12 Haftalık Gebelik

Gebelik başlangıcından dokuzuncu ayın sonuna kadar tarifsiz bir serüven yaşar anne adayları… Tüm anne adayları hafta hafta bebeklerinin gelişimini merak içinde bekler ve bulundukları hafta neler yaşandığını merak ederler. Makalemizde bu muhteşem serüvenin 12. haftasında neler yaşandığından bahsedeceğiz.

Öncelikle anne adayları hamilelik boyunca beslenmelerine fazlaca dikkat etmelidirler. Yaz ayında gebelik yaşıyorlarsa günde en 3 litre; gebelikleri kış ayına denk geldiyse günde en az 2 litre su tüketimini ihmal etmemelidirler. Bol bol C vitamini tüketmeli ve özellikle hazır, dondurulmuş, paket gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Daha doğal ve katkısız besinler tüketmeye hem kendi hem de bebeğinizin sağlığı için dikkat etmelisiniz. Bu dönemde yeterli protein alımı ceninin gelişimi, rahim ve plasenta için son derece önemlidir. Bu sebeple protein miktarı yüksek ürünleri tüketmeye özen gösterin.

12 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

12. Hafta

12 Haftalık Gebelik

Gebelik süresince annede birçok değişiklik meydana gelmektedir. 12 haftalık gebelik annedeki değişiklikler şu şekilde;

1- Anne adaylarında halen mide bulantısı ve yanması devam etmektedir. Mide bulantısı genellikle 3. ayın sonuna kadar bazı kişilerde ise 4. aya kadar devam edebilir. Bu sebeple mide bulantısı yaşamanız sizi telaşlandırmasın bu gayet normaldir. Aşırı mide yanması yaşıyorsanız hamilelik reflüsü yaşıyor olabilirsiniz. Doktorunuzdan mide yanmasını azaltacak ve bebeğe zarar vermeyecek bir ilaç isteyebilirsiniz.

2- Mide bulantısı yaşamayan anne adaylarının bu haftalarda kilo almaya başlaması normaldir.

3- Vücudunuzdaki kan hacmi hamile kalmadan öncesine göre % 50 oranında artmıştır.

4- Duygusal olduğunuz günler ya da duygusal değişim yaşadığınız günler (ani sinirlenme, ağlama krizi ve benzeri) daha fazla olabilir.

5- Göbeğiniz hafiften belirginleşmeye başlarken; göğüslerinizin büyümesi de devam etmektedir.

6- Saçlarınız ve tırnaklarınız hızlı uzayabilir. Ya da saçlarınızda dökülme meydana gelebilir. Bunlar için endişelenmeyin, yaşadığınız bu değişiklikler hormonlarınızın değişmesinden dolayıdır ve normaldir.

 12 Haftalık Gebelik Bebekteki Değişiklikler

Hamilelikte 12. hafta neler değişiyor

12 Haftalık Gebelik

 12 Haftalık Gebelik Bebekteki Değişiklikler;

artık bebeğinizin yüzü insana daha çok benzemeye başlamıştır. Bebeğiniz hızlı bir şekilde gelişimini sürdürüyor. Bu haftada aslında bebek çok fazla hareket eder ancak çok küçük olduğu için siz bunu hissedemezsiniz. 12 haftalık gebelik bebek boyu 9-13 gram arasında ve 5-7 santimetredir. Bebeğiniz bu haftadan itibaren el ve ayak parmaklarını oynatmaya başlar. Kulakları ve gözleri yavaş yavaş belirginleşmeye başlar. Bu hafta bebeğin damağının kemikli kısmı da oluşmaktadır. Gebeliğinizin 11. haftasından itibaren 14. haftasına kadar ikili test yapılır. 14. haftayı geçtikten sonra ikili test yapılmaz bu sebeple ikili test yaptırmayı düşünüyorsanız yakın zamanda kadın doğum doktorunuza başvurmalısınız.

İkili testte; ultrason muayenesi ile bebeğinizin ense kalınlığı ölçülür. Kan tahliliniz yapılır. Ultrason görüntüsü ve kan tahlilinizin değerlendirmesi yapılarak bebekte herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı saptanır. Birçok anne ve baba adayının merak ettiği bebeğin cinsiyeti bu haftada oluşur. Ancak ultrasonda tam olarak gözükmez. Bu haftada kadın doğum doktorlarının bebeğin cinsiyeti konusunda fikirleri olsa bile yanılma payı yüksektir. Bu sebeple genellikle 15 ya da 16. haftada bebeğinizin cinsiyetini net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

12 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüleri

12 haftalık gebelik ultrasonu bebeğin cinsiyetine göre ultrason resimleri kız bebek ve erkek bebek ultrason görüntüleri

12 haftalık gebelik ultrason görüntüleri

12 Haftalık gebelik ultrason görüntüleri 12. hafta ultrason

12 haftalık gebelik ultrason görüntüleri 12. hafta ultrason

12 haftalık gebelik ultrason resimleri

12 haftalık bebek ultrasonu

12 haftalık gebelik ultrasonu cinsiyet erkek

12 haftalık gebelik ultrasonu cinsiyet erkek

12 haftalık gebelik ultrasonu cinsiyet erkek

12 haftalık gebelik ultrasonu cinsiyet erkek

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.