13 Haftalık Gebelik

Bütün kadınları en çok mutlu eden ortak şey hiç şüphesiz ki bir bebek dünyaya getirmektir. Karnınızda bir cenin olarak oluşmaya başlayan ve her şeyden çok seveceğiniz minik yavrunuzun; içinizde zaman içerisinde büyüdüğü için her haline yakından tanıklık edersiniz. Her geçen gün ise sizi bebeğinize daha çok bağlar. Ve doğumla birlikte bu bağ daha da çok güçlenir. Bu zaman zarfında düzenli olarak doktor kontrollerine gitmeniz ve bebeğinizin takibini yakından yapmanız için son derece önemlidir. Her ay yaptırdığınız kan tahlili sonucuna göre doktor gerekli gördüğü takdir de size vitamin ve mineral hapları yanında gerekli gördüğü takdirde kansızlık durumunda kan hapı da verecektir. Doktorların geneli ise kan tahlili doğrultusunda bu haftadan sonra bebeğiniz 3. ayını doldurduğu için hamilelik öncesinde ya da hamilelik ile birlikte başladığınız folik asit kullanımını bıraktırır.

13 Haftalık Gebelik  Annedeki Değişiklikler

13 Haftalık Gebelik

Gebelikte 13. hafta itibari ile anne adaylarının karınlarında gerginlik hissetmeye başlaması gayet normaldir. Bunun sebebi annenin karnının yavaş yavaş büyümeye başlamasıdır. Karnın büyümeye başlaması gerginliğin muhtemel sebebidir.

Vücudunuzdaki kan hacmi % 50 oranında artmıştır.

Bu dönemde 1 – 2 kilo almış olmanız normaldir.

Hamileliğin hormonlara olan etkisi sebebi ile duygusal olduğunuz günlerin sayısı fazla olabilir.

Anne adayların zaman zaman adet sancılarına benzer karın ya da bel ağrısı olması da normaldir. Adet görmeseniz bile her ay genellikle adet göreceğiniz zaman bu ağrıları yaşayabilirsiniz. Bu durum sizi endişelendirmesin.

Gebeliğin 13. haftası kabızlık sorunu anne adaylarının sık karşılaştığı bir durumdur. Bu sorunu ortadan kaldırmak için bol su tüketilmeli ve lif oranı yüksek besinler yenmelidir.

Anne adayları stres ve üzüntüden uzak durmalıdır. Çünkü şuan bebeğiniz gelişim sürecindedir. Stres ve üzüntü bebek gelişimini olumsuz yönde etkiler.

13 Haftalık Gebelik Bebekteki Değişiklikler

Hamilelikte 13. Hafta

13 Haftalık Gebelik

13 Haftalık gebelikte bebekteki değişiklikler küçükte olsa ayakları ile tekme atmayı, kafalarını çevirme hareketini, yutkunma, esneme ve hıçkırma eylemini yapabilirler.

Burun ve dudakları da oluşmaya başlar.

Şuan bebeğinizin oldukça küçük olması kendi parmak izinin olmadığı anlamına gelmez. Bebeğiniz bir birey olma yolunda ilerlerken; parmak izi bu hafta da oluşur bile…

Ses telleri gelişir.

Karaciğeri safra salgılarken; pankreası ise insülin üretmeye başlar.

Bebeğiniz artık bir insana daha çok benzemeye başlamıştır.

Gebelikte 13. hafta bebeğinizin ortalama kilosu 14 ile 20 gram arasında değişmektedir. Boyu ise 6 ile 9 santim arasındadır.

13 haftalık gebelik ile birlikte bebeğin cinsiyetini öğrenme olasılığınız yüksektir. Ancak yanılma payı yüksek olduğu için birçok doktor 15. haftadan önce bebeğin cinsiyetini söylemez. Bu sebeple biraz daha sabırlı olup 15 veya 16. haftada tekrar doktor kontrolüne gidebilirsiniz.

Hamileliğin 11. haftası ile 14. haftaları arasında dilerseniz ikili tarama testi yaptırabilirsiniz. Bu süreyi geçtikten sonra ikili test yaptırmazsınız. İkili tarama testinde; ultrasona girersiniz ve buradaki muayenede bebeğin ense kalınlığı ölçülür. Sizin kan tahliliniz yapılır. Ultrason sonucu ve kan tahlilinin sonucu birlikte değerlendirilerek bebeğinizde herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı anlaşılır.

13 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüleri

13 haftalık gebelik bebek ultrason resimleri. 13 haftalık gebelik bebeğin cinsiyetine göre erkek bebek ultrason resimleri ve kız bebek ultrason görüntüleri.

13 haftalık gebelik ultrason resimleri

13 haftalık gebelik ultrason resimleri

13 haftalık gebelik bebek ultrasonu

13 hafatlık gebelik bebek ultrasonu resimleri

13 haftalık gebelik bebek ultrason görüntüleri

13 haftalık kız bebek ultrasonu

13 haftalık gebelik kız bebek ultrasonu.

13 haftalık gebelik erkek bebek ultrason görüntüleri

13 hafatlık gebelik ikiz bebek ultrason görüntüleri

13 haftalık gebelik ikiz bebek ultrasonu

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.