22 Haftalık Gebelik

22 Haftalık Gebelik Annedeki Değişim

22 haftalık gebelik. Anne ve bebeğin gelişim serüveni
22 Haftalık Gebelik

Artık sizin için önemli olan, bebeğinizin büyümesinin daha sağlıklı olması için doktorunuzu sık sık ziyaret etmenizdir. Karnınızın ve göğüslerinizin büyüyecek olması bildiğiniz bir durum olsa da vücudunuzdaki bu fiziksel değişimler sizi şaşırtabilir. Hamilelik döneminde vücut pek çok değişim geçirir ve bu değişimlerde hormonlar da etkin bir rol oynar. Gebelikte 22. hafta, anne adayında en çok aşağıdaki değişimleri beraberinde getirir:

Gebeliğin 22. haftası itibaren büyüyen bebeğinize uyum sağlamak için genişleyen karnınızdaki gerilme izlerini fark etmeye başlayacaksınız. Cildinizin rengine bağlı olarak, bu küçük çizgiler pembeden koyu kahverengiye değişiklik gösterebilir. Bunlar çoğunlukla karın bölgesinde görülse de kalçalarda, uyluklarda ve göğüs bölgesinde de oluşabilmektedir. Bu izleri gidermek için losyon tavsiye edilse de cildinizi nemli tutmak, bu aşamada kaşıntılara sebep olabilir.

Saçınız kalınlaşmaya ve daha parlak bir görünüm kazanmaya başlar. Saçınızın uzaması yavaşlar ve kopmalar ile saç dökülmesi azalır. Bu sizin için iyi bir gelişme gibi görülse de maalesef sonsuza kadar sürmeyecek. Doğumdan sonra, saçlarınızı yavaş yavaş kaybetmeye başlayacaksınız.

Vücut tüyleriniz artmaya başlayacak. Çene, üst dudaklar ve yanaklarda yeni tüylenmeler oluşacaktır. Ayrıca göbek çevreniz, kollarınız, bacaklarınız ve sırtınızda da görülecektir. Merak etmeyin, bunlar geçici sorunlardır. Doğumdan sonra azalarak ortadan kalkacaklardır. Yine de sizi rahatsız eden tüylerinizi almak için, daha önce uyguladığınız tüm metotlar güvenlidir.

Tırnaklarınız daha hızlı büyümeye başlar. Ayrıca tırnak dokusunda değişimler yaşanabilir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte tırnaklarınız sertleşmeye ya da yumuşayıp kırılgan hale gelmeye başlayabilir. Bunun için temizlik yaparken tırnaklarınızı korumak için kauçuk eldivenler kullanabilirsiniz. Eğer kırılgansa nemlendiriciler yarar sağlayacaktır.

Cildinizde değişiklikler görülebilir. Hamilelik, özellikle sivilce oluşumunu tetikler. Bunu önlemek için günde iki defa sabunlu su veya temizleyiciler ile temizleyebilirsiniz. Hamilelikte sivilce önleyici ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Derinizde renk değişimi oluşabilir. Bunun sebebi, artan melanin seviyesidir. Güneşte fazla zaman geçirirseniz, pigment değişiklikleri artabilir. Bunu önlemek için vücudunuzu kapatan kıyafetler ve bir şapka kullanabilirsiniz. Güneş kremlerinin hamilelikte bir zararı yoktur.

Ayaklarınız da büyümeye başlayacaktır. Ayrıca şişkinlikler yüzünden ayakkabılarınızın sıkı olmasına sebep olacaktır. Ancak bu durumda da geçicidir.

Parmaklarınız şişmeye başlayacaktır. Yapılması gereken, hamilelik ilerlemeden parmaklarınızdaki yüzüklerinizi çıkartmaktır.

 Gebelikte 22. Hafta Bebekteki Değişim

Gebelikte 22. hafta, bebeğiniz bir kabak  büyüklüğündedir.
22 haftalık gebelik bebeğinizin boyu 19cm ağırlığı 350 g dır. haftahaftahamilelik.net
22. gebelik haftası bebeğinizin gelişimi…

Gebelikte 22. Hafta bebeğiniz bir kabak kadar büyük.

22 haftalık gebelik bebek ultrasonu
22 haftalık gebelik ultrasonu

Anne karnındaki bebek artık yaklaşık olarak bir spagetti kabak büyüklüğüne ulaşır. Bu dönemde bebekte şu değişimler oluşmaya başlar:

Minik bebeğiniz, karnınızın içinde yenidoğan gibi görünmeye başlamıştır.

Dudakları, göz kapakları ve kaşları belirginlik kazanmıştır

22 haftalık gebelik bebeğiniz yaklaşık olarak 350 g. ağırlığına ulaşmıştır. Boyu ise 19 cm. kadardır.

Diş etlerinin altındaki küçük diş tomurcukları gelişmeye başlamıştır.

Saçları ince bir şekilde çıkmaya başlamıştır.

Gözleri oluşmaya başlamıştır fakat gözün renkli kısmı henüz pigment içermemektedir.

Pankreası oluşmaya başlamıştır.

 22 Haftalık Gebelik Önerileri

Eğer bu ilk doğumunuz olacaksa, doğumunuzun nasıl gerçekleşeceği ve sonrasına dair eğitimler almayı, bu dönemde yapabilirsiniz.

-Hastanelerin doğum ünitelerini gezerek, sadece izlemeniz bile sizi daha iyi hissettirecektir.

-Doktorunuza danışarak uygun bir diyet programı uygulayabilirsiniz. Sağlıklı beslenmenin yollarını bu dönemde başlatmanız gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.