19 Haftalık Gebelik

Hamilelik dönemi halk arasında aylık olarak ifade edilse de, hamilelik doktorlar tarafından haftalık olarak takip edilmektedir. Geçirilen her haftada, bebek ve annede meydana gelen değişmeler takip edilerek, gerekli olan müdahaleler yapılır. Bebekte ya da annede bir sorun görüldüğü anda, erkenden müdahale edilebilir. Bu nedenle gebelik takibi çok önemlidir. Aşağıda gebelikte 19. hafta yaşanan değişimler anlatılmıştır.

 19 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

19 Haftalık gebelik

19 Haftalık Gebelik 19 haftalık gebelik süresine kadar toplamda alınan kilo ortalama 3,6 – 6,3 arasında değişmektedir.

Gebelikte 19. hafta bebek anne karnında 17. Haftasını tamamlamış olmaktadır. 4,5 ayın tamamlanmış olduğu bu süreçte, annelerin en çok merak ettiği konulardan birisi karnının ne kadar büyüyeceğidir.

19 haftalık gebelik ANNE göbeğin alt kısmında hissedilen rahim, 1,3 cm büyüklüğe ulaşmıştır.. Bu anlamda kendini de belli etmeye başlamıştır. Rahmin tepe kısmı ise 20. Hafta civarında göbek deliğinin hizasını bulacaktır. Bu ayın sonlarına doğru ise, göbek deliğinden 2 cm daha yüksekte olacaktır. Bu aşamada artık annenin hamile olduğu görüldüğü anda anlaşılmaktadır.

19 hafta toplamda alınan kilo ortalama 3,6 – 6,3 arasında değişmektedir. Alınan bu kilonun sadece 200 gramı bebeğe aittir. Plasenta ortalama olarak 170 gram, amniyotik sıvı da 320 gramdır. Anne rahminin ağırlığı 320 gram civarındadır. Anne adayının her bir göğsünün ağırlığı da ortalama olarak 180 gram civarındadır.

Bu dönemdeki en büyük şikâyetlerin başında baş dönmesi gelmektedir. Düşük kan basıncı nedeni ile gerçekleşen bu durum, bünyeden bünyeye değişmektedir. Bazı anne adaylarında daha erken görülen bu şikâyet, bazı anne adaylarında hiç görülmez.

Bu dönemde değişen östrojen hormonlarının etkisi ile bazı değişimler yaşanabilmektedir. Bunun dışında kemikleri doğuma hazırlamaya yarayan relaksin hormonu da dişlere olumsuz etkilerde bulunabilmektedir.

Gebelikte 19. Hafta Bebekteki Değişim

19. Hamilelik haftası

Gebelikte 19. Hafta

Bu dönemde bebekle ilgili en çok merak edilen konu, bebeğin kilosu ve boyudur. Gebelikte 19. Hafta bebeğin boyu 13 cm ile 15 cm arasında değişmektedir. Bebeğin kilosu ise 200 gram ile 225 gram arasında olmaktadır. Şu anki kilo, doğuma kadar en az 15 kat artacaktır.

Bebeğin hassas olan cildi, vernisk adı verilen bir madde ile artık koruma altındadır. Bu madde bebeği çatlaklardan veya çiziklerden korumaktadır. Bebeğin böbrekleri artık idrar üretmeye başlamaktadır. Bebek yaptığı idrarı içse de, steril bir ortamda olmasından dolayı bu durumdan etkilenmemektedir.

19 haftalık gebelik bebek bazı hareketlere başlamıştır. Parmak emen ya da başını hareket ettiren bebeğin bu hareketleri bazı anneler tarafından hissedilirken bazı anneler tarafından hissedilememektedir. Bu tamamen kişiye göre değişmektedir.

19 haftalık gebelik ultrason görüntüleri

19 haftalık gebelik ultrason görüntüleri

Gebelikte 19. hafta

19 haftalık gebelik ultrason görüntüleri

19 haftalık gebelik ultrason görüntüleri

19 Haftalık bebek ultrasonu

19 haftalık gebelik kız bebek ultrason görüntüleri

19 haftalık gebelik kız bebek ultrason görüntüleri

19 haftalık gebelik ikiz ultrason görüntüleri

19 haftalık gebelik ikiz ultrason görüntüleri

 Gebelikte 19. Hafta Önerileri

Bu dönemde annenin beslenmesine dikkat etmesi, hem kendisi hem de bebeği için önemlidir. Bu haftada özellikle kalsiyum alınmasına dikkat edilmelidir. Annenin bu dönemde kalsiyum ihtiyacı, normal zamana göre % 50 oranında artmaktadır.

Gebelikte 19. hafta anne adaylarının en büyük şikâyetlerinden biri de bel ve sırt ağrılarıdır. Bunun önüne geçmek için yatarken yan yatmak ağrıları azaltmaktadır. Ayrıca yatarken iki bacak arasına koyulacak olan yastık da ağrıların azalmasında yardımcı olmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.