1 Haftalık Gebelik

Gebelikte 1. Hafta, Hafta hafta gebelik 1. gebelik haftası anne ve bebeğin gelişimi.

03.08.2017
473

Gebelikte 1-2-3. Haftalar

Gebeliğin ilk haftaları, hamile olduğumuzun farkında olmadığımız haftalar diyebiliriz. Biz farkında olmasak dahi yumurtalıklar ve rahim ciddi hareketlilikler yaşıyor. Hamilelik hormonları henüz kanımızda kendini göstermediğinden henüz düşük seviyede olduğundan hamile olduğunuzu bu haftalarda anlayamıyoruz. Hamile olup olmadığımızı kesin olarak gebeliğin 3 veya 4. Haftasında öğrenebileceğiz.

Gebeliğin 1. Haftası yumurtanın bırakıldığı ve babadan gelecek dölleme sperminin beklendiği haftadır. Yani henüz yumurta döllenmemiştir. Bu yumurta döllendikten yaklaşık 38 hafta sonra doğum gerçekleşebilir ve sizde minik kelebeğinizle tanışabilirsiniz.

Son adet kanamanızın bitimiyle yumurtalıklarınızdan gönderilen yumurta hücresi yaklaşık 1-2 hafta içinde fallop tüpleri adı verilen yerde dölenmeyi bekleyecek. Yani anlayacağınız erkek sperm hücresi sizin ürettiğiniz yumurtayı bekletiyor. HEP kadınlar bekletecek değil ya… Bekleme süresi sonrası döllenme gerçekleşmişse eğer yumurta rahim duvarına yerleşmek için fallop tüpüne bırakılacaktır bu sürece Emplantasyon diyoruz.

 

Bu haftalarda sizlere tavsiyelerimiz olacak…

Sigara, alkol veya uyuşturucu gibi alışkanlıklarınız varsa terk etmelisiniz. (Doğumda komplikasyonlara neden olmaktadır. Bebekte düşük kiloluluk, solunum yetersizliği, gelişim bozuklukları gibi istenmeyen sağlıksız sonuçlar ortaya çıkarabilir.)

Reçeteli veya reçetesiz kullandığınız ilaçları bırakmanız gerekebilir, kullandığınız ilaçlar ilgili mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir. Ağrı kesicilerden bile uzak durmanız gerekiyor. Bazı ilaçlar gelişim bozukluklarına ve düşüğe neden olabiliyor.

Henüz hamile olmamanız sizi anne olmayacağınız anlamı taşımaz ruhen ve bedenen kendinizi gebeliğe hazırlamanız çok önemli. Stresten uzak kalmak sağlıklı gebeliğin ilk desteğidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.