11 Haftalık Gebelik

Hamilelikte gebeliğin hafta olarak hesaplaması yapılmaktadır. Genelde ay hesaplaması olarak yapıldığı bilinse de bebeğin ve annenin gelişimi hafta hafta takip edilir. Her haftada bebek ve annedeki değişim ve gelişimlere göre bazı yollar izlenir. Bu nedenle annelerin bir yere not alarak gebeliklerinin haftalarını kontrol etmeleri önemlidir. 

 11 Haftalık Gebelik Annedeki Değişim

Gebelikte 11. hafta neler yaşanıyor anne ve bebekteki değişiklikler.

11 Haftalık Gebelik

Gebelikte 11. hafta gelindiğinde anneler artık hamileliğin en güzel noktalarından biri olan aşermeye başlamaktadırlar. Aniden canları alakasız olan bir şeyi veya mevsiminde olmayan bir şeyi isteyebilir. İmkanlar dahilinde bu isteklerin gerçekleştirilmesi anneler için önemlidir. Anneyi gebeliğin ilk haftalarında zorlayan bulantılar gebelikte 11. hafta olması ile azalmaktadır. Anneler ilk 3 aylarının sonlarındadırlar bu nedenle bebekte ilerleyen değişimlere göre annedeki değişim daha yavaştır. 12. Haftaya kadar annenin hamile olduğu kolay kolay anlaşılmaz.

Bebeğin hızlı bir şekilde gelişmiş olmasına rağmen anne bebeğin hareketlerini gebeliğin 11. haftası hissetmez. Eğer böyle bir hisse kapılan anne adayı varsa ya gazı vardır ya da hamileliği diğer kadınlara göre ileri seviyededir. Hormon seviyesinin artmasına bağlı olarak az da olsa görülen bulantıların yanında göğüslerde acı hissi, baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk, idrar kaçırmada sıklık ve fil gibi rüyalar görme artmaktadır.

11. haftalık gebelik döneminde aniden kasıklara saplanan ağrılar, kramp ve sancılar olmaktadır. Rahmin beslendiği bağların dokusu, bebeğin gelişimine ayak uydurabilmek için gerilmektedir. Bu da kasıklarda batmalara yol açar. Annelerde artan kan üretimi etkisi ile kalp daha fazla çalışarak daha hızlı kan pompalar. Bu da baş ağrısına sebep olmaktadır. Bu dönemde annede kilo artışları da yavaş yavaş ilerlemektedir.

11. Haftalık Gebelik Bebekteki Değişim

11 Haftalık Hamilelik

11. haftalık gebelik sonu bebeğinizin boyu 4,5 – 6 cm arasındadır. Ağırlığı ise 8 gramdır. Görüntüsü limon kadardır. Bebeğin bütün organları artık tamamen oluştuğu için fetal büyümesi bir anda artar ve bu haftadan sonra ağırlığı 20. Haftaya kadar 30 katına, boyu da 3 katına çıkmaktadır. Plasentada bulunan kan damarları bu büyüme ile başa çıkabilmek için sayı olarak artarak besinleri bebeğe aktarmaktadır. Bebeğin gelişimine bağlı olarak kulakları başın yanına ve yukarısına doğru hareket eder.

Baş kısmı dikleşmeye başladıkça çene göğüsten ayrılmaktadır. Bu nedenle bebeğin boyun kısmı gelişerek uzar. Bebeğin dış üreme organları da ayırt edici olmaya başlar. Hızla büyüyen bu özellikler ile doktor bebeğin genital organlarının erkek mi yoksa kız mı olduğunu ayırt etmeye başlamaktadır. Ancak kesin bilgiyi 3 hafta sonrasında verebilmektedir. Bebeğin organları hızla gelişmeye başladığı için tırnakları da belirginleşmeye başlamaktadır. Bebek hareketlense de bu anne tarafından henüz hissedilemez.

Gebelikte 11. Hafta Önerilerimiz

Gebelikte 11. Hafta annenin kendine sağlıklı bir beslenme programı hazırlaması gerekmektedir. Bu hem kendisi hem de bebeği için gereklidir. Anne ne kadar iyi beslenirse bebeği de anneden o besinleri aldığı için iyi beslenmektedir. Bu nedenle az ama sık sık doğal besinler tüketmek gerekmektedir. Özellikle yağlı ve hamurlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Annenin bu dönemde C vitamini alması önemlidir. Ayrıca değişen hormonlar sebebi ile sürekli uyku halinde olan annenin çok iyi dinlenmesi de bebeği ve kendisi için gereklidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.