oluşmaya başlar. 24. Haftadan sonra bebek daha hızlı büyümeye ve her hafta 150 gram almaya başlayacaktır. Bebek bu haftadan itibaren duymaya, hissetmeye ve tat almaya başlar. Anne ve baba adayının onunla konuşmasını rahatlıkla duyabilir.

24 haftalık gebelik ultrason görüntüsü

 24. Haftalık Gebelik Önerileri

24 ile 28 haftalar arasında şeker yüklemesi yaptırılarak, şeker testi yaptırılmalıdır. Bu testin amacı vücudun insülin üretip üretmediğine bakmaktır. Eğer vücut şeker yüklemesinden sonra insülin üretiyorsa, anne adayının sağlıklı olduğunu gösterir. Ayaklar iyice şişer ve bu şişliği önleyebilmek için oturulduğunda veya yatarken ayaklar havaya kaldırılarak, kan dolaşımının düzenlenmesi sağlanır. Anne adayının saçını boyatması ve dövme yaptırması genellikle önerilmez. Bu tarz kimyasal maddelerin bebek üzerinde zararlı bir etkisinin olduğu ile ilgili bir çalışma olmamasına rağmen yine de anne adayı ve bebeği herhangi bir riske karşı korumak için kullanılmamalıdır.

24 haftalık gebelik süresince yemek yeme isteği artacaktır. Anne adayının kilo almaktan korkmaması ve yemek yemekten kaçınmaması gerekir. Özellikle kitap okumak, gezmek, alışverişe çıkmak, yapılacak bir piknik organizasyonu anne adayını rahatlatacaktır. Kızartmadan kaçınmalı, genellikle buharda pişirme yöntemleri seçilmelidir. Taze meyve ve sebze, balık uygun gıdalardır. Fast food tarzı yiyeceklerden, dışarıda hangi yağ ile yapıldığı belli olmayan yiyeceklerden uzak durmalı ve kalorisi yüksek olan yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.