16 Haftalık Gebelik

Tarifsiz bir duygu olan annelik duygusuna her geçen gün bir adım daha yaklaşıyorsunuz. Bebeğiniz neredeyse 4. ayını bitirmek üzere ve artık göbeğiniz belirginleşmeye başladı. Bu gayet normaldir. İçinizde sizden güç alarak büyüyen bir canlı var ve her geçen gün büyüyor. Ultrasona girdiğiniz zaman bebeğinizin elleri, ayakları, kol ve bacaklarını daha belirgin bir şekilde görebilirsiniz. Kadın doğum doktorları genellikle kan tahlili sonucuna göre ek takviye olarak multivitamin ve mineral içeren haplar kullanmanızı söyleyecektir. Bu haplar özellikle bebek büyüdükçe sizdeki vitaminleri azaltacağı için takviye anlamında gerekli olacaktır. Bunun yanı sıra genellikle anne adaylarında kansızlık durumu tespit edilir. Kan yapıcı gıdaların tüketilmesi ve yine takviye anlamında kan hapı verilir. Bu haplar bebek için zararsızdır. Doktor tavsiyesi doğrultusunda kullanmanızda hem sizin hem de bebeğiniz için yarar vardır.

16 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

16 Haftalık Gebelik

16. Gebelik Haftası

Gebelikte 16. hafta itibari ile artık kilo almanız hızlanacaktır. Bu zamana kadar bazı anne adayları kusma sebebiyle çok fazla kilo alamazlar bazıları hiç kilo almazken bazıları 1 ya da 2 kilo alır. Ancak 4 kiloya kadar kilo alımı normaldir. Bu haftadan sonra bebek daha hızlı büyüyeceği için artık gebeliğinizin her ayında 2 kilo almanız normal olacaktır. Hatta bazı anne adayları hamileliğin son ayında 3 kilo kadar alabilir. Bu kilolar sizi korkutmasın ve endişelendirmesin doğum sonrası aldığınız kilonun yarısı ya da yarısına yakını gidecektir. Emzirme döneminde ise yavaş yavaş kilo vermeye devam edeceğinizden emin olabilirsiniz.

– Hamileliğiniz esnasında sizde hemoroit ortaya çıkabilir. Bunun sebebi hamilelik ile rahmin genişlemesi ve bununla birlikte pelvis içerisindeki kan akışında azalma olmasıdır.

– Hamilelikte kabızlık sorunu bazı anne adaylarında gözlemlenmektedir. Bol su içip, lif içeriği olan gıdalar tüketerek kabız olmamaya çalışın.

– Mide bulantınız ya bitmiştir ya da bitmek üzeredir. Mide bulantının azalması ya da bitmesi iştahınızı açılmasını sağlayacaktır.

Gebelikte 16. Hafta Bebekteki Değişiklikler

16 Haftalık Gebelik

16 Haftalık Gebelik

– Bir kaç hafta sonra bebeğinizin gözleri hareket edecektir. Artık bebeğinizin organları belirginleşmeye başlamıştır.

– Gebelikte 16. hafta ile birlikte bebeğinizin idrar ve dolaşım yolu tamamıyla gelişmiştir.

– 16 haftalık gebelik bebeğiniz yağ ve kemiklerinde kalsiyum depolamaya başlayacaktır.

– Bebeğiniz 16 haftalık gebelik süreci dolunca 80-100 gram arasında bir ağırlığa sahip olacaktır. Gebelikte 16. hafta boyu ise 11 ile 14 santim arasında olacaktır.

– Tüm anne ve baba adaylarının en çok merak ettiği cinsiyet öğrenme zamanı genellikle bu haftadır. 16. haftayı dolduran bebeklerin cinsiyeti net şekilde belli olur. Tabi yaramazlık yapıp kendini gizlemek istemezse 🙂 Bazı bebekler kendini göstermez ve cinsiyet öğrenme işi bir sonraki ultrason kontrolüne kalabilir.

Üçlü test yaptırmayı düşünen anne adayları bu hafta itibari ile hamileliklerinin 20. haftasına kadar bu testi yaptırabilirler. 20. haftayı geçirdikleri takdir de üçlü test yaptıramazlar. Ancak üçlü tarama testi güvenilirlik açısından ikili tarama testine oranla düşüktür. Bu sebep ile 11 ile 14. haftalarda yapılan ikili tarama testi daha çok tercih edilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.