• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

21 Haftalık Gebelik

Gebelikte 21. Hafta
  • 1 Star
    Loading...

21 Haftalık Gebelik

 

21 Haftalık Gebelik Annedeki Değişim

21 haftalık gebelik

21 Haftalık Gebelik

21 haftalık gebelikte annedeki değişim gözle görülür derecede artmaktadır. Gebeliğin bu haftasında damar yapılarında değişiklikler meydana geldiğinden burun ve diş eti kanamaları görülebilir. Bu kanamalar miktar olarak az ise normal kabul edilebilir ancak kontrollerde yine de takip eden hekime mutlaka bildirilmelidir. 21. hafta gebelerinin en yaygın şikayeti kasık ağrılarının olmasıdır. Çoğu 21 haftalık gebeler iğne batması şeklinde kasık ağrısı tarifleyebilir. Yine bu ağrı için hekim kontrolü önemlidir.

 

Gebeliğin 21. haftası annede gözle görülür büyümelere rastlanır. Göğüslerin ve karnın büyümesi devam eder. Özellikle bu haftadan itibaren özellikle karın bölgesinde çatlak görünümler ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bu dönemde bacaklarda ödem görülebilmektedir. Ödemden korunmak için ayaklar uzatılarak istirahat önerilir. Ödem bacaklar dışında başka bölgelerde yaygınlaşırsa hekime danışmak gerekebilir.

 

Hormonların artışı sebebiyle değişiklikler gözlenebilir. Androjen hormonu arttığı için akneli görünüm ortaya çıkabilir. Östrojen hormonunda artış olduğu için yüz, el ve kollarda kahverengi lekeler görülebilir. Özellikle gebelikte 21. haftada bu lekelerde artış olmaktadır.

 

Bebeğin gelişiminin en önemli olduğu haftalardan biri 21. hafta olduğu için anne düzenli beslenmeli, kendine uygun hafif yürüyüşler yapmalı ve dinlenmeye vakit ayırmalıdır. Yorgunluk ve aşermenin en çok yaşandığı dönemdir.

 

21 Haftalık Gebelik Bebekteki Değişim

21. Haftalık Gebelik

Gebeliğin 21. Haftası bebeğiniz…

Gebeliğin 21. Haftası bebeğiniz…

Gebelikte 21. hafta bebeğin hareketlerinde artış görülebilir. Zaman zaman hareketlerde azalma da olabilir. Bu bazen stresli durumlara yol açabilir. Bebek bu dönemde biraz daha büyüse de gelişmesi için zamana ihtiyacı vardır. Bebeğin diş oluşumuyla ilgili yapıları gelişmeye başlar.

21 haftalık gebelik döneminde bebeğin tat alması ve yutkunma refleksi gelişmektedir. Bebekler anne karnındayken amniyon sıvısıyla beslenirler. Bu dönemde amniyon sıvısı annenin yediklerinin tadını aldığı için bebeğin damak zevki bu haftalarda gelişmeye başlamaktadır. Bebeğin kol, bacak gelişimi bu haftada önemlidir. Ayrıca kaslar gelişimini daha iyi düzeye getirir. Kıkırdak dokular gelişimini tamamlamaya ve güçlenmeye başlamaktadır.

 

Bebeğin hareketlenmesinde artma olacağını söylemiştik. Bu hareketlilik gebe tarafından doğrudan hissedilecektir. Bebek rahat olduğu pozisyonu alacak şekilde kendini anne karnında hareket ettirir. Eğer annenin durduğu pozisyondan rahatsız olduysa sürekli hareket ederek bunu belli eder. Ayrıca kas, kemik ve beyin dokusuyla ilgili gelişmeler olduğu için sürekli hareket halinde olan bebeğin hareketleri dışarıdan tekme olarak gözlenir.

 

 Gebelikte 21. Hafta Önerileri

 

Gebeliğin her haftasında beslenme oldukça önemlidir. Ancak bu dönemde bebeğin gelişimi açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Gebeliğin bu döneminde varisler oluşabilir ya da önceden oluşmuş varislerde artış olabilir. Bunlardaki artışı önlemek adına sağlıklı beslenmek ve kilo alımına dikkat etmek gerekmektedir. Ayaklarda şişmeyi yürüyüş, ayakları havaya kaldırma ve soğuk suyla yıkama ile en aza indirebilirsin.

 

Bu dönemde karın ağrıları hissedilebilir. Kasılma tarzı ağrılar olacağı gibi başka sebeplerden dolayı da ağrı hissedebilirsiniz. Doktorunuza mutlaka bildirmeniz gerekmektedir.

Mide yanması, kabızlık, nefes darlığı hissi ve idrar yolu enfeksiyonları gibi durumlarla karşılaşılabilir. Genellikle çoğunun nedeni hormonlardaki değişikliklerdir. Hijyene, beslenmeye ve hekimin önerilerine dikkat ederek semptomları en aza indirebilirsiniz.

 

En önemlisi ise bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almak için atacağınız en büyük adım stresten uzak durarak ona mutluluğu yansıtmanızdır.

21 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüleri

21 Haftalık gebelik bebeğin ultrason görüntüleri

21 Haftalık gebelik bebeğin ultrason görüntüleri

21 Haftalık gebelik bebeğin ultrason görüntüleri

21 Haftalık gebelik ultrason görüntüleri

21 Haftalık gebelik ultrason resimleri

21 Haftalık gebelik ultrason u bebek cinsiyeti erkek

21 Haftalık gebelik ultrasonu bebek cinsiyeti erkek

21 Haftalık gebelik ultrasonu kız bebek

21 Haftalık gebelik ultrason resimleri cinsiyeti kız