18 Haftalık Gebelik

Hamilelik, hafta hafta ilerleyen bir süreçtir. Bebek doğuma hazır hale gelene kadar hem annede hem de bebekte birçok değişim görünebilmektedir. Bu süreçte anne adaylarının hepsi, içinde büyüyen bebeği gelişim macerasını merak etmektedir. Hamilelik genelde halk arasında aylık olarak hesaplansa da en doğrusu hamileliğin haftaya göre hesaplanmasıdır. Çünkü her haftaya özgü bebeğin gelişimine göre uygulanacak testler veya ek vitaminler olabilmektedir.

Gebeliğin 18. Haftasında bebek artık 4. Ayını bitirmiş 5. Ayına girmiş demektir. Anne adayları 18 haftadır içinde bebeğini büyütürken bebekler de 16 haftadır yolda sayılmaktadır. Gebelikte 18. Hafta artık bebeğin hemen hemen bütün hareketleri hissedilmeye başlamaktadır. Daha önce hamilelik geçiren anneler, bu konuda tecrübeli oldukları için kıpırdanmayı daha kolay ve erken hissedebilirler. Ancak önceden bu duyguyu yaşasa da her hamilelikte bu duygular ayrı bir heyecan yaşatmaktadır.

Bebeğin hareketleri ilk zamanlarda anne adayları tarafından gaz ya da bağırsak hareketleri olarak düşünülür. Ancak zamanla bu duruma alışılır ve bebeğin hareketleri ile diğer sıkıntılar kolayca fark edilir. İlk haftalarda bebeği korumak için oluşan amniyon sıvısı, bebeğin hareketlerini engellemektedir. Ancak 18. Haftada bebek daha çok geliştiği için artık bu sıvıdan etkilenmemektedir. 18. Hafta gebelikte hem anne de hem de bebekte büyük değişimler yaşanmaktadır. Yaşanan bu değişimlerin neler olduğu aşağıda anlatılmıştır.

 18 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

18 Haftalık gebelik

18 Haftalık Gebelik

18 haftalık gebelik hamileliği yarılamış sayılan anne adaylarında bazı değişiklikler yaşanmaktadır. Bu değişiklikler anne adaylarını yorabilir ancak bu sürecin keyifli geçmesi tamamen anne adaylarının elindedir. Aşağıda anne adayında yaşanan değişimler maddelendirilmiştir.

1) Anne adayının kalbi, yaşanan hormon değişimine bağlı olarak % 50 oranında daha hızlı atmaktadır. Büyüyen uterus ise kan damarlarına baskı yaparak arada bir ve genelde otururken aniden ayağa kalkınca bayılacakmış hissi oluşturmaktadır.

2) Kan şekerinin düşmesi anne adayının dengesini kaybetmesine neden olmaktadır.

3) Genellikle anne adayları, bebeklerinin hareketlerini 16. Ve 20. Hafta arasında ilk kez fark ederler. Bebek hala çok küçük olsa da yaptığı hareketler büyük bir tekme kadar olmasa da hafif bir titreme gibi hissedilmektedir.

4) Annenin rahmi zamanla büyüyerek Gebelikte 18. hafta iri bir kavun kadar büyümüş olmaktadır. Bu da göbek deliğinin hemen alt kısmında hissedilebilmektedir.

5) Gebelik sürecinde en çok hissedilen konulardan biri de kilo alımıdır. Anne adayının 18. Hafta gebeliğe kadar almış olduğu kilonun 4,5 ile 6 arasında olması gerekmektedir. Bu durum her anneye göre değişmektedir. Bazı anneler bu dönemde çok kilo alırken bazı anneler kilo almamaktadır.

6) Bu dönemde genel olarak vajinal akıntıda artış, nabızda artış ve göbek deliğinin dışarı çıkması gibi belirtiler yaşanmaktadır.

7) Anne adayları genel olarak ayaklarında ve ellerinde şişme durumu ile karşı karşıya gelmektedirler. Bacaklarına da sık sık kramp girmektedir. Kabızlık ve iştah artışı da yaşayabilen annelerde bu değişimler herkese göre farklı olabilmektedir.

 18.Hamilelik Haftası Bebekteki Değişiklikler

18. Gebelik Haftası

18 Haftalık Gebelik

1) Annelerin en çok merak ettiği konulardan birisi, bebeklerinin almış olduğu kilodur. Bebek 18. Haftada 150 gram civarında olmaktadır. Bebeğin uzunluğu ise ortalama olarak 12,5 ile 14cm arasındadır.

2) Bebeğin gebelikte 18. hafta dönmeleri ve hareketleri hissedilmeye başlar.

3) Bebek bu haftada esneme ve hıçkırık hareketlerini öğrenmektedir.

4) Bebeğin el ve parmakları tamamı ile oluşmaktadır.

5) Bebeğin cinsiyeti ise 20. Haftaya yaklaşıldığı için bazı gebeliklerde belli olmaktadır.

Gebelikte 18. Hafta Önerileri

18. gebelik haftası anne adaylarının özellikle beslenmesine önem vermesi gerekmektedir. Bu anlamda özellikle kalsiyum açısından zengin olan besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Bu anlama süt, yoğurt, peynir gibi besinler sık sık tüketilmelidir. Kalsiyum bakımından zengin olan tere, dereotu, bamya, kuru fasulye ve barbunya gibi besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Anne adaylarının kesinlikle sigara içmemeleri gerekmektedir. 18. haftada kilo artışı yaşandığı için anne adaylarının hafif egzersizler veya hamile platesi yapması önerilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.