14 Haftalık Gebelik

Dünyanın en büyük mucizelerinden biri olan anneliğin 14. haftasını yaşıyorsunuz. İçinizde sizin yediklerinizle ve sizden beslenerek büyüyüp gelişen bir canlı taşıyorsunuz. Ve her hafta içinizdeki bu canlı farklı aşamalar kaydederek günden güne büyümektedir.

14 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

14. gebelik haftası

14 Haftalık Gebelik

Bu haftanın başından itibaren artık gebeliğinizin 4. ayından gün almış oldunuz ve sizde yaşanan değişiklikler şu şekildedir:

1- Kadın doğum doktorunuz, doğum öncesindeki her ziyaretinizde kasık kemiğinizden uterusunu üst kısmına kadar olan bölgeyi ölçer ve uterusunun boyunu not alır. Bu ölçümün yapılmasının sebebi gebeliğin kaçıncı haftada olduğunu saptamak içindir. 14. gebelik haftası döneminde kasık kemiğinizin üst kenarı yaklaşık olarak 14 santimetredir. Gebeliğiniz 20. haftaya geldiğinde ise bu ölçü 20 santimetre civarlarında olacaktır.

2- Bu haftalarda kendinizi şişkin hissedebilirsiniz. Gebelik riniti ile isimlendirilen bu durumun sebebi progesteron hormonudur. Burundaki mukus zarına gitmekte olan dolaşımı artırarak bunların şişmesine yol açar. Bunun bir tedavi yöntemi de yoktur. Bu durumda cildinizi nemlendirmek için nemlendirici bir krem ya da kompres kullanabilirsiniz. Az miktar da sürülen vazelin de işinizi görebilir.

3- Artık beliniz kalınlaşmaya başlayacak ve aldığınız kilolar sebebi ile hamilelik öncesi giydiğiniz kıyafetler size olmayacak ya da çok dar olduğu için içerisinde rahat hissetmeyeceksiniz.

4- Kilo almaya başlamanız oluşacak çatlakların habercisidir. Bu sebeple karın basen ve göğüslerinizi nemlendirici bir krem ile sabah akşam nemlendirmelisiniz. Bunun yanı sıra badem yağı da sürebilirsiniz. Bu konuda doktorunuzdan da tavsiye alabilirsiniz.

5- Her gün bol miktarda su içmeye özen gösterin. Günlük en az 2 litre su içilmesi sizin ve bebeğiniz için oldukça önemlidir. Aşırı kilo alımından kaçının bu sebeple yediklerinize son derece dikkat edin.

6- Mide bulantınız ilk haftalara oranla hafiflemiştir. Mide bulantısının hafiflemesi ile birlikte iştahınız da açılacaktır.

 14 Haftalık Gebelik Bebekteki Değişiklikler

hamilelikte 14. hafta

14 Haftalık Gebelik

1- 14. Hafta bebeğiniz hemen hemen bir şeftali büyüklüğündedir. Bebeğinizin ortalama ağırlığı 20  ile 30 gram arasındayken; uzunluğu ise 8 ile 11 santim boyundadır.

2- Bu haftadan sonra artık bebeğiniz ağzını açılıp kapatabilir, yutkunabilir ve emme hareketlerini yapmaya başlar. Artık parmağını emebilir. Çok minik olmasına rağmen yüz kasları oldukça çok çalışmaktadır. Kaşlarını çatıp, yüzünü buruşturabilir.

3- Bebeğinizin yemek ve soluk borusu gelişmiş, gırtlağı ve ses telleri ise doğumdan sonra atacağı ilk çığlığa şimdiden hazırlanmış durumdadır.

4- 14 haftalık gebelik ile birlikte artık bebeğinizin gözleri yüzünün üst kısmına doğru olması gereken yere iyice yerleşmiştir. Kulakları da olması gerektiği gibi kafasının yan tarafına gitmiştir. Çenesi çok az bir süre önce tamamlanmıştı. Damakları ise artık önden arkaya doğru birleşerek kapanmıştır. Bu haftadan itibaren bebeğiniz daha çok bir insana benzemeye başlamıştır.

11 ile 14. hafta arasında yapılması gereken ikili testi yaptırmanız için bu son haftadır. Hala yaptırmadıysanız ve yaptırmayı düşünüyorsanız bu hafta bitmeden doktorunuza başvurunuz. İkili testte ultrason muayenesine girersiniz. Burada bebeğinizin ense kalınlığı ölçülür. Daha sonra kan tahlili yaptırırsınız. Doktor ultrason muayenesi ve kan tahlilini inceler. Bu ikisi sonucunda olumsuz giden bir durum olup olmadığını saptamaya çalışır.

14 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüleri

14 haftalık gebelik ultrason görüntüleri

14 haftalık gebelik ultrason görüntüleri.

14 haftalık gebelik ultrason resimleri

14 haftalık gebelik ultrason görüntüleri.

14 haftalık gebelik ultrason görüntüleri

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.