10 Haftalık Gebelik

Gebelikte 10. Hafta Yaşanan Değişimler Nelerdir?

Hamilelik döneminde bebeğin ve annenin durumunun nasıl olduğunu öğrenmek amacı ile aylık hesabı değil haftalık hesabı gebelik süreci takip edilmektedir. Toplumda genelde kaç aylık hamilesin denilse de kaç haftalık hamile olunduğu bebek ve anne için çok önemlidir. Hafta hafta yapılan gebelik takibinde her haftada farklı ilerlemeler görülmektedir. Bu ilerlemelere göre de bebek için değerlendirmeler yapılarak varsa sorunlar çözülmeye çalışılmaktadır. Bebeğin gelişiminde en önemli hafta olan gebelikte 10. Hafta bebekte ve anne de çok ciddi değişmeler söz konusu olmaya başlamaktadır. Anne adayı artık tam anlamı ile hamile olduğunu hissetmeye bu haftada başlar. Anne ve bebekte yaşanan değişimler aşağıda anlatılmıştır.

 Gebelikte 10. Hafta Annedeki Değişim

Anne adayının rahmi hamile kalmadan önce küçük bir meyve boyutunda iken gebelikte 10. Hafta da iri bir çilek kadardır. Gebeliğin 10. Haftasında annenin kanındaki HCG ile progesteron hormonlarının yükselmesi ile yüz kısmındaki yağ bezelerinin sayısı artmaktadır. Bu artan yağ bezeleri de anneyi daha pürüzsüz ve daha parlak bir cilde kavuşturur.

Bu haftadan sonra göğüsler artık tam anlamı ile büyümeye başlar. Kilo alımı da arttığı için kıyafetlerin dar gelmeye başladığı haftadır. Bu nedenle 10. Haftadan sonra hamile kıyafetleri alınmaya başlanabilir.

Bebeğin 10. Haftada daha fazla büyümesi sebebi ile daha fazla kan pompalanır ve bu da kalbin daha hızlı çalışmasına neden olur. Buna bağlı olarak da kan hacmi hamilelik öncesi döneme göre daha yüksek olur. Dolaşım sorunları da bu nedenle daha sık görülmeye başlar. Varis ve basur gibi hastalıklarda bu dönemde görülmeye başlar.

 Hamilelikte 10. Hafta Bebekteki Değişim

10 Haftalık Hamilelik bebeğin gelişimi.

10.

10. Hafta Bebek

10 haftalık gebelik bebekler bir erik büyüklüğü kadardır. Ortalama 5 gram civarındadır. Bu tarihten sonra bebeğin tüm yaşamsal organları oluşmaya başlamaktadır. Bu dönem fetal dönemin başlangıcıdır. Bu dönem bebeğin gelişiminde en kritik dönemin geçildiği anlamına gelmektedir. Doğuştan gelen sakatlıkların geneli 10. Haftadan önce görülmektedir. Çok nadir olsa da 10. Haftadan sonra görülmektedir.

Bebeğin el ve ayak parmakları birbirinden ayrılmaktadır. İskelet kemikleri ve kıkırdakları da bu dönemde oluşmaktadır. Bebeğin göz kapakları da şekle girmektedir. Ancak gözler kapalı durumdadır. Dış kulak kısımları da son şeklini almaktadır. Bu dönem bebeğin diş etlerinin alt kısımları da ilk tomurcukların oluşmaya başladığı dönemdir. Ayrıca bebeğin beyni bu dönemde çok hızlı çalışmaktadır. Bebeğin böbrekleri daha fazla idrar üretmeye başlar. Eğer bebek erkek ise erkeklik hormonlarını da üretmeye başlar.

Bebeğin boyu 10. Hafta da 22 ile 35 mm arasındadır. Vücut için temel yapı taşı sayılan organlardan böbrek, beyin ve karaciğer de vücuttaki yerini almaktadır.

 10. Haftalık Gebelik Önerilerimiz

Gebelikte 10. hafta yapılacak olan egzersizler hem bebek hem de anne için çok sağlıklıdır. Bu nedenle doktor aksini önermedikçe günlük olarak 20 dakika yürüyüş yapılmalıdır. Hamile platesi veya hamile yogası programlarına katılmakta anne ve bebek için önemlidir. Anne adayı bu dönemde çok yorulduğunu hissedebilir. Bu anlarda bir yere uzanarak ve bacakları yukarı kaldırarak dinlenmek anne ve bebeği rahatlatacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.