2020 Doğum İzni

2020 doğum izni süt izni süreleri kullanımı yeni düzenlemeler ve hamilelik süreçleri.Doğumdan sonra hangi saatlerde süt izni kullanılabilir?

10.07.2020
232
2020 Doğum İzni

Çalışan anne adayları için, gerek hamilelik döneminde gerekse doğum öncesi ve sonrası belirli bir süreyi kapsayan, yasal olarak belirlenmiş haklar vardır. Süt izni ve doğum izni olarak geçen haklar, annelerin bebeklerini rahatlıkla emzirebilmeleri, bebeğin daha sağlıklı büyüyebilmesi için düzenlenmiş haklardır. Doğumdan önce son zamanları ve doğum sonrası ilk zamanları bebeğiyle geçirmek isteyen anne adayları haliyle doğum izni kaç gündür? Sorusunun cevabını araştırmaktadır.

Doğum İzni Kaç Gündür?

Doğum izninin ne zaman başlayacağı, hafta olarak hesaplamasının nasıl yapılacağı ve özel durumlarda iznin yasal haklar korunarak uzatılıp uzatılamayacağı oldukça merak edilen konular olsa da, 4857 sayılı İş Kanunu’nda kesin olarak belirlenmiştir. Anne adayının bebeğinin sağlıklı şekilde dünyaya getirebilmesi için doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 olmak üzere toplamda 16 haftalık doğum izni vardır. Bu 16 haftalık süreçte annelere çalışamadıkları günlerin ödemeleri, devlet tarafından ‘’iş göremezlik ödeneği’’ adı altında ödenmektedir. Doğum izni hesaplamasında, hamilelik sürecinin 40 hafta olduğu baz alınır ve anne adayının izni, gebeliğin 32. Haftasında başlar. Hamileliği risksiz geçen anne adayları, isteğe bağlı olarak doktor raporu alıp 37.haftaya kadar çalışabilir. Bu durumda annenin izin kullanmak yerine çalıştığı süre, yasal bir hak olduğu için doğum sonrasına eklenir. Çoğul gebeliklerde ise, doğumdan önceki 8 haftalık izin sürecine iki hafta daha eklenerek toplamda 10 haftalık izin hakkı verilir. Yasal olarak doğum izninin başlatılması için gebeliğin 32. Haftasının tamamlanması şarttır. 

Doğum İzni Nasıl Alınır?

Doğum izni için, doktordan çalışamaz şeklinde rapor alınmalıdır.

Alınan raporun bir örneği annede kalır, diğer örneği iş yerine verilir.

İş yeri, yasal izin hakkının başlatılması için SGK’nın sitesi üzerinden raporu işlemelidir. 

Özel Sektör Doğum İzni Ne Kadardır?

Kamu kurumunda değil de, özel sektörde çalışan anneler, özel sektör doğum izni ne kadar? Konusunu fazlasıyla merak etmektedir. Doğum izni, anne adaylarına yasal olarak tanınmış bir hak olduğundan, bu haklar özel sektör çalışanları için de aynen geçerlidir. Doğum izni sonrası anne isterse, 6 aylık ücretsiz süt izni hakkını kullanabilir. Süt izni, işçi ve işveren arasında iş akdini bozmak için geçerli bir sebep değildir. 

Süt İzni Nedir?

Doğum öncesi ve sonrası toplamda 16 hafta olarak verilen doğum izni bittikten sonra annelere 6 aylık süt izni hakkı tanınır. Süt izni, çalışanın isteğine göre doktor raporu ile alınabilmektedir. Ancak, 6 aylık süt izninde, yasal ücret kesintileri yapılabilmektedir. Bir taraftan bebeğini hak ettiği şekilde beslemeyi isteyen, bir taraftan da işini kaybetmek istemeyen anne adayları, güncel olarak süt izni kaç gündür? Araştırmasını yaparken, yasalar bu konuda ananelere geniş haklar tanımıştır. 

Doğumdan sonraki 8 haftalık izin bittiğinde, anne adayı doğum belgesi ile doktordan rapor alıp 6 aylık ücretsiz süt izni sürecini başlatabilir. Ancak, çalışmaya devam etmek zorunda kalan anneler de, bebekleri 1 yaşına gelene kadar, günlük 1,5 saat olarak belirlenen süt iznini kullanabilir. Süt izni her gün kullanılmaktadır. Doğum sonrası ilk 6 ay, anne sütüyle beslenmenin önemi büyük olduğundan anne, günde 3 saat emzirme izni kullanabilir. İznin, günün hangi saatinde kullanılacağı, annenin isteğine bağlıdır. İkinci 6 aylık döneme gelindiğinde ise günlük süt izni 1,5 saate düşer. 1 yılın sonunda, anneye verilen izin hakları yasal olarak sonlanmış olur ve standart çalışma düzenine geri dönülür.

Süt İzni Kullanımı

Doğum izni bittikten sonra, anneye yasalar tarafından yarım gün izin hakkı ya da süt izni hakkı tanınmaktadır. Anne, hangi izin hakkını kullanacağını kendisi seçer. Günde 3 saat süt izni almayı seçen anne, yarım günlük izin hakkından faydalanamaz. Yarım gün izin hakkını kullanan ancak süt iznine geçmek isteyenler, gerekli mercilere dilekçe vererek süt izni hakkını kullanmaya başlayabilirler. Süt izni, çalışan anneye bebeğini emzirebilmesi için tanınan bir hak olduğundan, başka izinlerle birleştirilip, daha sonra kullanılması gibi bir durum da söz konusu değildir. 

Süt izni kullanıldığı sırada bebeğin vefat etmesi gibi bir durum yaşanırsa da, annenin tüm yasal izin hakları sonlanır.

Süt İzni Kullanmanın Şartları Nelerdir?

Süt izni kullanabilmek için öncelikle doğrumdan sonra ilk 6 ay günde 3 saat, ikinci 6 ay ise günde 1,5 saatlik süreye uymak gerekmektedir. 

Süt izni, yasal olarak annenin doğum yaptığı tarihten başlayıp, bebek bir yaşına gelene kadar devam eder. 

Süt iznini, anne kendi belirlediği saatlerde kullanabilir. Ayrıca, istediği takdirde iznin tamamını kullanabileceği gibi, parça parça da kullanabilir. 

İş Kanunu gereğinde annelere yasalar tarafından tanınan bir hak olduğundan, günlük olarak kullanılır, yıllık izin açısından bir sorun teşkil etmez. 

Emziren Anne Çalışma Şartları ve Esnek Çalışma

Emziren annelere tanınan süt izni kapsamında, esnek çalışma hakkı da mevcuttur. Yani anneler, ilk 6 aylık emzirme süreci boyunca yarım gün izin hakkı kullanabilir. Ayrıca emziren annelerin, günde 7.5 saatin üzerinde çalıştırılması yasaktır. İşverenin, yasalara uymadığı takdirde, anneler gerekli belgelerle ilgili mercilere başvuru yapıp yasal olarak hakkını alabilir. İşverenler, annelerin süt izni hakkını kabul etmek zorundadır. 2020 süt izni yasalarla belirlenmiş olup doğumdan bir sene sonra annenin tüm hakları sonlanır. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.