20 Haftalık Gebelik

Anne olma yolundaki hızlı ilerlemeniz devam ediyor. Hamileliğinizin 5. ayını bitirmeye 10 gün gibi bir süre kaldı. Artık 6. aydan gün alacaksınız. Bu haftalarda artık bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Hamileliğin 20 ile 24. haftaları arasında renkli ultrasona girebilirsiniz. Renkli ultrasonda bebeğinizin herhangi bir sağlık sıkıntısı olup olmadığını öğrenirsiniz. Renkli ultrasona özellikle 22 ya da 23. haftalarda girmenizi önerebiliriz. 20 hafta ile ilgili bu kısa bilgilerden sonra hamilelikte sizin ve bebeğinizin yaşadığı değişimlere kısa değinilecektir.

20 Haftalık Gebelik Annedeki Değişim

20 haftalık hamilelik neler yaşanıyor anne ve bebeğinin gelişimi.
20 Haftalık Gebelik

Eskisine göre iştahınız daha da açılacaktır. Daha çabuk acıkmanız bebeğiniz büyüdüğü için normaldir. Ancak fazla yemek yerine az az sık sık yiyerek bu durumu çözebilirsiniz. Birden yediğinizde midenizde rahatsızlık ve ağırlık hissedebilirsiniz.

20 haftalık gebelik karnınız artık büyüdüğü için hamile olduğunuz daha belirgindir. Eski kıyafetlerinizin içinde rahat etmemeniz normaldir. Henüz almadıysanız bir an önce kendinize hamile kıyafetleri almanızda fayda var. Özellikle rahat edebileceğiniz geniş bol kıyafetleri tercih etmelisiniz. Toplam  3 veya 5 kilo kadar almış olabilirsiniz. Rahminiz orta boy kavun büyüklüğündedir. Rahminiz büyüdüğü için midenize baskı yapabilir. Bu da mide yanması yaşamanıza sebep olabilir. Mide yanmasını azaltmak için; çok yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durarak; bir oturuşta çok yememelisiniz. Bu haftalarda bel ve kasık ağrılarınız olabilir. Ağrılar özellikle temizlik yaptığınız zaman ya da yorulduğunuz zamanlarda kendini hissettirecektir. Bu gibi durumlarda ayaklarınızı uzatarak dinlenmek size iyi gelecektir. Karnınızın büyümesi ile göbeğinizde yer alan delik düz bir hal alacaktır. Göğüs uçlarınızın büyümesi ve kahverengi olan kısmında genişlemesi normaldir. Doğumdan kısa bir süre sonra eski halinize döneceksiniz.

20 Haftalık Gebelik Bebekteki Değişim

hamilelikte 20. hafta
Gebelikte 20. Hafta

Bebeğiniz ilk zamanlara oranla şuan oldukça hızlı büyümekte ve artık eskisine oranla daha güçlü. Bebeğinizin beyninin görme, koklama, tat alma ve dokunma duyuları kontrol ettiği bölüm gelişmeye devem etmektedir. Bebeğinizin vücudunda lanugo tüylerinin yanı sıra artık saçları ve kaşları da oluşmaya başlamıştır. Gebelikte 20. hafta bebeğinizin ortalama ağırlığı 250 ile 300 gram arasında olabilmektedir. Boyu ise 14 ile 16 santim arasında değişiklik gösterebilir. Bebeğinizin hareketlerini bu haftalarda hissetmeseniz bile 5. ayın sonunda hissetmeye başlayabilirsiniz.

 Gebelikte 20. Hafta Önerileri

Özellikle 20. gebelik haftası sonrası günlük olarak en az yarım saat yürümeniz hem sizin için hem de bebeğiniz için son derece faydalı olacaktır. Yavaş yavaş bu süreyi arttırmanızı önerebiliriz. Önce 1 saat aha sonra doğuma yaklaştıkça 1,5- 2 saate kadar çıkarabilirsiniz. Düzenli yürüyüş yapmanız doğumu kolaylaştıracaktır. Yürüyüşün yanı sıra kendinizi çok yormayacak günlük olarak egzersiz de yapabilirsiniz. Hamilelik boyunca demir takviyesi bebeğin gelişimi için son derece önemlidir.

20 Haftalık Gebelik Bebek Ultrason Resimleri

20 haftalık gebelik bebek ultrason resimleri. Hafta hafta hamilelik.
20 haftalık gebelik bebek ultrasonu
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.