17 Haftalık Gebelik

Gebe kalmaya karar verdiğiniz ilk andan itibaren vücudunuzda yaşanacak değişikliklere de hazırlık yapmalısınız. 42 hafta sürecek olan bu maraton sizi zaman zaman yormasına karşılık artan mutluluk hormonları sayesinde hayatınızda asla unutamayacağınız deneyimler yaşayacaksınız.

 17 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

17. Gebelik haftası anne ve bebeğin gelişimi

17 Haftalık gebelik

17 haftalık gebeliğe ulaşıldığı zaman bebekte cilt altı yağ dokuları oluşmaya ve hızlı bir şekilde gelişmeye başlar. Bebeğin hızlı bir gelişim sürecine girmeye başladığını gösteren bu durum, sizin de biraz olsun rahatlamanızı sağlayacaktır. 17 haftalık gebelik kaç aylık hamile olduğunuzu düşünebilirsiniz. Doktorlar tarafından haftalık olarak takip edilen süreç halk arasında ay bazında takip edilir. İçinde bulunduğunuz süreç için 4 aylık hamilesiniz denebilir. Kendi içinde 13 haftalık 3 bölüme ayrılan gebelik süresi boyunca Gebelikte 17. hafta 2. trimestera girdiğiniz söylenebilir.

Bu dönem gebeliğin en keyifli sürecidir. 1. trimesterda yaşadığınız değişikliklere alışma süreci ve endişeler bu dönemde yerini rutin alışkanlıklara bırakabilir. 4. ayla birlikte başlayan ikinci dönem, 17. haftayı da kapsar.

 17 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

Büyümeye bağlı olarak sizin de kilo alım hızınız bu dönemde artış gösterecektir. Gebeliğinizin bu dönemine kadar 2 ila 4 kilo arasında almışsanız her şeyin gayet normal gittiğini anlayabilirsiniz. Gebeliğin bir hastalık süreci olmadığını kabullenmiş olmalı ve rutin hayatınıza kaldığı yerden devam etmelisiniz.

Anne adayları 17 haftalık gebelik olduğunda karınlarına elleyerek rahimlerinin ne kadar büyüdüğünü net olarak fark edebilirler. Rahmin tepe noktası göbek deliğinin tahmini olarak 4 parmak altıdır.

* Doğumun nasıl olacağı,

* Bebeğin yüzü ve

* Bebeğin sağlığı hakkındaki endişeler bu haftalarda en üst seviyelere çıkar.

17 haftalık gebelik döneminde yapılacak olan üçlü tarama testi anne adayının bu endişelerini cevap verecek niteliktedir. Nerede doğum yapacağına ya da hangi doktordan destek alacağına henüz karar verememiş olanlar için bu dönem gerekli araştırmaların yapılmasına ayrılabilir.

Anne adaylarına doktor tavsiyesine uygun olarak 16. ve 20. haftalar arasında üçlü testler ve sonuca göre gerekli görülmesi halinde amniyosentez yapılabilir. Bu dönemde herhangi bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kalan anne adaylarının doktorlarına danışmadan ilaç kullanmaması veya kullandıkları ilaca 48 saatten daha fazla devam etmemesi önerilir.

 17 Haftalık Hamilelik Bebekteki Değişiklikler

17. Hamilelik Haftası

17. Haftalık Gebelik

17 Haftalık hamilelikte bebeğinizin baş ve popo arasındaki boyu 13 cm ve ağırlığı da 140 gram civarındadır. Bu da bebeğin gelişiminin bir anda iki katına çıktığını gösterir. Yaklaşık olarak bir karış büyüklüğünde olan bebeğiniz vücudunun kendi ısısını yağlanma sayesinde ayarlamaya başlar. Bu bilgilerin genel değerlendirmeler ışığında verildiği ve her gebeliğin kendi içinde farklılıklar gösterebileceği unutulmamalıdır. Bebeğin tüm organlarının gerekli fonksiyonları yapmaya başladığı bu haftalarda içinde yaşadığı amniyo sıvısını da akciğerlerine çekme ve geri verme işlemini de edinir. Temel soluma olarak düşünülecek durum bebeğinizin gelişiminin olması gerektiği gibi devam ettiğini gösterir.

* Endişelerinizi bir kenara bırakın ve hamileliğinizin keyfini çıkartmaya çalışın!

Bebeğin doğumdan hemen sonra normal bir insan gibi soluk alıp vermesini sağlayan ilk çalışmalar sistemlerin gereken olgunluğa erişmesi açısından son derece önemlidir. Bu özellikle bebeğiniz doğumdan sonraki emme refleksini de kazanmaya başlar. Büyük bir efor göstererek sürekli ve düzenli olarak kan pompalamaya başlayan bebeğinizin kalbi, size kavuşacağı günün heyecanını da içinde taşır. Bebeğiniz günde yaklaşık olarak 30 litre kan pompalar. Kalp atışlarının gelişigüzel olmaktan çıkarak dakikada 150 vuruşa yükseldiği bu haftaların değerini bilin ve bebeğinizi kucağınıza alacağınız o günlerin hayalini kurmaya devam edin. Gebeliğiniz bittiğinde bu günleri çok arayacağınız da asla unutmayın!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.